Slide Slide

Cuma Namazı ve Hanımlar

Kadınlarla erkeklerin omuz omuza Cuma namazı kılma görüntüleri medyada uzun uzun gündemi meşgul etti. Her bir HOCACI çıkıp bir şeyler söyledi. Söylenenler görüntülerden daha çok ortamı bulandırdı. Çok şükür ki Kur’an, Sünnet önümüzde. Bize nasıl yol gösteriyor araştırıp, akıl(!) süzgecinden geçirip uygulamalıyız.

  Öncelikle “Cuma namazı kimlere farzdır?” sorusunun cevabına bir bakalım. Darakutni ve Beyhaki’den tahric etmiş oldukları Cabir(ra)’den rivayet olunan bir H.Ş.’de Rasulullah (Sallallahü Aleyhi ve Sellem) şöyle buyuruyor:  “Kim, Allah’a ve ahiret gününe iman etmiş ise Cuma gününde ona Cuma farzdır. Hasta, misafir, KADIN, çocuk, köle müstesnadır. Ve kim oyun veya ticaret sebebiyle ondan kendini ihtiyaçsız görürse, Allah’ın ona ihtiyacı yoktur. Hakikaten Allah her şeyden ihtiyaçsız ve hamde layıktır”

  Yine Şafii ve Beyhaki’nin tahric ettikleri Beni Velioğullarından gelen bir rivayette şöyle buyuruluyor: “Cuma KADIN, çocuk ve köleden başka her müslümanın üzerine farzdır.”

Bu Hadis-i Şeriflerden anlıyoruz ki; Cum’a namazı kadınların kılmakla yükümlü oldukları bir namaz değildir. Bilakis, çalışan, çalışmayan, okuyan, okumayan, akıl baliğ olmuş her özgür ERKEĞE farzdır. O saatte kazanılan para haramdır. “Ey inananlar! Cuma günü namaz için ezan okunduğu zaman Allah’ı anmaya koşun; alım satımı bırakın; bilseniz ki bu sizin için daha iyidir.” (Cum’a Suresi:9)

Özürsüz olarak terk edenler için müthiş tehditler vardır; kalpleri mühürlenir, münafık olur diyor Allah’ın Habibi. Hatta Cumaya gelmeyenlere o kadar öfkeleniyor ki “evlerini üzerlerine yakmaya aracı ettim” diyor.

  Bu kadar önem verilen Cum’a namazı için kadınlara bir emre rastlayamıyoruz. Ama hanımın içinden geldi, kılmak istedi. Kılamaz mı? Kılar ama dikkatli bir şekilde, fitneye sebep vermeden, kendine ayrılan bölmesinde kılar. En öne geçip de erkeklerle omuz omuza namaz kılmak olmaz. Çünkü saf sıralaması çok mühimdir. Hatta Hanefi ulemasınca kadın ve erkeğin bir hizada bulunmaları namazı bozar. İbni Mace, İmam Ahmed ve İbni Ebu Şeybe’nin tahric ettikleri Cabir ve Ebi Said’den (ra) gelen bir rivayette Rasulullah (Sallallahü Aleyhi ve Sellem) şöyle buyuruyor. “Adamların en önceki safları, en hayırlıdır; en son safları en şerlidir. Kadınların en son safları en hayırlıdır, en önceki safları en şerlidir”

  Şüphesiz namazda şer yoktur, bütün saflar sevap alır. Ama erkekler teşvik edilirken, kadınların mahremiyetine de ne kadar önem verildiğini anlamak gerekir belki.

  Ha bu arada önemli bir nokta; başı açık namaz kılınmaz. Namazın dışındaki farzları diye öğrendiğimiz, Setri Avret vardır. Bana göre kadın erkek her Müslüman, avret sayılan bölgeleri örtmek zorundadır. Kadının başı da avrettir, örtülmesi farzdır. Hatta erkeğin bile namazda tepesini örtmesi (takke, sarık kullanarak) hoştur, sünnettir, diyor ve bu hiç kimsenin Cuma’nın feyzinden bereketinden, sevabından mahrum olmamasını, mahrum edilmemesini diliyorum.

Allah’a emanet olun.

Yorum Yap

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Oops...
Slider with alias slider 1 1 not found.

Sosyal Medya

22,246BeğenenlerBeğen
2,883TakipçilerTakip Et
18,100AboneAbone Ol

İlgili Makaleler