Slide Slide

Ayet ve Hadislerle Dualar

 

“…Allah’ı anmak ve devamlı gündemde tutmak şüphesiz en büyük ibadettir…” (Ankebut: 29/45)

“Öyleyse siz, bütün zamanlarınızda beni anın, beni gündeminizden çıkarmayın ki ben de sizi her an bağışlamak ve sevap vermekle anayım…” (Bakara: 2/152)

“Rabbini alçak gönüllülükle, korku ve duyarlılık içinde sesini yükseltmeden, sabah akşam an ve sakın umursamaz kimselerden olma…” (Araf. 7/205)

“…Allah’ı namaz dışında da daima hatırlayın ki mutluluğa erişebilesiniz.” (Cuma: 62/10)

Müslim Zül-celal vel-ikram

Kur’an-ı kerimde mealen buyuruluyor ki:

(Ancak celâl ve ikrâm sahibi Rabbinin zâtı bâki kalacaktır.) [Rahman 27]

(Celâl ve ikrâm sahibi Rabbinin adı çok yücedir.) [Rahman 78]

[Celal, Allah-ü Teâlânın kahr ve gazab sıfatlarındandır, azamet, büyüklük, hiçbir şeye muhtaç olmamak demektir.]

Âyet-i kerimede geçen zül-celal vel-ikram ifadesinin ism-i a’zamdan olduğu bildirilmiştir. Bu bakımdan bilhassa dualarda bunu çok söylemek gerekir. Peygamber efendimiz, bir kimsenin “Ya zel-celali vel-ikram” diyerek dua ettiğini duyunca, “Allah’tan ne istersen iste, duan kabul olur” buyurdu. (Tirmizi)

Salavat

“Cuma günü kim bana seksen kere salat getirirse seksen yıllık günahı bağışlanır. Kim de günde beş yüz defa bana salavat getirirse asla kimseye muhtaç olmaz.”

Önemli bir salavat “Allahümme salli ala seyyidina muhammedin abdike ve nebiyyike ve rasuliken nebiyyil ümmiyi ve ala alihi ve sahbihi ve sellim tesliymen bi kadri azameti zatike fi külli vaktin vehıyn”

Manası: Allah’ım! Senin kulun, peygamberin, ümmi bir rasulün olan Efendimiz Muhammed’e, onun aline, ashabına, zatının azametinin sonsuzluğu nisbetinde her vakit ve her zaman salat eyle, kamil manada esenlikler ver. Bu salavat-ı şerifeyi de bir defa okumak diğer salavatlardan yüzbin defa daha fazla okuma tesir ve gücündedir.

Şirkten Korunmak İçin

“Allahumme inni euzu bike min en uşrike bike şey’en ve ene a’lemu ve estağfiruke lima la a’lemu inneke ente allamulğuyubi.”

Anlamı: “Allahım! Şüphesiz ben bilerek herhangi bir şeyi şirk koşmak (eş ve ortak tanımak) tan sana sığınırım. Bilmeyerek işlemiş olduğum (şirk ve hatalarım) ın senden bağışlanmasını dilerim. Şüphesiz ki bütün gaybları (gizli şeyleri) ancak sen bilirsin.” (et-terğıb ve et-terhib: 1/76)

Çocuklara Öğreteceğiniz Dua

3 defa “Allah-u haziri, Allahu naziri, Allahu mai”

Anlamı: Allah burada, Allah hazır nazır, Allah beni görüyor ve benimle beraber. Bu duayı çocuklarınıza da öğretin.

Dört Kelime

Peygamberimizin Hanımı Cüveyriye’den (r.a.) rivayetle Nebi (s.a.v.) sabah namazını kılıp geri geldiği zaman, Cüveyriye, hala oturuyordu. Nebi:

“Hala senden ayrıldığım halde misin?” buyurdu. Cüveyriye: “Evet” dedi. Nebi (s.a.v.) şöyle buyurdu: “Ben senden ayrıldıktan sonra, dört kelimeyi üçer defa söyledim. Senin bugün bütün söylediklerinle tartsalar, muhakkak daha ağır gelirler:

“Sübhanellahi vebihamdihi, adede halkihi ve ridaike nefsihi ve zinete arşihi ve midade kelimatihi” (Müslim)

Anlamı: Allah’ı, yarattıkları sayısınca tesbih ederim, Allah’ı Arş’ın zinetleri miktanca tesbih ederim, Allah’ı razı olacağında teşbih edirim, Allah’ı kelimelerinin mürekkebi (miktarınca) tesbih ederim)”

Akşam sabah 3 er defa söylese 24 saat zikir etmiş gibi olur.

Allah’ı tenzih ederim

“Sübhânallahi ve’l-hamdü lillâhi ve lâ ilâhe illâllahu vallahu ekber

Anlamı:”Allah’ı tenzih ederim, hamd Allah’a mahsustur ve Allah’tan başka ilâh yoktur. Allah her şeyden büyüktür’ demem, benim için, üzerine güneş doğan her şeyden daha makbuldür.”

Cennet hazinesi

”Cennet hazinesi olan, “Sübhanallahi vel-hamdülillahi vela ilahe illallahü vallahü ekber, vela havle vela kuvvete illa billah” demeye devam edenin ağaçtan yaprak döküldüğü gibi günahları dökülür.” (Ramuz)

Belaların Defi İçin

100 defa okunması tavsiye edilir. Başta ve sonda 10 salavat okumak gerekir.

“Ya dafial belaya idfa’ annel belaya fallahu hayrun hafizen ve hüve erhamurrahimin inneke ala kulli şey’in kadir ” Bu duayı yapan kişi belalardan muhafaza olur.

Yorum Yap

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Oops...
Slider with alias slider 1 1 not found.

Sosyal Medya

22,246BeğenenlerBeğen
2,957TakipçilerTakip Et
18,500AboneAbone Ol

İlgili Makaleler