Slide Slide

Evlilikte Mutluluğun Yolları /Ayşe Tan

Evliliğinizde mutlu olmak istiyorsanız her şey sizin eli-nizde.Eğer başaramıyorum bir türlü diyorsanız işte size önemli bazı noktalar:

  1. Her zaman güler yüzlü, pozitif görünün. Temiz,mis gibi kokan bir eş olun. Başkalarının dışarıda yaptığını siz evinizde eşinize sergileyin, çirkin kadın yoktur. Allah herkesi güzel yaratmıştır, yeter ki siz çekici olmayı bilin. Unutmayın ki güler yüz sadakadır.

2. Her evde tartışma olabilir. Ama siz mümkün olduğunca yapıcı,şahsiyetli olun. İnatçı, ısrarcı olmayın. Eşinizi sakın ha erkeklik ve kazancı konularında aşağılamayın. Patlasan da çatlasan da nasipten ötesi olmaz. Hadis-i şerifte şöyle buyruluyor: “Başkalarıyla geçinmeyen, kendisiyle geçi-nilemeyen insanda hayır yoktur.”

3. Mümkün olduğunca yatakları ayırmayın. Evlilik hem ruhsal hem tensel birlikteliktir.

4. Sevginizi ilk günkü gibi taze tutmaya çalışın. Elele göz göze olmaya çalışın dokunmayı ihmal etmeyin. Bakışmayla sarılmayla günahlar dökülür diyor Allah Resulü.

5. Tartışmalarınızın 10. dakikasında mekan değiştirin.Kötü söz küfür kullanmayın veya da onları kendinize saklayın. Çünkü her şey unutulur bu sözler unutulmaz. Öfke ateşten bir gömlektir. Öfkeli halde; oturuyorsan kalk, ayaktaysan yerini değiştir, ortamını değiştir, abdest al ferahla.

6. Eşinizin iyi yönlerini görmezlikten gelmeyin. Güzel bakan güzel görür, güzel gören mutlu olur.Ama beğenmediğiniz yönlerini de yapıcı bir şekilde zarifçe belirtin.

7. Yemekten önce, yemek anında, sinirliyken, başkalarının yanında tartışmaya sebep olacak konulara girmeyin. Nefse açık kapı bırakmayın. Hele de barışmasını bilmeyenler özür dilemesini beceremeyenler(!)tartışmadan sonuna kadar kaçsınlar.

8. Biriniz sinirliyken diğeriniz alttan alsın, birlikte kızmayın. Ve bu durumda kendinizi kişiliğinden taviz veren, ezilen taraf olarak görmeyin. Siz aslında böyle davranarak yuvanıza sahip çıkıyorsunuz. Bir kaç gün sonra konuyu dile getirebilir bir daha olmamasını dileyebilirsiniz. Ve affedici olun Allah affedenleri sever. Bazı hataları eksikleri görmezden gelin hatta unutun. Hele geçmişte olanların üzerine sünger çekin. Sevginin olduğu yerde kin ve nefret olmaz umut ve bağışlama olur.

9. Romantizmi elden bırakmayın. Çocuklarsız baş başa kalmaya çalışın, birbirinize vakit ayırın. Özel günleri hatırlayın ihmal etmeyin. Hoş sürprizler yapın illaki pahalı hediyelere gerek yok bir mesajla bir yürüyüşle onu mutlu edebilirsiniz. Unutmayın ki hediyeleşmek sünnettir.

10. İletişiminizi mükemmelleştirin. Eşinizin bir bakışıyla, bir hareketiyle ne demek istediğini veya olaylar karşısında nasıl düşüneceğini iyi bilin ve tavrınızı buna göre ayarlayın.

11. Sevgiyi koruyun, güçlendirin. Yıpratıp tüketmeyin. Onu zedeleyecek şeylerden kaçının. Unutmayın ki sevgi her hastalığın ilacıdır.

12. Bence kim daha çok eğilebiliyor, karşısındakine ulaşmaya çalışıyorsa o daha başarılıdır. Kendinizi sık sık eşinizin yerine koyup onun çerçevesinden bakın olaylara. Yani empatiyi ihmal etmeyin. Unutmayın veren el alandan hayırlıdır, siz verin ki Allah da size versin. Evlilik vererek alma sanatıdır çünkü.

13. Bir çok tartışmanın sebebi olan çocuklar hakkında birlikte hareket edin, tek ses olun. Ama her şeyden önce niyetinizi düzeltin. Çünkü niyetinizde iyi geçinmek yoksa hiç bir şey bu evlilikte huzuru sağlayamaz ve sizi mutlu edemez.

Yorum Yap

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Oops...
Slider with alias slider 1 1 not found.

Sosyal Medya

22,246BeğenenlerBeğen
2,958TakipçilerTakip Et
18,500AboneAbone Ol

İlgili Makaleler