Feyz 233. Sayı Editörden

0
194

Kıymetli Okurlar, Sabır ahlakını çok yaşayabilen bir toplum olup olmadığımızı Allah bilir; ama konuya farklı bir açıdan bakabilmek ufuk açıcı olur diye düşünüyorum. Bu nedenle Feyz’in bu sayısında Şenel İlhan Beyefendi’nin yakın zamanlarda yaptığı orjinal sohbetlerinden bir tanesini, siz değerli okurlarımın istifadesine sunuyorum.

“Müminlerin iman açısından en mükemmel olanı, ahlakı en iyi olanıdır.” (Buhari, Edeb, 39) hadisine göre, din güzel ahlaktan başka bir şey değildir. Güzel ahlakların başı ise sabırdır. Hatta güzel ahlakların tamamı sabrın değişik adlar almasından başka bir şey değildir.

Mesela, günahlara karşı sabrın adı takva, cimrilikten kurtulmak için gösterilen sabrın adı cömertlik…

Zinadan kaçınmak için gösterilen sabır iffet, başa gelen her türlü sıkıntı, bela ve musibetlere sabrın adı rıza…

Öfkeyi yenmenin adı hilm… vs. Evet, sabır bir şehrin ana yollarına benziyor. Şehrin trafiğinin yükünü o çekiyor, diğer ahlaklar ise tali yollar gibi… O sebeple sabır nedir ne değildir, iyi öğrenmeli ve niçin sabretmeliyiz mantığını iyi kavramalıyız.

Sabır; nefsi bağlamak, akıl ile duyguları kontrol altında tutmak, duygular devreye girince aklın kontrolü kaybetmemesi demek…

Bu tarif ateiste de yetecek bir ders içerir. Çünkü duygulara aklın hâkim olması ona da lazım. Eğer Müslüman’san bu tarifin içine aklın yanına dinin emirlerini de eklersin. O zaman sabır; duyguların her türlüsüne karşı sabretmek, akla ve İslam’a göre yaşamak demek olur.”

Ali Serdar Cinemre “Benimle Evlenir misin?” başlıklı yazısında, günümüzde büyük oranda tahribata uğramış evlilik müessesesinin kendi bilincimizdeki karşılıklarını sorguluyor. Gerçekten ilginç ve hazmedilmesi gereken taraflar var bu yazıda. Samimiyet ve seha ile okunursa çok faydalı olacağını düşünüyoruz.

Mülakat bölümünde tefsirî meâl yazarı Ahmet Tekin Hocamız ile yapılan röportajda, günümüzde büyük bir kasıtla kafa karışıklığı hâline getirilmiş bir konuyu işledik: “Kur’an-Sünnet Bütünlüğü.” Öncelikle meâl okumak isteyen talipliler için ölçülendirici, yönlendirici ve düşündürücü noktaları vurguluyor hocamız. Ölçülenmemiz gereken çok temel bir konu…

Sımsıcak bir Feyz sayısıyla sizleri başbaşa bırakıyor ve iyi okumalar, güçlü idrakler içinde olmanızı diliyoruz .