Nimete Şükür Mutluluk Sebebidir / Abdulkadir Yılmaz

0
65

“Hani Rabbiniz şöyle duyurmuştu: Andolsun, eğer şükrederseniz elbette size nimetimi artırırım. Eğer nankörlük ederseniz, hiç şüphesiz azabım çok şiddetlidir.” (İbrahim, 14/7)

İnsanlar genelde hep mutsuzdurlar. Bu durumun en büyük sebebi ise şükürsüzlüktür. Rabbimiz birçok ayet-i kerimede şükretmemizi ister, zira şükür önemli bir kulluk, hatta insanlık görevidir. Şükür, nimet gördüğün, iyilik gördüğün birine teşekkür etmektir. Kahve ikram ederler, teşekkür edersin, yemek ısmarlarlar, daha candan teşekkür edersin. Birisi sana ev, araba hediye etse o kişiye nasıl teşekkür edeceğini bilemezsin, bir ömür adını dilinden düşürmezsin… Düşünün! Çok sevdiğiniz birinin yaşaması için organ bağışı lazım. Vatandaşın biri iyilik olsun diye bir böbreğini veriyor. Gayet açıktır ki minnet duygularınız, şükran duygularınız tavan yapar. Çünkü insan fıtratı böyledir; iyilik gördüğü kişiye karşı sevgisi, saygısı, şükrü artar. Mesela, çocuğunuzun yaşaması için bir kişi böbreğinin birini Allah rızası için bağış yapsa, o kişiye bir ömür şükran duygularınızı nasıl ifade edeceğinizi bilemezsiniz. Demek ki nimete karşı şükür kendiliğinden doğal olarak olur; bunun için ayrıca bir hatırlatmaya veya eğitime kimsenin ihtiyacı olmaması gerekir. Lakin emmare nefsin tabiatı ve yapısı gereği durum hiç de böyle değildir.

Evet, şimdi işin bir de negatif tarafından bakalım. Size bu derece büyük iyilik yapan birine, birkaç gün sonra eften püften sebepten düşmanca bir tutum içine girseniz, yüzüne bakmasanız, selam vermeseniz, görünce yüzünüzü çevirseniz; o kişi sizin bu halinize karşı nasıl bir duygu içine girecektir? Size böyle bir nankörlük yapılsa siz bu tavrı nasıl karşılarsınız? İşte bu örnekte olduğu gibi nimete nankörlük gerçekten çok kötü bir insanlık tablosudur… Bu nedenle Rabbimiz, şükredin, nankör olmayın, şükrederseniz size olan nimetlerimi geri almam, hatta arttırırım buyurur.

Bu tutum insanoğlu için de geçerlidir. Teşekkür eden kişiye siz iyiliğinizi devam ettirir, nankörlük edenden de elinizi ayağınızı çekersiniz. Rabbimizin ayetleri bu manaya gelir. Nimetlere şükür ve teşekkürü çok yapın ki size verilen nimetler sizde kalsın, hem de daha ziyade olsun.

Teşekkür veya şükrün üç ertebesi vardır. En düşük mertebesi dil ile şükretmektir; yani “Ya Rabbi çok şükür.” demektir. Büyükler günde en az 100 defa, belki daha fazla “Ya Rabbi çok şükür.” diye Rabbimize şükretmek çok faydalıdır derler.

Yazının devamını dergimizden okuyabilirsiniz.