Hidayet Mektubu/ Ukraynadan Selsebil Hanım ve Eşi

Adım Selsebil (İngilizce yazılımı ile Salsabil), 9 yıldır bu adı kullanıyorum. Fakat akrabalarım hala bana hitap ederken “Alena” diyorlar. Adımı nasıl söylerlerse söylesinler bu son 9 senedir gönlümde Hakikat var: Ben bir Müslümanım Elhamdülillah ! 9 yıl önce Kiev Üniversitesinde tahsilime devam ediyordum. Allah bana bir arkadaş gönderdi, bir Müslüman kız arkadaş.. Hakikat çekirdeğini kalbime koydu fakat maalesef İslam hakkında herşeyi açıklayamadan erkenden ülkesine gitmek zorunda kaldı. Sadece Allah’ın Bir ve Tek olduğunu ve Muhammed (SAV) ve İsa (A.S)’ın O’nun peygamberleri olduğunu anlayabilmiştim.

Ne yapmalıydım? O kız arkadaşın bana söylediğini unutup önceki hayatımda yaşadığım gibi yaşamaya devam mı etmeliydim? Öyle de olabilirdi ama o çekirdek ekilmişti ve beslenmesi gerekiyordu. Böylece İslam hakkında bütün kütüphanelerdeki eserleri araştırmaya başladım. Fakat o zamanlar kitaplar çok sınırlıydı ve hiç bir İslami Kuruluş da yoktu. Bulduğum her kitaptan bir kaç sayfayı özetledim. Öğrendim ki Müslümanlar Cennet ve Cehenneme inanıyorlar, günde 5 kez Namaz kılıyorlar, Ramazan ayında Oruç tutuyorlar, Domuz etini yemiyorlar ve Alkollü içki içmiyorlar.

O sıralarda henüz Müslüman değildim, fakat Domuz Eti yememeye karar verdim ve araştırmama devam ettim. Anlamış veya hissetmiştim ki, bu hayatın gerçeği İmandadır ve İslamiyette herşey öyle mantıklı ve makuldür ki, başka bir yol mümkün değildir. İslamiyette inandığın şeyleri tam anlamak zorundasın, niçin öyle de böyle değil bunu anlayarak inanmak gerekiyor.

Çocukluğumda Büyükannem bana Kutsal Üçlemeden (Teslis) bahsettiğinde içimde bir tür protesto oluşuyordu.. Bunu anlamıyordum ve büyüdükçe kafamda bir sürü soru vardı : 

“Niçin sadece Allah’a dua etmiyoruz da diğer Azizlere de dua ediyoruz??
“Niçin İsa, Allah’ın oğludur?
“Öyleyse Kutsal Ruh nedir?
“Niçin İsa, şayet kendisi de tanrı ise, Allah’tan dilek ve istekte bulunuyor??

Bu arada küçük bir İslami Cemiyet buldum, küçük bir binayı kiralamışlardı. Oraya gittim ve kesinlikle Müslüman olmak istediğimi söyledim. Elhamdülillah, o gün sohbetten sonra İslamiyeti kabul ettim. Öyle mutluydum ki, eve dönerken herkese bağırarak ilan etmek istiyordum : BEN BİR MÜSLÜMANIM !

Annem babam Müslüman olduğumu bilmiyorlardı, domuz eti yemediğimi bilmiyorlardı. Önce bunu bir şaka gibi zannettiler. O sırada tesettüre girmemiştim ve Namaz kılmıyordum, çünki bana bunları öğretecek etrafımda kimse yoktu. Bütün o yıllarda benim için acı olan budur, Müslüman Hanımların Tesettüre uygun kapalı giyinmeleri gerektiğini ve günde 5 kez Namaz kılmaları gerektiğini biliyordum ama o zamanlar niçin tesettüre girmek gerek ve nasıl Namaz kılmalı? Bunları bilmiyordum. Allah’a pek çok hamd ve şükür olsun ki bana İslam yolunu gösterdi..

Maalesef o İslami Cemiyet mecbur kaldı taşındı ve yine yalnız kaldım. Elhamdülillah Allah bizi hiç terketmiyor. Müstakbel beyime (nişanlıma) derhal Müslüman olduğumu söyledim. Tercihime ve kararıma saygı duyduğunu söyledi ama kendisi Müslüman değildi. Allah (Celle Celalüh) herşeye Kadirdir. Bir Gayri-Müslim ile evlenemeyeceğimi bile bile yine de evlendik. Ümid ederim Allah bu günahımı affetsin.

Evliliğimizin ilk yılında İnternette İslami Siteleri araştırıyordum, pek çok kitap okuyordum ve fotokopilerini alıyordum. Bilgiye doymuyordum. Kocam bütün vaktimi araştırma ve okuma ile geçirdiğimi görüyordu ve araştırdıklarımı ve okuduklarımın ne olduğunu sormaya başladı. Bu şekilde İslamiyeti adım adım öğrenmeye başlamıştı. Bütün sorularımıza cevapları beraber araştırmaya başlamıştık. Kocam kalbinde İslamın bütün gerçeklerini kabul ettiğinde ona niçin artık resmen Müslüman olmadığını sordum. Bana hazır olmadığını söyledi. Fakat biliyorduk ki herşey Allah’ın dilemesi ile olur.

Ramazan başlamak üzereydi ve bir gün evveli kocam geldi ve Müslüman olmak için ne yapması gerektiğini sordu. Subhanallah! Allahu Ekber! Bu benim için bir işaretti. Bu bir mucizeydi… Kocam Müslüman oldu! Elhamdulillah! O sırada Kiev Camisinde İslam Merkezi vardı ve oradan kitaplar ve her tür bilgi alıyorduk ve Müslüman kızkardeşlerimle görüşebiliyordum.

Fakat benim için en büyük hediye, kocamın bana kapanmamı istediğini söylemesiydi! Bunu öyle çok hayal ediyordum ama Şeytanın ilham ettiği korku yüzünden tesettüre girememiştim. Annemle babamla problem çıkacak, mahallemizde insanlar bana kötü söz söyleyecek, herkes bana dik dik bakacak, iş yerinde kabul edilmeyeceğim diye korkuyordum. Kocamın desteği ve Allah’ın yardımı sayesinde Hicaba (Tesettüre) girdim ve inşallah asla çıkarmayacağım. Tesettür sadece vazifemiz ve bize sadece bir farz değil ayrıca benim dürüstlüğümün- şerefimin ve ailemizin şerefinin muhafazasıdır!

Şeytanın vesvesesine karşı zafer kazandığım zaman gördüm ki etrafımdaki insanlar tahmin ettiğim gibi kızgın değillerdi, giyinme tarzım başkalarından saygı görmeme sebep oluyordu, gerçi biraz fazla dikkat çekiyordum. Şu anda da biliyorum ki tesettür sayesinde korunuyorum. Anne ve babam hayatımda neyi seçersem seçeyim beni seviyorlar ve ümid ederim inşallah onlar da Müslüman olurlar…

Salsabil Elena Kirpich Kiev-Ukraine

Mektuplarının İngilizce Orjinal Metni

My name is Salsabil, so it sounds for 9 years, but now my relatives still are calling me Alena. But whatever I am called, for this 9 years I have true in me- I am a Muslim Allahamdullilyah!

I was studying in Kiev university 9 years ago. Allah have sent me a friend, a muslim girl, she has put a seed of truth in my heart, but unfortunately she left without explaining me everything about Islam. I only understood, that God is one, that Muhammad (SAV) and Jesus are his messengers. What should I do? Forget, what that girl have been told to me and continue to live like before?

It coud be possible, but that seed was sow and it needed food. So I started to search literature about Islam in all libraries, but it was very limited in that times, there were no islamic organizations, I searched a few raws from every book I learned that muslims believe in Paradise and Hell, that they are praying  5 times a day, that they are keeping oruch which is called Ramazan, dont eat pork and do not drink alcohol..

I was not a muslim in that time , but I decided do not eat pork and continue my search. Already I started to understand , that this is real truthness of life, that everethyng is so logical in Islam, that there no other way to exist. You should exactly understand in Islam in what you believe, why it is exactly so, and not another way. When my grandmother in my childhood was telling me about ‘Saint trinity, it caused in me some kind of protest.,  I did not understand this, and when I had grown I had a lot of questons:

why should we pray not to God only, but also to other saints?
Why Jesus is a sun of God?
What is Holly spirit then?
Why Jesus is asking something from God, if he is also god?

So, I found a small islamic organization ,they was renting a small building.  I came there and said that I want  to be a muslim for sure. Alhamdulillyah after communication I accepted Islam in that day. I was so happy, when I was returning home, and I wanted to shout to everybody- I AM A MUSLIM!

My parents didn’t know, that I am a muslim, that I am not eating pork anymore, they understood like a joke, I was not wearing tesettur in that time, and not saying namaz, there was nobody to teach me about it. This one was my pain for all thouse years, I knew ,that muslim women must wear tesettur and must pray 5 times a day, but in that time I didn’t know why to cover and how to pray. I was very thankfull to Allah, that He showed me way to Islam.

Unfortunatilly, situation was so, that islamic organization have been moved and I was alone again. Alhamdulillyah Allah is never leaving us. I said immediatly to my future husband, that I am a muslim. He respected my choice, but was not a muslim himself. Allah is powerfull on everything. By knowing, that I cant marry non-muslim, we still got married. I hope Allah will forgive me this sin.

I was searching information in internet, on islamic sites, reading a lot, copying books, in first years of our marriage I could not to fill up with information. My husband was seeing, that I spend all my time in reading and searching, and he started to ask what I am searching and reading. He was learning Islam in this way step by step.We were together searching answers on all questions. When my husband accepted in his heart all teachings of Islam. I asked him, why don’t he become muslim now. He answered me, that not ready yet.

But we know for everything is wish of Allah. Ramadan was about to start and  one day before it started my husband came to me and asked what should he do to become a muslim.  Suban Allah! Allahu akbar!  It was a sign for me. It was a miracle! My husband became a muslim! Allahamdullillyah! Also to that times we had Islamic center in Kiev Mosque, from where we can take books, receive knowledge, communicate with muslim sisters.

But biggest gift was for me, when my husband said, that he wants me to cover! I was so much dreaming about it, but fear inspired by Satan didn’t let me to do it, I was afraid to have problems with my parents, that people on the street will curse me, that everybody will stare at me, that I can’t be acccepted at work. Together with support of my husband and help from Allah, I dressed Hicab and will never take it out Inshallah.  Hicab -is not only our duty, it is protection of my honesty and honesty of my family!

When I received a victory from inspiration of Satan I understood, that people are not so angry, how I was imagining, that my way of dressing mostly is causing respect from others, and even if too much attention, still I know, that I am protected by covering, and my parents, they love me whatever I choose in my life and I hope that they can also become Muslims!

Salsabil Elena Kirpich
Kiev-Ukraine

Önceki İçerikÇarşaf Takva Ölçüsümü
Sonraki İçerikEhli Beyti Sevmek

Yorum Yap

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Oops...
Slider with alias slider 1 1 not found.

Sosyal Medya

22,858BeğenenlerBeğen
3,313TakipçilerTakip Et
19,600AboneAbone Ol

İlgili Makaleler