Acısız Bir Dünya Olur Mu? / Prof. Dr. Sefa Saygılı

0
264

Adeta hayatımızın bir parçası olan acı ve ızdırabı zaman zaman hepimiz hissederiz. Acı, hissi bir işaret ile başlar. Organizmamız için tehlikeli olarak kabul edilen bir şey ile sinir uçlarımız uyarıldığında alarm olarak acı hissedilir. Omurilik yoluyla beyine milyonlarca işaret gönderilir. Bu işaretler daha sonra sınıflandırılır ve beynin acıyı ifade eden daha üst bölmelerine bir mesaj yollanır. Sonra, beyin önceden kaydedilmiş mesajların arasından bir cevap seçer.

Acı hissi ilk anda pek hoş bir şey olarak kabul edilmeyebilir. Ama vücudumuz acı hissetmez bir yapıda olsaydı hayat zannettiğimiz gibi çok daha “tatlı” olmayacaktı.

Lepra (cüzzam) hastalığında acı hissi kaybolur. Bu yüzden cüzzamlılar kendilerini acıya karşı koruyamaz, dokularını parçalayacak bir tehlike ile karşılaştıklarında kendilerini uyaracak bir sistemden mahrumdurlar. Bu yüzden derileri yarıldığı, hatta kemikleri göründüğü halde, yürüyen veya koşan hastalar görülebilir. Bu da çürümenin devamına yol açar. Bazen bir şey almak için ellerini ateşe bile sokabilirler, çünkü acı duyguları yoktur. Kendilerini öldürmeye karşı tam bir kayıtsızlık içindedirler.

Hindistan’da lepra üzerine çalışma yapan Dr. Paul Brand, acı hissi olmayan hastalarla çalıştıktan sonra, acının sanıldığı gibi evrensel bir düşman olmadığını, aslında bizi, bedenimize zarar vermememiz için uyaran ve koruyan önemli, nazik ve karmaşık bir biyolojik sistem olduğunu görmüştür.

Acının tatsızlığı, o nefret ettiğimiz yanı bizi korumada, tehlike ve yaralanmalara karşı uyarmada, tehlikeye ve yaralanmaya karşı uyarmada etkili olmaktadır. Acının bizi üzmesi, tüm insan organizmasını problemin üzerine eğilmeye zorlamaktadır. Her ne kadar, bedenin bir dış koruma zırhı oluşturan ve bizi acıdan çabucak uzaklaştıran otomatik refleksleri varsa da tüm organizmayı işe karışması ve bir tepkide bulunması için harekete geçiren ve zorlayan da bu tatsızlık duygusudur. Aynı zamanda acı ile gelen tecrübe, hafızamıza kazınır ve tekrarlandığında tehlike alarmı çalarak bizi korur.

Devamını dergimizden okuyabilirsiniz.

Abone olmak için lütfen tıklayın