Slide Slide

Kadınlara Müjdeli Haber

Evlilikte kadına düşen görevlerde vardır. Evlilikte, kadın başta namusunu korumayı niyetine almalıdır. Kocasına, hamile kalmaya, çocuk doğurmayı, çocuğu terbiye etmeye sabırla dayanmak sureti ile Allah katında çokça ecir alacağını da düşünmelidir.

Meymun b. Ziyad’dan gelen rivayete göre, Enes (ra) şöyle anlatmıştır;”Medine halkından bir kadın vardı adına Havle Attare deniyordu. Birgün Hz. Aişe’nin yanına gitti ve şöyle dedi: Ey Müminlerin anası, falan kimse benim kocamdır. Hemen her gece onun için süsleniyorum, bezeniyorum, koku sürünüyorum bütün bunları yaparken Allah’ın rızasını diliyorum. Ne varki benden yüzünü çeviriyor. O’nun bana kızgın olduğunu görüyorum. Şimdi otur Resulullah (Sallallahü Aleyhi ve Sellem) gelinceye kadar bekle.

Bundan sonra Havle şöyle anlattı. Ben orada beklemekte iken Resulullah (Sallallahü Aleyhi ve Sellem) geldi şöyle sordu: “Bir koku alıyorum. Size Havle Attare’mi geldi ondan bir şey mi aldınız. Hazreti Aişe şöyle dedi: -Hayır vallahi O’ndan bir şey almadık ya Resulullah: -Bundan sonra Havle kendi durumunu anlattı. Bunun üzerine Resulullah (Sallallahü Aleyhi ve Sellem) Efendimiz O kadına şöyle buyurdu “Şimdi git. O’nun sözünü dinle; kendisine itaat et. Havle şöyle dedi: Bunu yapıyorum ya Resulullah: benim için ne gibi ecir vardır. Resulullah Efendimiz şöyle buyurdu: -Bir kadın, kocasının evinden bir şey kaldırdığı zaman; iyilik dileği ile O’nu tekrar yerine koyar ise, Allah-ü Teala O’nun için bir iyilik sevabı yazar. Bir kötülüğünü de siler. Kendisini bir derece yükseltir. Bir kadın kocasından hamile kaldığı zaman; onun ecri geceleri namaz kılan, gündüzleri oruç tutan, Allah yolunda savaşa katılan gazi ecridir.

Kadın hamilelikten dolayı doğum sancısı başladığı zaman her gelen sancı için bir can kurtarmış gibi sevap vardır. Doğumu yaptıktan süt emzirmeye başladığı zaman dahi O’nun için bir köle azad etmiş gibi sevab alır. Yavrusunu sütten kestiği zaman, semada bir melek onun için şöyle seslenir. -Ey kadın şu yaptığın amel, geçen ömrünün tümüne yetti. Artık kalan ömrün için amel işlemeye bak.

Bu arada Hazret-i Aişe (ra) şöyle dedi: “Kadınlara bu kadar ihsan edildikten sonra ey erkekler haliniz nice olacak.” Bunun üzerine Resulullah (Sallallahü Aleyhi ve Sellem) Efendimiz gülümsedi. Sonra şöyle dedi; -Bir erkek kadınını isteyerek elini tuttuğu zaman, kendisine Allah-ü Teala bir iyilik sevabı yazar. Kadının boynuna sarıldığı zaman on iyilik yazılır. Mübarek b. Fadale’nin Hazret-i Hasan’dan (ra) anlattığına göre: Resullullah (Sallallahü Aleyhi ve Sellem) Efendimiz şöyle buyurmuştur: “Kadınlara hayır tavsiye ediniz. Onlara iyilikte bulunuz. Zira onlar sizin yardımcılarınızdır. Onlar, kendileri için bir şeyin, sahibi değildir. Siz onları yüce Allah’ın birer emaneti olarak aldınız. Allah’ın emri ile onların namusları size helal oldu.

Ubbade b. Kesir. Abdullah Ceriri yolu ile gelen rivayetle Resulullah (Sallallahü Aleyhi ve Sellem) Efendimizin zevcesi Meymune’den naklen Resulullah (Sallallahü Aleyhi ve Sellem) Efendimiz şöyle buyurduğunu anlattı; “Ümmetimin hayırlı erkekleri, kadınları için hayırlı olandır.Ümmetimin hayırlı, kadınları ise, kocaları için hayırlı olanlardır. Bu kadınlardan her biri için, geceli gündüzlü Allah yolunda savaşan sevabını Allah’tan umarak öldürülen bin şehit sevabı vardır. Bu kadınlardan her birinin cennet hurilerinden üstünlüğü benim sizden en alt derecede olanınıza olan üstünlüğüm gibidir. Bu arada Ömer b. Hattab (ra) şöyle sordu; -Ya Resulullah kadınlara bin şehit sevabı oluyor erkeklerede yüz şehit sevabı nasıl olur? Bunun üzerine Resulullah (Sallallahü Aleyhi ve Sellem) Efendimiz şöyle buyurdu: -“Bilmiyor musun ki; kadın, sevab itibarı ile erkekten daha ileridir. En üstün sevabıda o alır.”

Aziz Celil Allah, erkek için; kadının duasını ve ondan razı olması sebebi ile cennette şunu bilmezmisiniz ki: Allah’a şirkten sonra bir kadının en büyük günahı kocasına asi olmasıdır. Dikkat ediniz şu iki zayıf hakkında Allah’tan korkunuz zira Allahu Teala onları sizden soracaktır. O iki zayıf; biri kadın diğeri de yetim çocuktur.

Her kim onlara iyilik ederse Allah’ın rızasına kavuşur her kim onlara kötülük etmeye kalkarsa Allah’ın dargınlığına hak kazanır.

Yorum Yap

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Oops...
Slider with alias slider 1 1 not found.

Sosyal Medya

22,246BeğenenlerBeğen
2,995TakipçilerTakip Et
18,700AboneAbone Ol

İlgili Makaleler