Gençlerde Cinsel Kimlik İnşası / Prof. Dr. Ahmet Akın

Gençlerde Cinsel Kimlik İnşası / Prof. Dr. Ahmet Akın

Tarih: 2021-02-02

Çocuklarda sağlıklı cinsiyet gelişimi için anne babanın cinsiyet rollerinin önemine dair neler söylemek istersiniz? Son yıllarda bu konudaki toplumsal gözlemleriniz nelerdir? Ne tür olumsuzluklar var?

Günümüzde, gençlerde sakallar uzadı ama erkeksi davranışlar azaldı. Kızlarda da bakıyoruz, erkeksilik artmaya başladı; kabalık anlamında, argo anlamında. Gerçi bunlar erkeğe uygun diyemeyiz ama daha sert, daha kaba, daha bir erkeksi protesto moduna girmeye başladı kızlar.

Burada annenin babanın rollerini netleştirmemiz lazım. Bu, evdeki rol paylaşımı, iş paylaşımı kelimesini biraz yanlış anladık. Yani kadının erkeğe, erkeğin kadına yardım etmesini biz biraz abarttık; onu evdeki işlerin yarısını erkek, yarısını kadın yapsın diye bir duruma getirdik. Burada böyle olunca, çocuk, erkek gibi davranan bir baba görme ihtiyacı içerisinde, kadın gibi davranan bir anne görme ihtiyacı içerisinde. Yine de kültürel arketipleri, kültürel imgeleri bir kenara atamayız.

Kadın ne yapıyorsa erkek de yarısını yapsın; kadın çalışıyorsa erkek de ona yardım etsin şeklinde bir durum oluştu. Yardım ayrı şey ama iş paylaşımı yaparken bu denge gözetilmeli. Ama toplumsal cinsiyet eşitliği varken bu biraz zor. Çünkü diyorlar ki toplumda cinsiyetlere yüklenen kalıplar cinsiyetlerin gelişimini engelliyor. Yani erkeğin erkek gibi davrandığında daha önde olduğunu, kadının kadın gibi davrandığında daha geride kaldığını söylüyor. Ama şuna baktığımızda, yani annelerimiz çalışmıyor muydu bizim; çalışıyordu. Ev hanımlığı kadar zor bir şey var mı? Yok. Ama yine de bize yemek yaptığı için, bizim bakımımızı üstlendiği için, bize çorba getirdiği için hiçbirimizin annesi bundan yüksünmedi, bundan pişmanlık duymadı veya bunu bir ağır görev olarak görmedi.

Şimdi ailedeki rol paylaşımını değiştirerek çocukların cinsiyet kimliği rolünü öğrenmelerini önlemeye çalışıyorlar, engellemeye çalışıyorlar. Modernitenin etkisi bunda çok büyük.

Devamını dergimizden okuyabilirsiniz.

Abone olmak için lütfen tıklayın


Son Eklenen Yazılar

Nefs Mücadelesinde Psikolojimiz Nasıl Olmalı? / Şenel İlhan Beyefendi’nin Sohbetinden

Sadece bir imtihan yeri olan bu dünyada, bir insanın nefsiyle mücadelesini, ben daha çok iki boksörün bir ringdeki mücadelesine benzetir ve bu örnekten çok büyük ib...

Hz. Ali’nin Belagati ve Dinî İlimlere Katkısı / Dr. Seyhan Özsoy

Hz. Ali’nin (k.v.) dinî ilimlere katkılarına dair önemli bilgiler var. Yaşadığı hayat ve konumunun, Hz. Peygamber’le (s.a.v.) beraberliğinin bu duruma başlı başına ...

Başarılı Yöneticilerin Hayat Hikâyeleri / Dr. Muhammet Hamdi Mücevher

Genelde başarılı yöneticilerin özellikleri konusunda araştırmalar yapılıp eserler verilirken sizin çalışmanız başarılı bir yöneticiliğe giden yola nerelerden gelind...