206. Sayı / Feyz'den

Feyz'den…
Yaz sıcaklarını yaşadığımız şu günlerde dünyada da sıcak gelişmeler olmakta. Her şeye rağmen umutluyuz bir mümin olarak.

Feyz dergisinin bu sayında yazarımız "Asr suresini anlamak ve yaşamak" makalesinde İmam-ı Şafi (r.a)'in şu sözünü incelemekte " Eğer insan bu sure üzerinde derinlemesine düşünürse, yalnız bu sure onun hidayeti için yeterlidir."

Günümüzde Hz. Peygambere olan sevginin bir tezahürü olarak gelenekselleşen kutlu doğum programları, insanımızda bir neşe ve muhabbet uyandırmaktadır. Feyz Dergisi olarak biz de bu kervana katıldık. 7.sinin düzenlendiği programlarımızda günümüzde cemaatler tarafından ihmal edilen, anlaşılamayan hatta unutulan bir konuyu, ehl-i beyt konusunu işledik hep…
Feyz dergisinin kurucusu olan ilim fikir ve gönül insanı Şenel İlhan'ın şu kıymetli fikirlerinden yola çıkarak ehl-i beyte davranış boyutunda bazı güncel konulara değindik.

"Ehl-i Beyti sevelim. Sevmekten öte sevelim. Hatta onlar için ölelim. Ama onları sevmenin, hatta hiç bir şeyi sevmenin ifratına gitmeyelim. Her şeyi kendi kadar sevip, kendi kadar değer verelim. Ama Allah'a (c.c), O'nun Kitabına ve ehli sünnet âlimlerine sıkı sıkı bağlanıp, sevgi, nefret, cihat vs. gibi her türlü ölçümüzü, Kur'an'dan ve Sünnetten alalım. İşte o zaman Ehl-i Beyti, nefislerimizin değil Allah'ın (c.c) ve Resulü'nün (Sallallahü Aleyhi ve Sellem) istediği gibi sevmiş oluruz. Allah (c.c) bizlere velilerini, âlimlerini, Seyyidleri ve tüm Müslümanları hakkıyla sevmeyi nasip ve müyesser kılsın."

"Âlimler için gurbet olmaz, cahiller için de vatan olmaz." diyen Nimetullah Yurt Hocaefendi ile yapılan röportaj, yapmamız gereken tebliğin önemini bir kez daha bize aktarmakta "Siz ne yapıyorsunuz? Dünya İslam'a Koşuyor"
Aile hayatı şüphesiz önemlidir. Aile içi davranışlarımıza dikkat etmeliyiz. Yazarımızın "Sende Elinden Geleni Yap! Evlilik Sorumluluk İster" konusundaki makalesini ilgi ile okuyacaksınız.

Şaban Ayının Faziletleri ve Berat Gecesi ile birlikte dualarımızın kabul olması dileği. Ali Faik Yurtöven Efendi ilerlemiş yaşına rağmet bu hizmetleri hayat düsturu haline getirmiş bir kişi olarak görüyoruz. Yazısında "Haydi Tövbeye Haydi Kurtuluşa" diyor.

Bizde tövbe edelim kurtuluşumuz…