Seyit Tümtürk; Çinliler, Uygur Türklerinin Evlerini Basıyor

 Dünya Uygur Kongresi Genel Başkan Yardımcısı Seyit Tümtürk: Çinliler, Uygur Türklerinin Evlerini Basıyor... 

Feyz: Size ne gibi haberler geliyor biraz bilgi verir misiniz?

Seyit Tümtürk: Çinlilerinin Türklerin evlerine baskınlar yaparak katliamlara devam etmekte nerde ne olduğunu bilmiyoruz. Kaygılı bekleyişimiz devam ediyor. Polis 400 Uygur Türkünü Öldürdü. Kan ve göz yaşı hakim bizde.

Son günlerde Doğu Türkistan'da yaşanan katliam hakkında Rabia Kadir ile görüştük. Rabia Kadir "Aldığımız son bilgilere göre Çinliler, Uygur halkını evlerinden çıkarıp, Çinliler ile bir araya getirip, kamera önünde kucaklaşmaya, gülümsemeye zorluyor. Halbuki Doğu Türkistan'da yaşanan katliam bitmiş değil. 'Her şey yolunda, burada hayat normal' imajı vermeye çalışıyorlar" dedi.

Türkiye'ye vatan gözü ile bakan ancak yakın zamana kadar ülkeye girişine izin verilmeyen Rabia Kadir üzmüştür. Ayrıca Türkiye'deki Uygur kardeşlerimizin terörist muamelesine tabi tutulmalarına ve Çin'e iade edilmelerine imkan tanıyan bir anlaşma imzalanmış olması da, soykırımcı Çin idarecilerinin zulümlerini artırıcı bir etki yapmıştır.

Feyz: Bu konuda Rabia Kadir ne diyor?

Seyit Tümtürk:Tabi ki üzgün fakat sitem de etmiyor. Rabia Kadir, "Türkiye'nin bana sahip çıkması gerekirdi ama yapmadı. Ama çok üzülmedim. Türkiye liderlerini suçlamıyorum. Türkiye'nin zaten birçok problemi var. Bir de ben gidip Türk halkına problem oluşturmak istemedim" şeklinde konuştu benimle...

Feyz:  Peki olaylar hangi boyutlara tırmandı?

  Seyit Tümtürk: 5 Temmuzda başlayan olaylarda Çinli yetkililer, olaylarda 156 kişinin öldüğünü, 1080 kişinin yaralandığını 1400`den fazla kişinin gözaltına alındığını açıklamıştı. Bu rakamların daha fazla olduğu bilgileri bize geliyor. Olaylarda 11`i polis aracı olmak üzere 60 taşıtın, 209 dükkanın ve iki binanın tahrip edildiğini belirten Belediye Başkanı, toplam 56 bin 850 metrekarelik bir alanın da ateşe verildiğini bildirdi. Ama bu çağdışı tutum ve politikalarının netice vermeyeceğini bir gün elbette anlayacaktır.

Tarih, Çin'in komünist ve zalim yöneticilerinin kendi vahşet ve insanlık dramı içinde nasıl yok olduklarını bir gün elbette yazacaktır. Ayrıca şunu söylemek isterim. Şu anda Doğu Türkistan için bir para toplama yapmıyoruz. Bunu özellikle söylemek isterim. Bu halk alicenaptır gerekince verir. Ama böyle bir uygulama yoktur. Bu konuda okuyucularımızı bilgilendirmek isterim.

Dualarınızda Doğu Türkistan'ı da unutmayın.