04 Ekim 2023 Çarşamba

Ramazan Orucu İçin Altın Tavsiyeler

Mübarek Ramazan ayının gölgesi üzerimize düşmüşken kıymetli okurlarımızı, bu ayın feyz ve bereketinden azami ölçüde faydalandırmak için bazı altın ölçüleri sizlerle paylaşmak isteriz. Ramazan deyince akla öncelikli olarak oruç tutmak, oruç tutmak deyince de aklımıza imsaktan iftara kadar sadece midemizi bağlamak gelir… Bu amel elbette önemlidir. Mideyi açlıkla bağlamanın hem beden sağlığımıza hem ruh sağlığımıza faydası çoktur. Bunu artık günümüzdeki tıb ilmide kabul etmekte, her geçen gün bu hususta bir sürü yeni gelişmeler ortaya çıkarmaktadırlar.

Yalnız, sizlerde takdir etmelisiniz ki, oruç ibadetini bu ve bunun gibi birkaç bedensel eylemle sınırlamak, hazreti insanı insan yapan değerleri göz ardı ederek o muhteşem varlığı,hayvanlar derecesine düşürmek olur.Gelin bu adaletsizliği ve haksızlığı kendimize yapmayalım. Zira insan; aklı, zengin ve karmaşık duyguları, maddi manevi bir sürü cihazatlarıyla, Kur'an'ın ifadesiyle ahseni takvim olarak yaratılmış mükemmel ve muhteşem bir varlıktır.

Bu sebeple şu dünyadaki her türlü eylemi belli bir seviyeyi korumalı ve kulluğu bu muhteşem yapısına uygun, ve ona yaraşır olmalı değil mi?

Ne yazik ki insanların büyük çoğunluğu maalesef Rabbimizin de beyanlarıyla, bu standardı koruyamayıp, hayvanların da altında bir seviyeyi kendilerine reva görmekteler.

O zaman insan önce kendi değerini bilmeli, bunu idrak etmeli. Ve kendi şerefini kendi elleriyle ayaklar altına atmamalı.

Aslında peygamberlerin gelmesi de bir anlamda bunun için; Allah'ın kullarından yapmasını istediği her türlü ibadetlerde bunun için. Yani insanın kendi değerini anlaması için değil mi?.

Kendi değerinin farkında olan bir insan, taşı toprağı, ineği kendinden üstün görerek onları kendine Rabb kabul edebilir, bunu içine sindirebilir mi?

Bu anlamda her ibadet, eğer şuuruna varılarak yapılırsa, insanı hem kendi gözünde hem de Rabbi katında yükseltir.

Oruç ibadeti de böyledir. Ve sadece hayvanlara has zevklere teslim olmuş ve vücut ülkesinde kontrolü hayvani arzulara kaptırmış insanlara yeniden aklın ve iradenin kontrol imkanını bahşeden, bunu tatbikatıyla öğreten, mükemmel bir ibadettir. O sebeple yalnız midemize oruç tutturmak suretiyle kifayet etmeyelim. O tür orucu hayvanların ağzını bağlasan onlarda tutar diyor Efendimiz (a.s) İnsan olarak Allah'ın hayvanlardan farklı olarak bizlere bahşettiği üstünlüklerimizi devreye sokarak yani "Hazreti İnsana" yakışır bir oruç tutmalıyız. O halde bu sene ramazanımız farklı olsun, gelin bu konuda azim edelim, önemli bir karar verelim.

Orucu sadece midemize değil günahla muhatap olan bütün azalarımıza tutturalım. Gözlerimize oruç tutturalım, kulaklarımıza oruç tutturalım, elimize, kolumuza, ayaklarımıza oruç tutturalım, dilimize oruç tutturalım. Tüm bunların hepsini kontrol altında tutan kalbimizin istikametini sarsan içimizdeki kötülüklerin kaynağı nefsimizin kötü istek ve arzularını frenleyerek, kalbimize oruç tutturalım.

Böyle bir orucu tutmak zordur elbette ama inanın Efendimiz (a.s) ve O'nun kutlu Ashabının oruçları hep böyleydi. Bizlerde onların yolunda onların izinde böyle bir ramazan özlemini, hiç olmazsa ideallerimizde taşıyalım. Yemek yeyince EYVAH! midemiz orucunu bozdu dediğimiz gibi, harama bakınca da EYVAH! gözlerimiz orucunu bozdu diyelim. Yalan, iftira, gıybete düşünce bir kalbi incitince EYVAH! dilimizin de orucu gitti diyelim. Gönlümüzde bir kimseye düşmanlık kin, haset bulursak, gönlümüz vaktinden önce iftar etti diyelim.

Önce Allah'ı sevmek için yaratılmış kalbimizde Allah sevgisinden daha büyük sevgi bulursak kalbimizde orucunu bozdu diyelim. Hemen tevbe edelim, çünkü manevi oruçların iftar ve imsakı her an tevbe ile yenilenir. Sofranız bu ramazan İbrahim (a.s) gibi bereketli ve bol olsun. O sofradan her türlü insan nasibini alsın. Öfkelerimiz sussun, kalbimize barış, af, merhamet gibi insana yakışır duygular hakim olsun. Çevrenizdeki merhamet manzaralarına kalbiniz duyarlı olsun. Yani komşusu aç iken tok yatan bizden değildir hadisi rehberiniz olsun. İyilik yapmak yalnız ramazana has değildir, her zaman iyilik şiarınız olsun.

Şenel İlhan Beyefendi'nin bizlere her zaman tavsiye ettiği gibi iyiliğe konsantre yaşamak yani ihsan üzere yaşamak idealiniz olsun, ramazanınız mübarek olsun.