Stresin Sebepleri

Bilim adamlarına göre günümüz toplumunun en önemli rahatsızlıklarından biri strestir.İnsanın gergin ve sıkıntılı olduğu bu durum da sürekli vücut ağrıları, baş ağrısı, yorgunluk halsizlik aşırı sinirlilik gibi belirtilerle ortaya çıkıyor.

Bu durum dini yönden tevekkül sahibi olanlar da daha nadir görülmektedir. “Biz dünyada sahipsiz değiliz ve Allahu Teala kaldıramayacağımız yükü bize yüklemez.” Düşüncesi insana bir rahatlık bir huzur vermektedir. Bu düşüncenin insanda oluşması içinse önce samimi bir şekilde inanç ve o inancı ayakta tutan duadır. Dua insanı bir zır gibi her türlü kötülüklerden korur. Bu yüzyıllardan beri tecrübe edilmiş İslam’ın hakikatlerindendir.

Bu dünya bir imtihan yeri olduğu gerçeğini aklımızdan çıkardığımızda sıkıntıların kapısını araladık demektir.Olaylar karşısında “neden benim başıma bu bela geldi.” diyerek kendimizi sıkıntıya sokmak yerine bu dünyanın bir imtihan yeri olduğunu Allahu Tealanın bela ve musibetleri bizim yaptığımız hatalar sonucunda bir şefkat tokatı mesabesinde olduğunun idraki içinde olmalıyız. İnsan yaradılış gereği mükemmel değildir. Mükemmeliyetçilik ; ben hatalardan beriyim duygusu ilahlık iddiasıdır.Bütün acizlik eksiklik ve zayıflığımızla kul olduğumuzun bilincinde olmalıyız. Dertler ve belalara verdiğimiz tepkiler bize bu düyada da ahirette de nice mükafatlar verecektir. Allahu Teala Derdi veriyor, Yanında da insana dayanma güçünü de veriyor. Bir velinin deyimiyle derdim bana derman imiş.

Stresin sebepleri

Hayatımızdaki her türlü değişim stresi oluşturabilir. Daha çok istenmeyen değişiklikler stres oluştursa da bazen arzulanan ve istenen değişimlerde strese neden olabilir. Mesela üniversite sınavını kazanamamak bazen de kazanmak stres yapabilir. İstenmeyen değişimleri kontrol etmek elimizde olmadığından onlarla mücadele etmek daha zordur ve stresi artırır.

Ruh dünyamızda ciddi sıkıntılarla kendini gösterir. Böylece manevi hayatımızda etkilenmekte ve sıkıntımızın boyutları da artmaktadır.

– Bireyin kendisi bazen stres kaynağı olabilir. Yıllar boyunca edindiğiniz alışkanlıklar bazen stres sebebi olabilir.
– Fiziki şartlarında stres faktörü olabileceğini unutmamak gerekir. Aşırı gürültü ortamları, stresi ortaya çıkarabilecek bir faktördür.
– Sürekli gergin iş ortamı: Günümüzün önemlice bir kısmının seçtiği iş ortamındaki gerginlik en önemli stres kaynaklarından biridir.
– Sürekli gergin aile yaşantısı: Aile yaşamındaki gerginlikler kaygı derecemizi fazlaca artırabilir.

Stres her zaman olumsuz değildir.Bu durum gayet normaldir, ancak kendimizi kontrol altında tutarsak. Zaman zaman başarıyı artırıcı bir faktörde olabilir. Bizim için sorun oluşturacak durum olumsuz, hayatımızı kötü etkileyen “stres” dir. Öyle ki bu başımıza çok ciddi sağlık sorunları açabilir.

Onunla mücadele ederken takip edilecek birkaç yol var.Stresimizin geçmesini zamana bırakmak doğru bir yaklaşım değildir. Bu sorunu çözmek için aktif mücadele gerekmektedir.

– Stresi ortaya çıkaran durumla mücadele etmek ve güçlü olmak.
– Stresi doğuran durum karşısında metanetli ve tevekkül sahibi olmak ,

Tabi bu söylediklerimizi hayata geçirmenin en önemli şartı da Allah’a kulluk bilinci içinde olmak yatmaktadır. Biz kul gibi davranmamız gerekiyor, aksi halde bu dünyada her arzu ettiğimize ulaşmak mümkün değil. Bu her konum ve durumda ki insanlar için geçerlidir.

Bilindiği gibi İslam aleminde akaputur , stres bilezik ve stres topları gibi metotlar kullanılmamıştır.Çünkü böyle bir sorunla karşılaşılmamıştır abdest insan vücudundaki fazla olan manyetik enerjiyi almaktadır. Namaz ise insanın karmaşa ve kaostan kurtulup sessiz ve sakin bir ortamda Allah için kendine ayırdığı bir vakittir. Bunun manevi verdiği huzur hiçbir şeyle kıyaslanamaz. Allahın emrini yerine getirmenin mutluluğudur.

Kendi kendimize yenemediğimiz stresler için profesyonel yardım alınabilir alınmasıda gereklidir.

Yorum Yap

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Oops...
Slider with alias slider 1 1 not found.

Sosyal Medya

22,858BeğenenlerBeğen
3,376TakipçilerTakip Et
19,800AboneAbone Ol

İlgili Makaleler