Slide Slide

Mutluluğun Anahtarı Nedir

Hayat akıp gitmektedir. Herkese gerçek anlamda mutlu bir hayat hep yakında başlayacakmış gibi görünür. Ama önünde hep bir engel, çözülmesi gereken bir sorun, yarım kalmış bir iş, ödenmesi gereken bir borç çıkıverir. Hayatın bunları tamamladıktan sonra başlayacağını sanır. Halbuki ömrümüz hep aşmamız gereken engellerle geçecektir. En iyisi bunu kabullenmek ve buna rağmen mutlu olmaya kararı vermektir.

Gerçek Hayat Nedir?

Net hayat; şimdi ve burada yaşadığımız hayattır. Ne yarım saat öncesine dönebilirsiniz, ne de yarım saat sonranız garantidir. Uykunuz dışındaki bütün gününüzün muhasebesini yapın. Ne kadar geçmişlerdesiniz. (suçluluk, pişmanlık duyguları, keşkeler vs.) ne kadar geleceklerde (karamsarlık, gelecekten endişe, umut vs.) ve ne kadar şimdi ve burada yaşıyorsunuz. Gerçek hayatınız şimdi ve buradaki hayatınızdır. Yapabileceklerinizin en iyisini yapabiliyor musunuz? Cevap “evet” ise gelecek zaten garanti olur.
Mutlu insan ile mutsuz insan arasındaki fark çoğu zaman birinin ne kadar sıklıkla ve nedenli mutsuz olduğu değildir. Mutsuzluk dönemini nasıl karşıladığıdır. Mutlu insanlar hayatta kötü durumların kaçınılmaz olduğunu kabullenirler. Paniğe kapılmayıp bu anının da geçeceğini bilirler. Olumsuz duyguların altında ezilip büzülmektense ılımlı bir TEVEKKÜL gösterirler.

Beklentilerinizi Azaltın

Yapabileceklerinizin en iyisini yapmak koşulu ile beklentilerinizi azaltın, hayatı olduğu gibi kabullenin. Engel ve problemlerin hayatın bir parçası olduğunu düşünün…

Derdim Bana Deman İmiş

Sizi epeydir uğraştıran bir sorununuzu düşünün. Şu ana kadar bu sorunu nasıl ele aldınız? Büyük ihtimalle bununla mücadele ettiniz. Aklınızda defalarca evirip çevirdiniz, tekrar tekrar tahlil ettiniz, ama bir sonuca varamadınız. Büyük ihtimalle aklınız daha çok karıştı ve daha çok strese girdiniz. Şimdi aynı sorunu yeni bir yolla düşünün. Sorunu itmeye çalışıp direnmektense ona sarılmayı deneyin. “Bu durum bana ne gibi değerli dersler verebilir? Bana daha dikkatli olmayı öğretiyor olabilir mi?” şeklinde düşünün…

Gerçek Mutluluk Ne Zaman Gelir

Gerçek mutluluk tüm sorunlarından arındığın zaman değil, senin, sorunlarına olan bakışını değiştirdiğin zaman gelir. Mesela bu sorunları hayatı ve insanları tanımak ya da sabrı geliştirmek için fırsat görebilirsin. Çünkü zorluklar ve engeller olgunlaşmak ve belki de huzura kavuşmak için bir vasıta olabilir.

“Hata Yaptım” Diye Üzülmeyin

Sanki birileri kafanıza tabancayı dayamış emirler buyuruyor gibi. Hayat acil bir durum değildir. O işten zevk almayı bilin. Şimdi ve buradaları yaşayın. Sorunları, engelleri, zorlukları acil durumlar gibi görmeyin. Bunlara, size bir şeyler öğretebilecek olan öğretmen gözüyle bakın. Hatalarınızı da öğrenme fırsatı olarak değerlendirin. “Bak yine hata yaptım” diye üzülmeyin. “Gelecek sefere farklı davranırım” deyin…

Tek Doğru Yol Sadece Bizim Düşündüklerimizmidir?

Unuttuğumuz önemli bir şey, hepimizin kendi görüşünün tek doğru yol olduğuna aynı şiddetle inanmamızdır. Karşıdaki insanın gözlüğü ile de olayları, insanları ve kendinizi değerlendirin. Şunu unutmayın ki, her insanın kendisinin göremeyip başkalarının gördüğü kör noktaları olabilir.

En Sinir Bozucu Davranışın Ardında Bile, Anlayış Görmek için Çırpınan Mutsuz bir İnsan Vardır.

Eşinizin ya da dostunuz, size sert bir çıkış yaparsa, bu tek olayın ardında size duyduğu sevgiyi ve tarafınızdan sevilme isteğini görmeye çalışın. En sinir bozucu davranışın ardında bile, anlayış görmek için çırpınan mutsuz bir insan vardır. Bundan böyle ne zaman size tuhaf gelen bir davranışta bulunursa, onun davranışının altındaki masumiyeti görmeye çalışın. Tanıdığınız birisi huysuzluk veya ummadığınız davranışlarda ve sözlerde mi bulunuyor? Belki de ona kollarını açıp kulak verecek birilerine ihtiyacı vardır. Bazen insanların yaptıkları ve söyledikleri size tuhaf gelebilir. Buna bozulan sen olduğuna göre değişmesi gereken de sensin. Burada şiddeti veya çarpık davranışları “hoş gör, içine at” demek istemiyorum. Önerim sadece insanların davranışları karşısında daha az rahatsız olmayı öğrenmenizdir. Kalp, beyin, mide, bağırsak, cilt başta olmak üzere vücudumuzun bütün organlarının stresten çok etkilendiğini unutmayın.
Haklı olduğunuz konuda “hayır” demesini bilin, insanları, kırmadan da yumuşak bir yaklaşımla “hayır” diyebiliriz. Düşünün, bir tanıdığınıza hiç kimse “hayır” diyemiyor. O hatasını nasıl anlayacak, ona kötülük de yapılmış olunmuyor mu? Haklı olmak şartı ile HAYIR’da daima HAYIR vardır. Belki sonuç istediğiniz gibi olmayabilir. Ama en azından içine atmamanın ve “hayır” demenin mutluluğunu yaşarsınız.

Sahip Olacaklarına Odaklanma

Sahip olacaklarına değil sahip olduklarına odaklanırsan seni için iyi olur, çünkü insanın sahip olmak istedikleri şeylerin listesi hep doludur. Dikkatinizi ne istediğinize değil elinizde ne olduğuna verirseniz, zaten istediğiniz şeyin çoğunu elde edersiniz.

Anın Mutluluğunu Yaşayın

Hoşunuza giden bir şey olmakta ise, bu ânın getirdiği mutluluğun tadını çıkarın. Fakat unutmayın ki, o an, yerini başka bir âna bırakabilir. Eğer bir ızdırabınız varsa ya da çok mutsuz bir dönem geçiriyorsanız bunların geçeceğini bilin. Sorunları acil durumlar olarak görmeyin. Canınızı sıkan, başınıza gelen olay ve durumları sorun değil SINAV olarak görün.

Ölümü Düşünün

Bir dakika için gözünüzü yumun ve bugünün hayatınızın son günü olduğunu düşünün. Şimdi de üstesinden geldiğini hissettiğiniz, gurur duyduğunuz, sizi mutlu eden şeylerin listesini yapın. Liste de arabanız var mı? Televizyon? Teybiniz? Maaşınızı yazdınız mı? HAYIR. Bunların hiçbiri listenizde yok. Listenizde tatmin olunmuş bir hayatın öğeleri var. Arkadaşlarınızla ve ailenizle olan ilişkileriniz, başkalarına yapmış olduğunuz yardımlar, hayatınızda kutlamış olduğunuz olaylar…İşte bunlar listenizin yapı taşlarıdır.

Engeller Takılmak İçin Değil Aşılmak İçindir.

Hayatta sorunlar bitmeyecektir. “Efendim sorunlar biterse, çevrem ve ailem bana iyi davranırsa, insanlar bana haksızlık yapmazsa, mutlu olurum.” Düşüncesinden vazgeç, mutluluğu çevreye endeksleme. Sorunlar hayatta hiç bitmeyecek…

Gerçek Mutluluğa Ulaşmak

Mutlu insanlar sorunları olmayan insanlar değildir, sorunlarını aşabilen insanlardır. HAKSIZLIK denilen bir kavram olduğunu unutmayın.

Yorum Yap

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Oops...
Slider with alias slider 1 1 not found.

Sosyal Medya

22,246BeğenenlerBeğen
2,983TakipçilerTakip Et
18,600AboneAbone Ol

İlgili Makaleler