Kadir Gecesinin Önemi ve Zamanı

Ali Faik Yurtöven Efendi

Tarih: 2008-10-13

Imamı Şa'rani hazretleri Kadir gecesinin kaçıncı gece olduğunu, ramazanı şerifin giriş günlerine göre şöyle tespit etmiştir. - Ramazanı şerif Pazar günü girerse kadir gecesi 29. gecedir.

- Ramazanı şerif pazartesi günü girerse kadir gecesi 21. gecedir.
- Ramazanı şerif salı günü girerse kadir gecesi 27. gecedir.
- Ramazanı şerif Çarşamba günü girerse kadir gecesi 19. gecedir.
- Ramazanı şerif Perşembe günü girerse kadir gecesi 25. ecedir.
- Ramazanı şerif Cuma günü girerse kadir gecesi 17. gecedir.
- Ramazanı şerif cumartesi günü girerse kadir gecesi 23. gecedir.

Imamı Şarani hazretleri 30 sene kadir gecesiyle bu tarife göre müşerref olmuştur. Bir çok ehlullah da bu usulle kadir gecesini bulmuşlardır. Kadir gecesinin bu ay içerisin de hangi gece olduğunu gizlenmesi, müminlerin her geceyi kadir gecesi gibi, her gecede ibadetin çok etmeleri içindir. Kadir gecesin de hava berrak ve güzel olur. O gece her şey Allaha secde eder. Denizlerin suyu bir an için tatlılaşır. Müminler affı ilahi ve mağfireti süphaniye mahzar olurlar.

Kadir Gecesi'nin gündüzünde mezarlar, bizden dua bekleyen yakınlarımızın kabirleri ziyaret edilmeli, ruhlarına Kur'an-ı Kerim okunmalı, dua edilmeli, onlar için de Allah Teâlâ'dan afv-ü mağ firet dilenmeli, böylelikle ruhları şad edilmelidir. Bütün Müslümanların ruhlarına Kur'an-ı Kerim okunmalıdır. Ayrıca bütün Müslümanların mağfiret-i ilâhiyy- eye, maddî ve mânevî bütün hayırlara bereketlere nâil olmaları... yeryüzünden zulüm ve küfrün kalkıp Islâm'ın hâkim olması için de içtenlikle dua edilmelidir.

Ne güzel nimettir, Şehr-i Ramazanın mağfiret ayı olması; ümitvarız günahlarımızdan kurtulacağımıza. Insanız, bu imtihan dünyasında günah batağına düşen kardeşlerimiz var. Insanlar beşerdir hata işleyebilir. Önemli olan hataya devam etmemeleridir. Amaç, Allah'a (Celle Celalühü) tövbe ederek kötü alışkanlıklarımızı bırakmak için mücadele etmektir.

Ruhumuz Recep ve Şaban aylarının bereketiyle huzura erdi. Ramazan ayı ile birlikte ise hem beden hem ruh güzel- liğine kavuşacağız. Ayrıca Allah bize Kadir gecesini aramayı ve bulmayı nasip etsin. Ramazandan sonra da her geceyi "Kadir" her gördüğümüzü de "Hızır" bilelim.


Yazarın Diğer Makaleleri

Ne Büyük Hazine Ehl-i Beyt'in Sevgisi

Ehl-i Beyt, Peygamberimiz’in aile fertlerine denir. Mübarek hanımları, kızı Hazreti Fatıma ile Hazreti Ali ve bunların evlatları olan Hazreti Hasan ve Hazreti Hüsey...

Kılamadığımız Namazlarımız!

  Gençlik zamanında gafletle geçen dönemler var. Bu dönemde ibadetler de gevşeklik ve tembelliklerden dolayı kılınamayan namazlar olabilir. Peki, şimdi namazlar...

Hayatımızda Gece İbadeti

Farzlardan sonra en faziletli namaz, gece namazıdır. Büyüklerimiz gece ibadetine çok önem vermişlerdir. Gece kalkmanın birçok hikmetleri vardır. Efendimiz (sav) “Ge...
Tüm Yazıları