Üç Aylar ve Ramazan

“Ey Müslümanlar üzerimize öyle büyük bir ay gölge vermekle ki. Bu aydaki bir gece (Kadir Gecesi) bin aydan daha hayırlıdır. Allah-ü Teala. bu ayda, her gün oruç tutulmasını emretti. Bu ayda, geceleri teravih namazı kılmak da sünnettir. Bu ayda Allah için ufak bir iyilik yapmak, başka aylarda farz yapmak gibidir.

 Bu ayda, bir farz yapmak, başka ayda yetmiş farz yapmak gibidir. Bu ay, sabır ayıdır. Sabır edenin gideceği yer Cennettir. Bu ay iyi geçinmek ayıdır. Bu ayda müminlerin rızkı artar. Bir kimse, bu ayda bir oruçluya iftar verirse, günahtları af olur. Hak Teala onu Cehennem ateşinden azad eder. O oruçlunun sevabı kadar ona sevap verir…

 Ashabı Kiram, dediler ki; Ya Resulullah! Her birimiz bir oruçluyu iftar edecek, onu doyuracak kadar zengin değiliz. O zaman Resulullah (sav) buyurdu ki;‘Bir hurma ile iftar verene de, yalnız su ile oruç açana da., biraz süt ikram edene de. bu sevap verilecektir. Bu ay öyle bir aydır ki, ilk günleri rahmet, ortası afv ve mağfiret ve sonu cehennemden azad olmaktır. Bu ayda işçinin, memurun, askerin ve talebenin vazifesini hafifleten patronları, amirleri,kumandanları ve müdürleri Allah’ü Teala af edip.Cehermem ateşinden kurtanr. Bu ayda dört şeyi çok yapınız. Bunun ikisini Allah’ü Teala çok sever. Bunlar Kelime-i şehadet söylemek ve istiğfar etmektir, İkisinide zaten her zaman yapmamız lazımdır.Bunlar da Allah’ü Teladan Cenneti istemek ve Cehennem ateşinden Ona sığnmaktr.Bu ayda, bir oruçluya su veren bir kimse, kıyamet günü susuz kalmayacaktır.”

Ağustos 2006

104 sayfa