İnsanı İmanından Eden Küfür Sözler

Çağımızın bilim ve teknoloji çağı olduğu hepimizce malum. Teknikte ileri olmak devletlerin şiarı. Bilim ve teknolojide ilerilik gücün sembolü. Geri kalmış diye nitelenen ülkelere baktığımızda da bunu anlamak zor değil. Gerçi geri kalmış milletleri bulundukları konuma getirenin de güçlü olarak nitelenen devletlerin sömürüsü olduğu da gerçeğin ta kendisi. Ve başarılarının en büyük nedeni, ileri teknoloji seviyelerinden çok, sömürdükleri milletlerin kültürlerine dinlerine sabırla inatla yaptıkları müdahaleler.

Hatta güçlü diye nitelenen devletlerin, görünüşte sömürüsü altında olmayan, özgür milletler dahi batılılaşma adına gerçek kimliklerinden uzaklaştırılabiliniyor. Bizde de fatura İslamiyet’e kesilerek bu yapılmadı mı ve halen yapılmıyor mu?

Tanzimat’la birlikte başlayan batılılaşma çalışmaları, asıl amacının ötesinde, bizim dinimizden, örf ve ananelerimizden kayıplar vermemize de neden oldu. Bazı kesimler, Hıristiyan adet ve ananelerine yakınlığımız kadar medenileştiğimizi ilerlediğimizi savundu, savunmakta…

Elbette her bilimsel gelişmenin takibi şart. Teknoloji de bırakın takibi, biz öne geçebilmeliyiz. Ama kendi kültürlerinden uzaklaşan milletlerin başka milletler için hazır lokma haline geldiği de aşikar. İşte bunu bilen emperyalistler, çağlar boyu birçok milleti ya tarihin tozlu sayfaları arasına gömmüşlerdir, ya da milli kimliklerine yabancılaştırmışlardır.

Asıl meselemize gelelim. Bir milleti kendi içinde birbirine yabancılaştırmanın en kestirme yollarından biri de bağlı olduğu dinin tahrifidir. Biz Osmanlı’nın torunlarıyız. Üç kıtaya hakim olmuş uzun soluklu bir imparatorluğun mirasçılarıyız. Tabiyeti altına farklı inanca sahip milletleri almış, kendi milleti Müslüman olan bir imparatorluğun mirasçılarıyız. Ne kadar aksini iddia edenler olsa da iman kuvveti ile kıtalara hakim olduk biz. İşte bu iman kuvvetinin ne derece güçlü olduğunun ve topuyla tüfeğiyle Osmanlı’yı yıkamayacağının farkında olan batı, işe sinsice inancımıza saldırmakla başladı. Ve ne yazık ki bizi, geçmişimize nazaran avuç içi kadar diyebileceğimiz, bir toprağa mahkum etti.

Ama işin asıl üzücü yanı hala aynı oyunlara geliniyor olması. Mesela yüzde doksanı Müslüman olan bu ülkede Müslüman’ım diyen ama, ağzından çıkan sözlerle dinini, imanını, nikahını tehlikeye sokan büyük bir kitle var. Ve ağızlarından çıkan bir çok sözün insanı, Müslim iken gayri Müslim sınıfına dahil edebilecek kadar tehlikeli olduğunun farkında bile değiller.

Evet ‘ELFAZ- I KÜFÜR’ den ne yazık ki çoğumuzun haberi yok.

Arkadaş sen böyle söylüyorsun ama senin bu söylediğin küfür sözlerdendir, yani sen bu sözle imanından oluyorsun dediğimizde, gerçekten mi? Bilmiyordum diyor. Ben bu konularda hakikaten çok cahilim diye de, ilginç bir savunma yaparak, arkasından hayatına kaldığı yerden hiçbir şey olmamış gibi devam ediyor. Öğrenmenin bu kadar kolay olduğu bir devirde, cehaletiyle koyun koyuna yaşayarak.

Ama Allah’a şükürler olsun ki cehaleti, kendisine cehennemin sıcaklığını hissettirdiği için eksiklerini, ömürleri oldukça tamamlama gayreti ile çırpınanlar da var. Ve beyinlere kazınmak istenenin tam aksine, İslamiyet’in çağlar ötesi bir din olduğunu gören gösteren, Müslüman’ın letafetini, nezaketini hisseden hissettirenler de az değil.

Evet El faz-ı küfre gelelim. Dinimiz İslam’a göre tazim ve saygı gösterilmesi lazım olan, dinimizce mübarek, mukaddes ve değerli bulunan şeylerden birine dinden düşmeye sebep teşkil eden sözleri reva görüp söylemeye kelime-i küfür denir. Ve kelime-i küfrü alimler şu beş şıkta toplamışlardır;

1) Cehli küfür yani cahillerin ve kafirlerin küfrü

2) İnkar-i küfür yani Cenab-ı Allah’ın var, bir olduğunu ortağının benzerinin olmadığını, bilmeyi istememek görmezden gelmeyi tercih etmek. Firavun gibi, Nemrut gibi.

3) İnadi küfür yani kalbleri ile bilip dilleri ile ikrar ettikleri halde İslam dinine girmeyenlerin küfrü.

4) Cahud-i küfür yani kalbden bildikleri halde iman edileceğin ne olduğunu anladığı halde lisanen itiraf etmeyenlerin küfrü.

5) Hükmi küfür yani dinimizce iman edilmesi gerekenleri hafife alan ve imani konularla dalga geçenlerin düştükleri küfür. (Kaynak: Elfaz-ı küfür )

Bizim asıl konumuz,Müslüman olup ta cehaletlerinden dolayı küfre düştükleri halde, cehaletlerinden kurtulmak için kıllarını kıpırdatmayanlar. Çünkü imanı Allah herkese lütfetmemiştir ve insan için iman sahibi olmaktan daha değerli bir şey yoktur. Bu yüzden imanımızı korumak ve baki hayata iman ile göçebilmek bir çoğumuzun derdi değil midir zaten? Ama dediğimiz gibi insanın imanını koruması cehaletle kardeş kardeş yaşayarak olmuyor ne yazık ki. En azından ağzından neyin çıkıp neyin çıkmaması gerektiğini bilmeli müslüman. Bilmeliyiz ki ağzımızdan çıkanların vebali imanımız olmasın.

BAZI KÜFÜR SÖZLER

Bir insan; Cenab-ı Allah’ı noksanlığa, azlığa, nispet etmemeli, Allah alttadır üsttedir dememeli, Allah’ın isimlerinden birini başka bir yaratılmışa takmamalı ve gaybı bildiği iddaasında bulunmamalıdır.Bu küfre sebeptir. ( BEDİR ŞERHİ REŞİD )

Kişi Allah Teala bana cenneti verse sensiz istemem dese kafir olur.Bir kimsenin yapmadığı bir iş için Allah bilir yaptım demesi, yaptığı bir iş için Allah bilir yapmadım demesi küfürdür ( UHİT BEDİR ŞERHİ REŞİD )

Bir kimse Allah beni bilmem niçin yarattı , zira bana dünyada bir şey vermedi dese kafir olur.( FETVAY-İ SUGRA. )

Bir kimse kasten helal ve haram bilmem dese kafir olur. ( MUHİT )

Bir adam peygamberlerden birini her hangi bir şeyle ayıplamış olsa kafir olur. Bir adam Hazreti adem buğdayı yememiş olsa idi, biz şaki olmazdık dese kafir olur. ( ZAHİRİYE )

Bir adam bir başka adama senin ile ben cehenneme bile gelirim dese küfür olur. Bir kimse bir küçük günah işlese, bir başkası o kimseye tövbe et dese, günah işleyen ne işledim ki tövbe edeyim dese kafir olur. ( KADIZADE )

Ezan ı Muhammedi’yi alaya alan küfre varır. ( BEDİR ŞERHİ REŞİD )

Bir kimse hacca ne lüzum var, hacca gitmek Araplara para yedirmektir dese kafir olur.Helal olanın haram olmuş olmasını ya da haram olanın helal olmuş olmasını istemek temennide bulunmak küfre sebeptir. ( FEVZ-Ü NECAT )

Bir kimse içkili bir kimseyi yahut bir hırsızı öldürse de iyi ettim, ne güzel ettim , demiş olsa kafir olur. ZAHİRİYE

Bir kimse benim fıskım senin ibadetinden iyidir dese kafir olur.( TUHFETÜ’Ş ŞAHAN )

Yaratmak Allah’a mahsustur.Ondan başkasına yaratma fiilini yüklemesi küfürdür. ( KADIHAN )

Yukarıdakiler sadece küfür sözlerden bazıları. Bizim Müslüman olarak vazifemiz küfür sözlerin hepsini öğrenip, bizi imanımızdan edecek kelamları lugatımızdan silmek.

Önceki İçerikRiyakar İnsanlar
Sonraki İçerikFeyz 219. Sayı Editörden

Yorum Yap

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Oops...
Slider with alias slider 1 1 not found.

Sosyal Medya

22,858BeğenenlerBeğen
3,321TakipçilerTakip Et
19,600AboneAbone Ol

İlgili Makaleler