04 Aralık 2023 Pazartesi

Unutulmayan Acı Olay

25 Mart 2009 tarihinde saat 14.35’te Kahramanmaraş’ın Çağlayancerit ilçesinden havalanan helikopter saat 15.03’te düşmüş ve 6 kişi hayatını kaybetmişti. Saat 15.26’da gazeteci İsmail Güneş 112 acil servisi aramıştı. Helikopterin düştüğünü söyleyerek yardım istemesi hâla kulaklarımızda.

Muhsin Yazıcıoğlu ile birlikte karlı dağların zirvesinde yaşanan bu olay her yıl beraberinde yeni yeni  iddialarla sıcaklığını koruyor. Aradan geçen bunca zamanda olayın kaza mı yoksa suikast mı olduğu hâla aydınlatılabilmiş değil. Üstelik cevabı aranan onlarca soru ile birlikte… 

Kahramanmaraş’ta helikopterin düşmesi sonucu Muhsin Yazıcıoğlu ile hayatını kaybeden gazeteci İsmail Güneş, meslektaşları tarafından mezarı başında anıldı. Bu arada, anneleri Yasemin Güneş ile birlikte babaları İsmail Güneş’in mezarını ziyaret eden Çağan (7) ve Tuluhan’ın (9) buraya bıraktıkları kendi yaptıkları resimler ve yazdıkları mektup, görenleri duygulandırdı. Okuma yazmayı yeni öğrenen ilkokul 1. sınıf öğrencisi Çağan’ın babasına yazdığı ilk mektubu okuyanların gözleri doldu.

“Babacığım seni çok özledim!”

Çağan mektubunda şunlara yer verdi: “Babacığım seni çok özledim! Yazın sana çiçek alacağım, sonra kendi ellerimle dikeceğim. Babacığım ben hasta oldum, ateşim çıkıyor. Ben, seni çok çok özledim. Bir de Sübhaneke’yi bugün ezberleyeceğim, seni seviyorum.”

Yasemin Güneş, okuma yazmayı yeni öğrenen Çağan’ın babasına hediye vermek ve yazısını göstermek amacıyla bu mektubu yazdığını ifade ederek, “Çağan, mektuptaki satırları yazdı ve ağabeyi ile resim yaparak bunu babalarının mezarı başına bıraktılar.” dedi.

Güneş’in mezarı başındaki anma törenine katılan meslektaşları gözyaşlarını tutamadı. Yaşanan bu üzücü olay sebebiyle vicdan sahibi herkesin gönlü mahsun oldu. İsmail Güneş’in telefondaki sesi unutulmadı, kolay kolay da  unutulmayacak. İsmail Güneş’i mesleğini seven bir gazeteci olarak biliyoruz ve son fotoğraflarında yine Muhsin Yazıcıoğlu ve Karlı tepeler vardı. 

İsmail Güneş Kimdir?

İsmail Güneş 15 Şubat 1975 tarihinde Sivas’ta dünyaya geldi. İlk, orta ve lise öğrenimini tamamladıktan sonra askerliğini Güneydoğu’da yaptı.

1994 yılında Sivas’ta yerel yayın yapan bir gazetede muhabir olarak çalıştı. 1998 yılından itibaren İhlas Haber Ajansı’nın Sivas muhabiri olarak görevini sürdürdü.

Helikopter Kazası

BBP Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu, 25 Mart 2009 günü seçim çalışmalarını yürütmek üzere, kiralanan özel bir firmaya ait helikopterle Kahramanmaraş’ın Çağlayancerit ilçesinden Yozgat’ın Yerköy ilçesine giderken kaza geçirdi. Helikopter enkazına uzun süre ulaşılamadı ve arama çalışmaları zor şartlarda devam etti. Fakat iki gün boyunca enkaza ulaşılamaması merak konusu. Köylülerin bütün imkansızlıklarına rağmen herkesten önce enkaza ulaşmaları ise kafaları karıştıyor. 

Enkaz 27 Mart 2009 günü kazadan yaklaşık 47 saat sonra bulundu. Ancak İsmail Güneş enkaz çevresinde bulunamamıştı. Kayıp olan muhabir İsmail Güneş, enkazın doğu tarafında bir kaya kovuğunda üzeri karla kaplı vaziyette bulundu. Helikopter enkazının bulunduğu yere 500 metre uzaklıkta bulunan İsmail Güneş’in, bacağı kırıldığı için helikopter koltuğu ile yokuş aşağı kaydığı ortaya çıktı. Güneş’in kurtulma çabasıyla enkaz bölgesinden ayrıldığı ve cesedinin bulunduğu kaya altına sığındığı böylece anlaşılmış oldu. Şayet İsmail Güneş sağ olarak bulunmuş olsaydı çok şeyler değişebilirdi. 

Güneşin acılı ailesine ve yakınlarına Allah’tan sabır diliyor ve Güneş’i dualarımızda rahmetle anıyoruz.