Neden Sevilmiyorum?! / Abdulkadir Yılmaz

0
60

Aşağıdaki sorular, 2022 yılında Google üzerinden en çok arama yapılan “neden”le başlayan sorulardır.

Ben neden sevilmiyorum?

Ben neden bu kadar çirkinim?

Ben neden doğdum?

Ben neden dışlanıyorum?

Ben neden eziğim?

Bu soruların tatminkâr cevabı, hayata bakışımızı sorgulamadan ve onun anlamını yerine oturtmadan imkânsız gibi bir şeydir.

Ben neden sevilmiyorum? diye şikayet edenler, bu soruyla çok haklıdırlar. Zira sevilmek ve sevmek insanın ekmek su gibi önemli en doğal psikolojik ihtiyaçlarındandır. Bir insanın ruhen sağlıklı bir birey olabilmesi için bu ihtiyacının mutlaka giderilmesi gerekir…

İnsanların sevilmemelerinin nedeni, bir insanın kendisinden çok, o toplumu oluşturan bireylerin sevme özürlü veya engelli olmaları ile çok sıkı bağlantılıdır. Dolayısıyla bunun için bir kişinin acelece kendini suçlaması ve kendinde kusur araması meseleyi yanlış yerden değerlendirmesi olur.

Diyelim ki, insanları üzecek birçok hatalar işledin ve bugün bu yüzden sevilmiyorsun ama sen masum küçük bir çocukken de sevilmedin, hatırlıyor musun? O zaman senin suçun neydi? Seni sevmesi gereken büyüklerin bu duygudan seni niçin mahrum bıraktılar. Eğer küçükken yeterli seviyede hak ettiğin sevgiyi görseydin bugün bu eksikliği hissetmeyecek, suçu kendinde aramayacaktın. Ayrıca sevildiğin için seven bir insan olacaktın ve çevrendekilere gösterdiğin sevgiyle onların bu soruyu kendilerine sormalarına dahi belki mani olacaktın.

Yine de senin için söylenecek söz şudur ki, seni yaradan sevmiş de yaratmış, bu sevgiyi gönlünde fark edebilir, hissedebilirsen bütün boşlukların dolacaktır. Ayrıca bu konuda emin olabilirsin, insanları sever ve onlara iyilik yaparsan, bir gün sen de sevildiğini göreceksin, zira bu ilahi bir kuraldır ki mahlûkata yapılan iyilikler değil sadece insanların, bütün mahlûkatın sevgisini celb eder.

Ben neden bu kadar çirkinim?

Maalesef bazı insanlar dünyaya güzellik avantajı ile doğarlar. Bu avantajın onlar için ne kadar hayır ve iyilik olduğu ayrı bir değerlendirme konusudur. Bazı şeylerin hayır mı şer mi olduğu çok sonra belli olur. Kanaryalar güzel seslerinden ötürü kafeslerde tutsak edilirler. Süslü balıklar akvaryumlarda özgürlüklerinden olur. Güzellikler herkese şans getirmezler, çoğu kişilerin günaha ve kötülüğe düşmesine sebep olabilirler.

Allah’a ve ahirete inanan insanlar için bu problemin çözümü kolaydır, ama dünyayı tek bir şans görenlere ve ahirete inanmayanlara söylenecek söz, verilebilecek teselli yoktur.

Yazının devamını dergimizden okuyabilirsiniz.