Bu On Ayetle Amel Eden Cennete Girer

Hz. Ömer şöyle demiştir: “Rasulullah’a vahiy indiğinde biz, yanında arı vızıltısı gibi bir ses işitirdik. Bir gün üzerine vahiy indi, bir süre bekledik. Derken üzerindeki bu hal açıldı, hemen kıbleye dönüp ellerini kaldırarak: “Yarabbi bizi çoğalt, eksiltme; değerimizi artır bizi hakir kılma. Bize ver, mahrum etme. Bizden razı ol ve bizi razı eyle.” diye dua etti.

Sonra da “Bana on ayet indirildi ki kim bunları yerine getirirse Cennete girer.” dedi. Rasulullah’ın söylediği bu on ayet Müminûn sûresinin ilk on ayetidir ki o ayetler şunlardır:
1. Gerçekten müminler kurtuluşa ermiştir.
2. Onlar ki namazlarında huşû içindedirler.
3. Onlar ki boş ve yararsız şeylerden yüz çevirirler.
4. Onlar ki zekâtı verirler.
5. Ve onlar ki iffetlerini korurlar.
6. Ancak eşleri ve ellerinin sahip olduğu (câriyeleri) hariç. (Bunlarla ilişkilerden dolayı) kınanmış değillerdir.
7. Şu halde kim bunun ötesine gitmek isterse işte bunlar haddi aşan kimselerdir.
8. Yine onlar (o müminler) ki emanetlerine ve ahidlerine riayet ederler.
9. Ve onlar ki namazlarına devam ederler.
10. İşte asıl bunlar vâris olacaklardır.
11. (Evet) Firdevs’e vâris olan bu kimseler, orada ebedi kalıcıdırlar.

Bu ayetler müminliğimizi testten geçirmemiz anlamında gerçekten çok dikkat çekicidir. Kur’an’da müminlik ve Müslümanlık birbirinden farklı tanımlanmıştır. Nitekim yeni Müslüman olana ve “iman ettik” diyen Arabîlere “İman ettik demeyin, Müslüman olduk deyin. Çünkü henüz iman kalplerinize yerleşmedi.” denilir. Kalbine iman sinene mümin vasfı verilmiş. Bir kişi kalben iman ettiği halde inandıklarını hayata geçirmezse fasık bir mümin olur. İnanmadığı halde Müslüman görünenler, zahirde Müslüman vasfı taşısalar da aslında münafıktırlar.

Şimdi yukarıdaki ayetlerin sıralamasına bakalım, çok ilgi çekicidir. Namaz kılacak kadar bir çabanın içerisine girilmesi, bu şuura ulaşılması, imanın açık alametidir. Namazın saygı ve tevazu içinde eda edilmesi ise mümin olmanın çok önemli bir vasfı olarak zikredilmiştir. Ayrıca dokuzuncu ayette de yine namaza dönülmüş ve onun vaktinde ve zayi edilmeden kılınması hususunda müminler uyarılmıştır. Başta ve sonda namaz vardır ve araya kâmil bir mümin olmanın diğer vasıfları kısa ve özlü bir şekilde yerleştirilmiştir.

Namazdan sonra hayatın anlamının iyi kavranması ve değerli ömrün boş şeylerle, malayani ile ve gafletle geçirilmemesine işaret edilmiştir. Bu ayetler, cenneti hak eden müminlerin dünyadaki zamanlarını en iyi bir şekilde kullananlar olacaklarını da açıkça göstermektedir. Gerçekten ömür sermayesinin kıymetini bilmek imanın kemâliyle alakalı önemli bir şuur, önemli bir idraktir. Bu şuurdaki insanlar ilkeli insanlardır. İlkelerin kendilerini yönlendirdiği akıllı ve ciddi insanlardır.

“Onlar zekâtı ifa ederler” derken, müminlerin dünyadaki çalışmalarından gayelerinin yine ağırlıklı olarak ahiret kazancına yönelik olması gerektiğine işaret vardır. Dünya hayatını idame ettirmek için kazanç peşinde olan, geçim peşinde olan insanlar ahiret hayatını unutmamalı, bu çalışmalarının bir ibadete dönüşebilmesi için zekâtlarının verilmesi ihmal edilmemelidir.

Daha sonraki ayette ise müminlerin günümüzdeki son derece önemli başka bir konusuna parmak basılır:
“Ve onlar ki iffetlerini korurlar. Ancak eşleri ve ellerinin sahip olduğu (câriyeleri) hariç. (Bunlarla ilişkilerden dolayı) kınanmış değillerdir. Şu halde kim bunun ötesine gitmek isterse işte bunlar haddi aşan kimselerdir.” (Müminûn, 23/5, 7)

Allahu Teala merhamet etsin, mahrem yerlerimizi sergilemek hususunda öyle fütursuz bir haldeyiz ki hayâ, ar tamamen yeryüzünden kalkmış gibi sanki… Gerçekten hayâsızlıkta ve fuhşun her türlüsüne düşkün olmak hususunda sınırları iyice aştığımız, çok kötü bir çağı ve çok kötü bir zaman dilimini yaşıyoruz. Müminliğimizin bu konuda çok kötü puanlar aldığı bir vakıadır. Geçmişte yaşamış kavimlerin helakine sebebiyet vermiş birçok ahlaksızlığın tamamı neredeyse ülkemizde bir gecede yaşanır durumdadır. Efendimiz’in ümmeti olmak lütfu olmalı herhalde, bu haldeyken toplu helakimize engel olan…

Devamı Feyz Dergisi 244.Sayımızda,

Yorum Yap

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Oops...
Slider with alias slider 1 1 not found.

Sosyal Medya

22,858BeğenenlerBeğen
3,365TakipçilerTakip Et
19,800AboneAbone Ol

İlgili Makaleler