Gençlik ve Cinsellik/Şenel İLHAN Beyefendi’nin Sohbetlerinden

Gençlere sohbet konusu gerçekten çok önemlidir. Onları anlayabilmek için gençlik yıllarına dönmek, o zamanki parasızlığın, gelecek endişesinin, cinselliğin, vücut yapısından kaynaklanan komplekslerin; ruh yapımızda nasıl tedirginlik meydana getirdiğini ve herkesi ne türlü korkulara ittiğini hatırlamak lazımdır. Bütün sorunların yanısıra, gencin yetiştiği aile yapısının ve çevresinin, onda ne gibi menfi etkiler yapmış olabileceğini anlamak; gençlere dini sohbetlerden önce bu tür sorunlarını halledici, onları rahatlatıcı sohbetler yapmak lazımdır. Evet, ailesi ile gencin arasında nasıl bir diyalog vardır? Evde hava resmi mi yoksa samimimidir? Babasıyla, annesiyle her türlü sorunlarını konuşabilmekte midir?..

Eğer böyle bir aile yapısına sahipse, o genç gerçekten çok şanslıdır. Günümüz de islami bilgisi olmayan cahil veya yarı cahil ana babalar, İslam’ın kurallarına göre değil, kendi kafalarındaki ayıplık ölçülerinin, geleneklerinin, taşra ölçülerinin kurallarıyla çocuklarını terbiyeye kalkışmaları; maalesef ki gençleri neredeyse din düşmanı edecek seviyeye getirmiştir.

Mesela ailelerin büyük bir çoğunluğunda çocuklarına cinsellikten bahsedilmez. Hatta çocuğun bu konulardan bahsetmesine, bu hususta sorular sorulmasına da müsade edilmez. Ama nasıl ki açlık duygusu kanun korkusuyla bastırılamazsa, cinsel dürtüler de ananın babanın zorlamasıyla bastırılamaz. Mesela aç bir insan açlığını bastırmak için kanunsuzluk yapmak zorunda kalır, çünkü yemezse ölecektir; ölmeden ötesi mi var ?!. O zaman ne olur, gençler anne ve babalarının değil dürtülerinin esiridir. Dolayısıyla cinsel arzularını tatmin için de, kim ne derse desin, mutlaka bir yol bulur. Ki bu yol genellikle gayri meşru bir yol olur. İzinsiz bu arzuların tatmini, genci biyolojik açıdan rahatlatırken, ruhsal açıdan ise “göçürür.” Artık ona göre kurtulamayacağı günahlar ve ayıplar zincirine takılmıştır…

Her seferinde yaptığı işlere pişman olur; fakat yeniden yapar ve bu kaçamaklar onun kendine olan güven duygusunu yer bitirir. Geriye kendine düşman olmuş, kendisine saygısını yitirmiş bir insan,bir enkaz ortaya çıkmıştır. Kesinlikle bu yanlış yoldan biran önce dönülmeli; cahil ana babaların ve bu konunun önemini kavrayamacak kadar insan piskolojisinden bi haber söz de din adamlarının gençlerimizi yaşarken öldürmelerine engel olunmalıdır.

İslam dini gerçekten her yönüyle harikadır. O gencini, ihtiyarını, kadınını, çocuğunu velhasıl bütün mahlukatın hak ve hukuklarını en güzel şekilde korumak ve onları maddi ve manevi anlamda mutlu etmek için indirilmiş bir nizamdır. Ona inanan insanlar niçin bu kadar kederli, niçin bu kadar bedbaht?.. Suç kimdedir?… Haşa, dinimizde mi?… Elbette ki hayır! Din adamlarımız dahi kendi başlarından da geçmiş olan bu şeytani tuzakları anlayamamışlar, maalesef ki gençlerimize bu hususta el uzatamamışlardır.

Önceki İçerikMekkeye Özlem !
Sonraki İçerikSavaşı Filistine Sorun

Yorum Yap

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Oops...
Slider with alias slider 1 1 not found.

Sosyal Medya

22,858BeğenenlerBeğen
3,438TakipçilerTakip Et
20,000AboneAbone Ol

İlgili Makaleler