Kurban İbadetinin Hikmeti Üzerine / Abdulkadir Yılmaz

0
77

Allah nasip ederse yeni bir kurban bayramını daha idrak edeceğiz. İmkânı olanlar, yani kendilerine kurban kesmesi vacip olanlar bu görevlerini ifa edecekler. Hayat pahalılığının iyice arttığı ve neredeyse orta gelirli insanların bile geçinmekte, evlerine et almakta zorlandıkları bu zamanda kesilen kurban etleri, ümmetin fakirleri için büyük bir ikrama ve rahmete dönüşecektir. Kurban bayramına itirazı olan tuzu kuru bazı insanlar, acaba bu rahmeti fark ederek hatalarından tövbe edecekler mi bilmiyorum. Ama şu bir gerçek ki âlemlerin yegâne sahibi olan Allah’ın bu rahmeti yoksullar arasında büyük bir sevinç ve mutluluğa vesile olacaktır.

Mülk onundur, onun mülkünde elbette ki onun sözü ve kuralları geçerli olacaktır. Bizler sahip olduğumuz iş yerlerinde, fabrikalarımızda, hatta evlerimizde kendi kurallarımızı uygularız. Başkalarının müdahalesini asla kabul etmeyiz, bu durum tabii bir şeydir. Bu nedenle Mâlikü’l-mülk olan Allah’ın mülkünde dilediği gibi tasarruf etmesi kimseye garip gelmemeli, emirleri akla giran kabul edilmemelidir.

Kurbanla ilgili olarak Rabbimiz yüce kitabında şöyle buyurmaktadır: “Kurbanlık büyük baş hayvanları da sizin için Allah’ın dininin nişanelerinden kıldık. Sizin için onlarda hayır vardır. Onlar saf saf sıralanmış dururken (kurban edeceğinizde) üzerlerine Allah’ın adını anın. Yanları üzerlerine düşüp canları çıkınca onlardan siz de yiyin, istemeyen fakire de istemek zorunda kalan fakire de yedirin. Şükredesiniz diye onları böylece sizin hizmetinize verdik.” (Hac 22/36)

Yazının devamını dergimizden okuyabilirsiniz.