Her Saniye Ölüyor ve Diriliyoruz

Güzide bir Ekim sayısıyla karşınızdayız. Müslüman'ın akide ve anlam dünyası bir bütün. Bu bütünlüğü sağlayan ise, Kur'an ve Sünnet'i bir bütün olarak anlamak ve yaşamak. Bu bütünlük, sevgiyi ve hüznü velhasılı tüm hayatımızı ibadetle döşeyen bir duygu yoğunluğuna dönüşmeli.

Dönüşmeli ki duygularımız Allah katında bir anlam bulsun. Abdulkadir Yılmaz "Allah İçin Sevmek, Allah İçin Buğzetmek" isimli makalesinde bu konuyu ölçü boyutunda ele alıyor. Dr. Mehmet Öztürk ise "Her Saniye Ölüyor ve Diriliyoruz." başlıklı yazısında, doğumu bir başlangıç, ölümü de bir son olarak değerlendiren, dini hissedişlerden uzak anlayışın doğru olmadığını, bunun en büyük delilinin de aslında biyolojik açıdan da her an ölüp her an dirilmemiz olduğunu anlatarak ortaya koyuyor.

Doğru düşünmenin temelinin doğru duygulanmak olduğunu ve bunun en önemli ölçüsünün de Kur'an ve Sünnet'e tabi olmak olduğunu her mümin bilir, hisseder, idrak eder. Ana babaya karşı tutumlarımızın da Allah (Celle Celalühü) merkezli olarak bir biçim arzetmesi gerektiği açıktır. Yazarımız Şeyda Dal, "Allah'a Şükür Ekseninde Ana Babaya Teşekkür" yazısında kuşatıcı bir biçimde bu konuyu ele alıyor.

Aynı yaklaşım, Şemsettin Şahin'in "Bu On Ayetle Amel Eden Cennete Gider." isimli makalesinde, mümini cennete götüren amellerin baş tacı edilmesi teşvik ve ihtarıyla işleniyor.

Modern hayatın bize dayattığı saçmalıkların bizi biz olmaktan çıkardığı, insanı aciz ve tutarsız kıldığı gerçeği ise Eyyübi Işıksal'ın "Rızık Endişesi" isimli makalesinde gayet anlamlı bir biçimde işleniyor. Seyyid Enver Geylani Efendi "Ehl-i Beyt'e Karşı Saygı ve Muhabbet" konusunu, ayet ve hadislerle hiç açık kapı bırakmayacak şekilde aslında izah değil ispat ediyor.

Bu sayının hiç sıkılmadan okuyacağınız röportajı ise Ali Arıkmert'le yapmış olduğumuz "Savaştan Sonra Bosna Hersek" konulu mülakat. İbret dolu ve düşündürücü, bir o kadar da hüzün dolu. Bosna Hersek'ten alınacak çok ders var. Unutulmaması ve unutturulmaması için bu mülakatı yaptık. Umarız, bir şuur halinin gelişmesine vesile olur.

Allah aşkı ve muhabbetinizin hizmet ve gayrete dönüşmesi dileğiyle… Aksi mümkün değil ki...

Feyz Dergisi