Tıbbı Nebevi

 

KARANTİNA TAVSİYESİ

Tıbda karantina uygulaması 1840' da Avrupa'da beynel minel olarak kabul edilmiştir. Bundan iki yıl sonra da İstanbul'da uygulanmaya başlanmıştır. Oysa Resulü Ekrem (sav.) Sahabelerine bir hadisinde şöyle buyurmaktadır: "Sarı (Bulaşıcı) hastalığın bulunduğu yere kimse girmesin. İçeride bulunanlar da dışarı çıkmasın."

Görüldüğü üzere modern tıbbın geçtiğimiz yüzyıl keşfettiği bir uygulama Resulullah (sav.) tarafından 1400 küsur yıl önce uygulanmıştır.

ANTİBİYOTİKLER

Yine günümüz tıbbının tedavide vazgeçilmez bulduğu antibiyotikler, Resullulah'ın (sav.) tavsiyeleri doğrultusunda sahabelerce kulla-nılmıştır.

Bir gün bir sahabe gelerek "Ya Rasulullah boğazım ağrıyor yutkunamıyorum ve yanıyor. Ne yapabilirim?" diye sorduğunda Resulullah Efendimiz "Yemek mantarını al, evinin bodrumunda beklet, bir süre sonra üzeri küf tutacaktır. Sonra üzerinin küfünü al. Bu arada bir sivri uçlu demiri ateşde kızdır (mikropların ölmesi için) ve soğumaya bırak. Soğuyan demiri bu küfe bulayarak, ağrıyan yerine boğazına tatbik et." buyurmuşlardır. Bu uygulamaya tıp dilinde atüşman denir.

TERAMİSİN MERHEMİ

Yine gözü ağrıyan bir sahabesine, "mantarın suyunu sıkıp gözüne sür" buyurmuşlardır. Bu da teramisinden başkası değildir.

ÇÖREK OTU

Sevgili Peygamberimiz (sav) 14 asır önce şöyle buyurmuştu:

"Şu kara tanede (çörek otu) ölümden başka her derde deva vardır."

Maren Franz adlı bir Alman çörek otunun sağlığımız üzerindeki faydalarını araştırarak "Tabiattan gelen şifa kaynağı: Çörekotu" adıyla dilimize tercüme edilen bir kitap yazdı. Üstelik Peygamberimizin çörek otuyla ilgili hadisinin kendisini uyardığını ve bu sözü rehber alarak bu kitabı hazırlamaya giriştiğini önsözde belirterek.

Çörek otunun özellikleri:

Çörek otunun tohumunda doymamış yağ asiti, eterli yağ, vitaminler ve organizma için zaruri olan ve çok az miktarda tüketilmesi gereken değerli maddeler bulunur. Bu maddelerin karışımı, hasta kişinin iyileşmesine vesile olur.

Çörek otunun Faydaları:

Mikrop, virüs ve mantarlara karşı öldürücü tesire sahiptir.

İfraz boşaltıcı ve solunum borusunu genişleticidir.

Kan şekerini düşürür.

Damar hastalıklarını önler.

Hazmı kolaylaştırır.

Vücuttaki zehirleri süzerek atar.

İdrar söktürücü özelliği ile safraya iyi gelir.

Yaraların çabuk iyileşmesini ve hücrelerin yenilenmesini hızlandırır.

Alerjiyi önler.

Savunma sistemini dengeler.

Hormon sistemini ve ruh halini sağlamlaştırır.