Eşinize Seni Seviyorum Deyin

Karı koca olmak dünyanın en farklı ilişkisidir. Her şeyini paylaşır, en doğal halini onun yanında yaşar, kimseye yapmadığın fedakarlığı ona yaparsın. Yaşadığın müddetçe aynı yastığı, aynı yorganı ondan başka hiç kimseyle paylaşmazsın. Onunla kötü olunca herkes-le iyi olmanın hiçbir anlamı olmaz. O destekse herkesin karşı çıkmasının yıkıcılığına aldırmazsın.

Öyle ki dünyadaki bu birlikteliğin ahiretle birlikte ebediyete uzanır. O yüzden evlilik hassasiyet ister. Her şeyden çok üzerine düşülüp korunması gereklidir. İmzayı attık bitti değil, her şey orada başlar. Bu andan itibaren eşler birbirini “o artık benim malım” gözüyle değil, “o bana hediye.”

Allah’ın emaneti gözüyle görmelidir. Kılığına kıyafetine, saçına başına, kokusuna, konuşmasına daha bir önem vermeli “benim eşim her şeyin en iyisine layık” düşüncesiyle hareket etmelidir. Özellikle de birbirlerine cömertçe utanmadan sıkılmadan ama kalpten gelerek ama samimiyetle SENİ SEVİYORUM diyebilmelidirler. Çünkü bekârla evlinin hali bir değildir, “bekâr yarımdır, evlenince tamamlanır” diyor Allah Resûlü (Sallallahü Aleyhi ve Sellem). Bu yüzden evlilikte her şeye ibadet gibi sevap verilir; tebessüm, tatlı söz, sarılmak, cinsellik… Seni seviyorum demek de sünnettir. Aradaki muhabbeti arttırır, kalpleri yumuşatır, diyalog başlangıcıdır, su-i zanları siler. Efendimiz eşine olan sevgisini açıklar çekinmezdi.

Amr bin As henüz 4 aydır Müslüman olmuştu. Peygamber Efendimiz ona 500 kişilik bir ordu teslim etmişti. Kumandası altında Hz. Ebû Bekir ve Hz. Ömer başta olmak üzere tanınmış sahabeler vardı. Medine civarındaki karışıklıkları önlemiş ve tehlikeyi uzaklaştırmıştı. Bu olaya çok sevinen Amr: “Peygamberimiz beni çok seviyor ki bu şerefli göreve layık gördü” diye düşünür ve Efendimize sorar:

-Ey Allah’ın Resûlü en çok kimi seviyorsun diye sorunca;

Efendimiz:
  -Aîşe der tereddütsüz.

Ne güzel bir şey eşinin adının söylenmesi tereddütsüzce. O kadar insanın içinden eşinin adını söylemesi. Amr sorar:
  -Peki, erkeklerden en çok kimi seviyorsunuz?

-Ömer

-Sonra

Sonra sonra derken sıra bir türlü Amr’a gelmez. Amr: “Baktım ki benim adım gelmiyor, ben belki en sondayımdır o yüzden bir kişi daha sormayım” der.

Olayın başı ayrı sonu ayrı bir güzel. Daha doğrusu Allah Resûlü’nün her hâli güzel.

Nasıl olsa o benim sevdiğimi bili-yor söylemesem de hareketlerimden anlar demeyin, eşinize sevdiğinizi söyleyin.

Yorum Yap

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Oops...
Slider with alias slider 1 1 not found.

Sosyal Medya

22,858BeğenenlerBeğen
3,438TakipçilerTakip Et
20,000AboneAbone Ol

İlgili Makaleler