Mahir İz’in Hizmet Hayatı

Mahir İz Hoca, hayatını cemiyete adamış ve örnek bir hizmet hayatı sergilemiştir. Onun 60 yıla yakın süren muallimlik hayatı kıymetli hatıralarla doludur. Mâhir İz Hoca, muallimlik mesleğini kendisine hiçbir zaman yük olarak görmemiştir. Hatta bu mesleği icra etmekten büyük bir zevk aldığını ifade etmek sadedinde “Dünyaya tekrar gelme imkânım olsaydı, yine muallim olmak isterdim” sözünü sık sık tekrarlayarak mesleğine olan muhabbetini izhar etmiştir.

Mâhir Hoca, bütün heybeti, gür sesi ve tükenmeyen heyecanı ile derslerini işlemekteydi. Sahip olduğu keskin zekâsı, geniş hatıraları ve bunları müstesna bir şekilde terkip ederek dolgun ifadelerlerle talebelerine aktarması derslerine ilgiye artıyor ve etrafında bir muhabbet halkası oluşturuyordu.

Haydarpaşa Lisesinde vazife yaptığı yıllarda, bitişik sınıfta felsefe dersi veren, ses bakımından ve diğer bakımlardan da Hoca’nın zıddı olan Hâtemi Senih Sarp’ın dersi bırakıp; “Çocuklar hep beraber Mâhir Bey’i dinleyelim” demesi de Hoca’nın bu minvaldeki güzel hatıralarından birisidir.

Yorum Yap

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Oops...
Slider with alias slider 1 1 not found.

Sosyal Medya

22,858BeğenenlerBeğen
3,333TakipçilerTakip Et
19,700AboneAbone Ol

İlgili Makaleler