Feyz 218. Sayı Editörden

Ağustos sıcağından daha sıcak bir sayıyla birlikteyiz yine. Bu sıcaklık ne yazık ki, acılarla birlikte yürüyor. Doğu Türkistan dramı zaten hiç bitmemişti ama yine sıcak bir gündemle su yüzüne çıktı. Bir kez daha anlaşıldı ki, hür dünyanın zorbaları, Müslümanlara hayat hakkı tanımadığı gibi, Müslüman Uygur Türk'üne de insana ekmek gibi su gibi gerekli olan hürriyet hakkını tanımıyor. Her defasında ucuz bir bahaneyle tabir yerindeyse tepelerine biniyor.

Bugün Doğu Türkistan Dramı; kan, gözyaşı, zulüm edebiyatını çoktan geçmiş ve somut adımlarla gerçek çözümler üretilmesini kaçınılmaz hale getirmiştir. Hiç şüphesiz teknolojinin ve reel siyasetin bir araya getirdiği imkânlar, akıllı ve cesur yüreklerle bir araya geldiğinde, küçülen dünyada, bu konuda da büyük adımlar atılabilir, derin yaralar süratle sarılabilir.

Biraz sabır, hakikaten Allah'a sığınma, toplu vurdukça yürekler, zamanla elbette İslam dünyasının çileli kardeşleri olan Doğu Türkistanlı kardeşlerimize de ilahi yardım eli uzanacak ve hiçbir güç bunun önüne geçemeyecektir. Allah'ın (Celle Celalühü) zelil kıldığını hiç kimse yüceltemediği gibi, Allah'ın (Celle Celalühü) yücelttiğini, yardım ettiğini de hiçbir güç alçaltamayacaktır. Doğu Türkistan dramında olduğu gibi tüm dünya huzura, mutluluğa muhtaç…

Bu dram da dünyadaki huzursuzluğun çok belirgin bir görüntüsü aslında. "Bir zamanlar Osmanlı" dedirtecek kadar arıyoruz Osmanlıyı. Bu sayımızda da YÖK üyesi ve İSAM Başkanı Prof. Dr. Mehmet Akif AYDIN'ın "Osmanlı Sulhu ve Adaleti" konulu bir konuşmasını siz okurlarımızla paylaşmak istedik.

Bu topraklarda yaşayan insanlara gerçek değerlerini anlatmaya yarayan, bizi gerçek tarihimizle buluşturan tatlı bir üslup ve anlatımla konuyu ele alan değerli hocamıza teşekkür ediyoruz. Bu sayımızda yine "Sünnet Dosyası" adı altında başlattığımız İsmail MUTLU'ya ait yazı dizisi devam ediyor. Akaid temellerimize ait bu konu çok önemli. Her defasında farklı cepheleriyle ele alınan bu konunun dikkatle okunmasını ve kafa karışıklıklarına ilaç ve sağlıklı anlatım ve sohbetlere vesile olmasını diliyoruz.

Toplumumuzun manevi büyüklerinden Hüsnü GEÇER Hocaefendi, siz okurlarımızı çok cezbedecek, kendi muhabbet ikliminden, mana dünyasından bir gönül sohbetiyle bizimle birlikte…

Yine mana erlerimizden Ali Faik YURTÖVEN Hocaefendi de "nafile namazlar" konusuyla hepimizi duru, temiz bir kulluğa davet ediyor.
Sizleri "gönül dolu" bir sayıyla baş başa bırakıyoruz.