Feyz 223. Sayı Editörden

Birbirlerine kırılan iki arkadaştan biri, uzun bir aradan sonra diğerinin kapısını çalar. -Kim o? diye seslenir içerdeki. -Benim, der kapıyı çalan. Diğeri ise -Burada ikimize birlikte yer yok, diye cevap verir. Aradan uzunca bir zaman geçer... Yeni bir umutla tekrar çalar sevdiği arkadaşının kapısını. -Kim o? diye sorar yine içerdeki. - Senim, der bu sefer. Ve kapı sonuna kadar aralanır.

Hz. Mevlânâ da; "Birisinin kalbinde taht kurmak, sevgisini kazanmak istiyorsanız, öylesine sevmelisiniz ki, benliğinizi bırakıp âdeta o olmalısınız" diye anlatır hakiki muhabbeti.

Patolojik narsistik kişilik biçiminin ileri boyutta yayıldığı günümüzde bu içtenliğe, bu samimiyete o kadar çok ihtiyacımız var ki… Bizlerde bu sayımızda dilimize, beynimize, gönlümüze nasıl yön verirsek, böyle olunabileceğini işlemeye çalıştık. Müslümanın dünyasında acı, hüzün ve feda ruhunun en güçlü referansı hiç şüphesiz Kerbela hadisesidir. O nedenle, bu sayımızın en önemli konusu, bizce, Hz.Hüseyin'in anlatılmasıdır. İnsanlar bugün "Kerbelalar Yaşanmasın" sloganlarıyla bir mevzi edinmeye çalışırken, bizler, günümüzde Ehl-i Beytin durumu, huzuru, duruşu ve gönlümüzdeki yerinin de layıkıyla değerlendirilmesinin önemine dikkatleri çekmek istiyoruz.

Seyyid Vasıf Geylani Efendi "İlk müslümanlar kimlerdi?" yazısında, insanlık tarihinin ahlak zirvelerinde bulunan sahabe-i kiram efendilerimizin diğergamlık, fedakarlık ve feda ruhunun en güzel örneklerini verdiklerini anlatıyor. Hüseyin Ustaoğlu ise hakikat penceresinde "Dile yüklenen anlam"üzerinde duruyor. Alper Yücel Zorlu ise günümüzün kaotik dünyasında ruhumuza, maneviyatımıza, anlam dünyamıza yönelik travmalar üzerinde duruyor ve ruhun "haykırış ve dirilişi"üzerinde duruyor. Kendi anlam dünyamızdan ve irfanımızdan hareketle yeni bir dünya imar etmenin niçin çok gerekli, kaçınılmaz ve doğru olduğunu anlatıyor. Kasım Yağcıoğlu Efendi ise, Müslümanların gönül birliğinin düşünce, fikir ve fiil üretiminde doğru ve sağlam bir istişareye temel teşkil edeceğini gayet vurgulu ve nezih bir biçimde anlatıyor.

Bundan sonraki Feyz sayılarının önemli bir özelliğinin de "cinsel psikoloji" üzerine çok doyurucu yazılarla insanımıza faydalı olmaya çalışmak olacağını ve bunun bir müddet devam edeceğini siz kıymetli okurlarımızla paylaşmak isteriz.

Büyük bir zevkle okumanız dileğiyle…