Ergenlikte Ruhsal ve Fiziki Değişiklik

Ergenlik dönemindeki genç bir insanın kişiliğinin oluşumundaki tali değerleri önemli sorunlar haline getirmemesine dikkat edilmeli. Bu dönemde genç kilosunu, boyunu, saç tipini, giyim kuşamını, kaşını, gözünü, yüzündeki sivilceleri sorun eder. Elinde ayna kemer burnunu bir önden bir yandan incelemeye alır, yan profilden fotoğraf vermememeye dikkat eder. İnsanın kişiliğini oluşturan bu tali değerler asıl değildir. Asli değerler gereğince anlatılmalı tali değerlerin ise toplumlara ve insanlara göre farklılık arz ettiği anlatılmalıdır.

Kendisinde var olan güzellikleri görmesi sağlanmalıdır. Her fırsatta gencin varolan güzel özellikleri anlatılmalıdır, dile getirilmeli. Bu konuda insanların insafsızca yaklaşımlar da bulunmaları halinde bile kendi değerlerine sahip çıkması gerektiği vurgulanmalı. Burada söylenmesi gereken yüce Yaratanın her insanı özel yarattığı anlatılmalı. Son zamanlarda gündeme gelen "altın oran" bu durumu ne kadar da güzel ortaya koyuyor.

Allah (Celle Celalühü) kullarının hepsini yaratırken "altın oran" kullanmış dolayısı ile bir insan her şeyi ile diğer insanlardan farklıdır. Altın oran, doğada sayısız canlının ve cansızın, şeklinde ve yapısında bulunan özel bir orandır. Doğada bir bütünün parçaları arasında gözlemlenen, yüzyıllarca sanat ve mimaride uygulanmış, uyum açısından en yetkin boyutları verdiği sanılan geometrik ve sayısal bir oran bağıntısıdır. İnsan vücudunda bakacak olursak bizim için normal görülen bir çok unsurun ne kadarda mükemmel olduğunu fark ediyoruz aslında...

Güzellik kavramları görecelidir. Kime göre yakışıklılık veya güzellik modellemesi yapacağız? Bu konuda belirlenmiş bir idol (Örnek alınan anlamı dışında, çok tanrılı dinlerde tapınılacak nesne anlamındadır.) yoktur aslında siz bakmayın medyanın dünya starları icad etmesine bu tamamen bir ticari sektördür.

Osmanlı döneminde kemer burunlu erkekler ve dolgun kadınlar makbulken, şimdilerde düğme burunlu Roma tipli erkekler ile sıskalıkta birbiri ile yarışan mankenler örnek gösteriliyor. Bu alemde kimsenin rakibi yok aslında. Kısa boylu kısalığından, uzun boylu uzunluğundan şikayetci, kimi göz renginden kimi saçından şikayetci... Herkes olduğu gibi güzel , bazı nakıslık gibi görünen fiziki durumlar bizim için en ideali. Kısa boylu bir kişi aklını uzun boy karşılığında değişirmiydi acaba? Sağlıklı bir beden yapısı sarı saçlarla değişilirmi hiç? Sizin için en ideal yine sizin kendi özelliklerinizdir. Şunuda söyleyeyim sizdeki var olan özellikler kimsede yok.

Yaşadığımız bu dünyada bizim için bir çok sırlar var. Erzurumlu İbrahim Hakkı Hz. (r.a.)'nin dediği gibi bu dünyada her şey yerli yerincedir.

"Hep remz u işârettir
Hep gamz u beşârettir
Hep ayn-ı inâyettir
Mevlâ görelim neyler
Neylerse güzel eyler"

Her şey bir işarettir. Onu erbabı anlar. Bizim bu dünyadaki bütün sırları çözmemiz mümkün değildir. Sırlar çözülseydi zaman dururdu. Bu mümkün değil. Ama en güzel bedene sahip olduğumuzu söylemeliyim. En güzel kaş benim kaşım, en güzel burun benim burnum, en güzel boy benim boyum ama benim için...Rahatça söylemeliyiz bunu, fiziki yapımızla barışık olmalıyız. Yoksa gizliden gizliye bir isyan duygusu kaplar nefsimizi: Neden ben, neden? demeye başlarız sonra. Bu beden emanettir bize. Biz bu bedenle ahiret hayatımızı kazanacağız. Bedenimiz kıymetli bizim için.

Burada amacımız, egosu sahte benliklerle şişirilmiş, yeni sorunlu tipler oluşturmak değildir. Hedefimiz, dengeli ve kendine güvenen karakterli gençler yetiştirmektir.

Ergenlik Döneminde Dikkat Edilecek Konular;

Onunla gerekli iletişimi kurabilmek için değişik yollar deneyin. Her gencin ilgi alanları farklı farklıdır. Mesela onu saydığınızı ve sevdiğinizi belirten hediyeler verin. Sevdiği bir mekanda yiyecek içecek ikram edin. Hoşuna giden bir kıyafeti satın alın. Nasihat veren bir üslubu bırakın. Sevgi yönünden aranızda sıfır mesafe olsun fakat saygı yönünde ise sizin onun ebeveyniniz olduğunu unutturacak bir düzeye de asla gelmeyin. Çünkü bu seferde sizin hiçbir yaptırım gücünüz olmaz. Söz dinlemez ve egosuyla hareket etmeye başlar.

Her ergenin sevdiği, saydığı, sözünü dinlediği bir büyüğü vardır. Bu büyük, aile içinden olabileceği gibi aile dışından da olabilir. Önemli sorunlarda onlardan da yardım isteyebilirsiniz. Bu durum inanılmaz derecede sorunları çözen bir mekanizmadır. Sizin zorluklarla yaptırdığınızı uygun arkadaş çevresinde çok kolay bir şekilde yapacağını göreceksiniz.

Çocuğunuzun uygun arkadaş grubuyla bir arada bulunması konusunda gereken özeni gösteriniz. Siz ona namazı emredersiniz. Çocuk size karşı geldiğinde, dolaylı bir şekilde namaza da karşı gelmiş olacağından bu konuda baskıcı değil sevdirici olunuz. Namaz hayatımıza girmesi gereken bir dini ritüeldir. Namazın faziletlerinden bahsetmeli ve önemi üzerinde durmalıyız. Fakat siz ebeveyn olarak çocuğunuza bu konuda iyi bir örnek değilseniz, ‘ben yapamıyorum ama sen yap' telkinlerinin pek işe yaramadığını üzülerek söylemek isterim. Gence islami bilgi depolamayın! islam ahlakını öğretin...

Gençlere, Peygamber sevgisini vermelisiniz:

Peygamber ahlakına göre yetişmeleri için Peygamberi tanıması, mucizelerini, savaşlardaki kahramanlığını, eğitimdeki başarısını, ahlakını, ticaretteki dürüstlüğünü, çocuklara olan sevgisini, kadınlara gösterdiği nezaketi, kadınlar ve çocuklar hakkındaki güzel tavsiyelerini bilmesi ve öğrenmesi gerekir. Ayrıca, yaşayan, merhamette zirve yapmış fıtratlı insanları bulmak gerekir. Nereden bulurum canım demeyin. Kıyamete kadar bilge kişiler olacaktır. Dikkat edilmesi gereken şey iyi bir araştırmadan ve güven sağladıktan sonra çocuğumuza örnek bir şahsiyet göstermektir. Ayrıca, Efendimiz bir hadisi şerifinde "Çocuklarınızı Ehl-i Beyt sevgisi üzerine yetiştirin" buyuruyor. Ehl-i Beyt Müslümanlar için model bir ailedir.

Onlar kıyamete kadar insanların dünyasını güzelleştirecek, hayatlarına anlam kazandıracak örnek bir aile olup Allah Resulü'nün yakınlarıdır. Onunla gerekli iletişimi kurabilmek için değişik yollar deneyin. Her gencin ilgi alanları farklı farklıdır. Mesela onu saydığınızı ve sevdiğinizi belirten hediyeler verin. Sevdiği bir mekanda yiyecek içecek ikram edin. Hoşuna giden bir kıyafeti satın alın. Nasihat veren bir üslubu bırakın. Sevgi yönünden aranızda sıfır mesafe olsun fakat saygı yönünde ise sizin onun ebeveyniniz olduğunu unutturacak bir düzeye de asla gelmeyin. Çünkü bu seferde sizin hiçbir yaptırım gücünüz olmaz. Söz dinlemez ve egosuyla hareket etmeye başlar.