Kaliteli İnsanlar

Ender şahsiyet ya da kaliteli insan olmak kolay değil. Önce kaliteli insanın özelliklerini bilmek gerekir. Nedir bunlar? Bu özellikler üç tanedir: akıl, seha ve muhabbettir. Ender insan temelde yapı, kişilik ve kimliğinden kaynaklanır. Akıl hakkında fazla bir şey söylemeye gerek duymuyorum. Akıl iman etmek için gereklidir. İman ise kişinin aklı kadardır. Aklı kadar müslüman, aklı kadar sorumluluk sahibidir. Muhabbete gelince, o Allah vergisidir. Sonradan kazanılmaz. Çalışarak elde edilmez. Velilerin, Allah dostu olan insanların etraflarında ne kadar kalabalık insan olursa olsun muhabbetli olanlarına bakar ve onlara değer verirler. Az da olsa muhabbet varsa kişi onu artırabilir. Muhabbeti artırmak için değişik yollar vardır. Onları kullanarak muhabbeti artırabilirler. İşte en önemli noktaya geliyoruz: Seha. Muhabbeti az da olsa seha sahibi bir insan, işte bahsedilen o ender kaliteli insandır.

Bu ender insanlar toplumlar içerisinde kolayca bulunabilen insanlar değildir. Kolay bulunmayan bu insanların seha ahlakı özelliği üzerinde biraz durmak gerekir. Seha ahlakı, kişinin kendisine bildirilen doğru ölçüyü kabul edip ona göre hareket edebilmesidir. Seha ahlakı olan kişi doğru ve hakikat kimden gelirse gelsin kabul eder. Üstelik kendisinin doğru diye bildiği bir yanlış ölçü hakkında kendisine bilgi verildiğinde tereddütsüz kabul eder. Kırk yıllık doğru bildiği ve ondan dolayı yanlış yaptığı davranışını terk eder. Bu terk ediş asla onu küçültmez. İnsanın yanlışından dönmesi büyük bir erdemdir. Yıllarca doğru diye bildiğin ama yanlış olan bir davranışının sana gösterilmesi neticesinde bunu kabullenmek o kadar kolay değildir. Bundan dolayı bunu yapabilmek o insanı ender kılar.

Hizmet ehli diye söylenebilen insanlar bu ahlaka bir şekilde sahiptirler. Zaten velilerin yanından, hizmet ehlinin yanından ayrılamayan insanların ortak özelliğidir bu seha ahlakı. Düşünün bir kere....

Hangi insan rahatını bırakıp kapı kapı insanlara Allah'ı ve Rasulünü anlatmak için yola çıkar? Üstelik her gittiği kapıda çok farklı tepkilerle karşılaşır. Kimi yapılan bu çalışmayı lüzumsuz görür, kimi din sömürüsü olarak algılar, kimi kendine taraftar bulma mekanizması olarak görür, kimi kibrini ortaya koymak başkalarını küçük görme yolu olarak algılar.

Yola çıkan insan samimidir. İnsanların içine düştükleri tuzakları görür. İnsanınımızın imanına musallat olmuş şeytani ve nefsani durumları görür. Duramaz yerinde, kıpır kıpır olur. Hele bir de itikat-iman profesörü bir insanın eğitiminden geçmişse..... doğru ölçüleri almış, kendisine huy edinmişse, gerçekten söylediğinde samimidir. İşte o insan başkalarının kendisine söylediklerine aldırış bile etmez. Ne yaptığıyla kibirlenir ne söylenen ithamlarla morali bozulur.
Bu yola çıkan insanlar ender şahsiyet-kaliteli insanlardır. Bazan dayanamaz üzülürler, moralleri bozulabilir, hak etmedikleri saldırılara maruz kalabilirler.
Aslında bütün bu durumlar normaldir. Her türlü saldırının olması düşmanlıklarla karşılaşmak gayet doğaldır. Yeryüzünde ender şahsiyet-kaliteli insan sayısı o kadar çok değildir. Bundan dolayı yaptığı işin farkında olmalı insan.

Yapılan iş, peygamberlere verilmiş bir görev. En layıkıyla onlar yapmış tarih boyunca. Sen onun yolunda benzer bir hizmet sunmak istiyorsun ve bunun için yollara koyulmuşsun. Hiç gördün mü ya da duydun mu tarih boyunca emri maruf nehyi münker ve tebliğ yapan o örnek insanların düşmansız kaldıklarını? Zulme uğramayan, haksız iftiralara maruz kalmayan, karnını doyurduğu insanlardan bile kötülük görmeyen bir hizmet ehli gördün mü?

Mümkün değil görmek. O halde Allah için çıkılan bu yolda her türlü zulüm, iftira, yalan, düşmanlıklarla karşılaşacaksın. Bunu yapanları sakın görme. Çünkü en başta ne söylemiştik hatırlayın. Ender şahsiyet sahibi insanların özellikleri arasında akıl ve seha ile muhabbeti saymıştık. Şimdi insanların insanları değerlendirebilmesi için neleri göz önünde bulıundurmaları gerektiğine ilişkin küçük ipuçları sunduk. Ender şahsiyet-kaliteli insan olmak mı zor, onlarla yaşamak mı zor, onların bu azmi karşısında kendimizi değerlendirmek mi zor? Haydi hep beraber düşünelim.... ender şahsiyet-kaliteli insan olmasak da o insanlara engel olmamayı nasıl başarabiliriz?

Şahsiyet ve kalite... Hizmet ve düşman kazanmak... Rahat evinde TV seyredip çekirdek çıtlatmak...Evet....

Ben nerdeyim?