Gazi Veysel Dedeyi Ziyaret Etmiştik… !

1901 doğumlu yani 105 yaşında. Uzun süredir kimseyi kabul etmiyormuş, hastaneden alınmışa benzeyen yatağının başucunda serum düzeneği her an hazır bekletiliyor. Başucunda bulunan çerçe-veli Türk bayrağı dikkat çekiyor. Son yıllardaki böbrek ve kalp yetmezliğinin yanı sıra prostat ve fıtık ameliyatları onu son derece halsiz bırakmış. Ona da yaklaşık 15 sene önce eşini kaybeden 58 yaşındaki kızı Saniye Turan bakıyor. 7 çocuğu, 25 torunu olmuş Veysel Dede’nin.

Feyz Dergisi olarak Gazi’nin ziyaretine gittik

Bizi bir heyecan sardı. Kurtuluş savaşının en çetin dönemimin tanığıydı Gazi Turan Dede… Bütün şehitlerin aziz hatıraları canlandı odada. Kimisine göre o bir yaşlı kimisine göre ise tarihi bir anıt niteliğinde. Senin yerin bizim gözü-müzde çok büyük, iyi ki hayattasın Turan Dede. Seni gördüğümüz için kendimizi bahtiyar saydık. Seninle yad ettik bütün şehitlerimizi. Bütün dünyanın acımasızca üzerime çöktüğü dönemde siz kahramanlar gibi savaştınız. O dönemde ne siyaset ne de ırklar sizi ayırdı birbirinizden. Müslüman ahalidendiniz ya ne gerek vardı tefrikaya. Keşke o dönemin psikolojisini hafızalarımızdan silmeseydik. Ne oldu bize zihni bir buhran mı geçirdik yoksa.

Koca bir Osmanlıyı kaybettik

Oda yetmiyormuş gibi güzelim Türkiye’mize sinsi ve hain eller uzanmaya devam ediyor. Birlik ve dirliğimiz sudan bahanelerle bulandırılıyor. Kimileri bilerek kimileri de bilmeden alet oluyorlar bu oyunlara. Dünya siyasetinde güç önemlidir. Hala orman kanunları geçerlidir. Güç kuvvet dengeleri iyi tahlil edilmelidir. Devletlerin dostluğu menfaatlerin buluştuğu noktalardır. Bütün devletler her türlü silahı kullanırlar karşılarındaki rakiplerine. Kimi parayı kimi terörü kullanır. Terör belasına bakıldığında Müslümanların hiç işine yaramıyor. Peki kimin işine yarıyor? Sorusunu sorup duruyoruz, cevaplar ortalıkta olduğu halde. Paraya gelince 2006 yılında ABD dünya basınına kendi propagandaları için 600 milyon dolar yardım yapacağını açıkladı. Acaba bu paralar hangi ülkelerde hangi basına gitti?

Yunan Denize Dökülüyor

Halsiz ve bitkin görünen bu kahraman da savaş meydanlarının cengaverleri arasında yer alıyor. Çocuk denecek yaşında atıyla Ankara’da 1. Tümen Hücum Taburu’nda süvari olarak savaşan Veysel Dede, Dumlupınar, Sakarya ve II. İnönü Savaşlarında yer almış. Kızının babasından dinlediklerine göre Büyük Taarruz’da da yer almış Veysel Turan. Cepheden cepheye koşmuş. Yunanı İzmir’e kadar takip etmişler. Sabah denize ulaştıklarında denizin üzerinin tamamen Yunan şapkasıyla kaplı olduğunu görmüşler. Gemiyle kaçan kurtulmuş, kaçamayanlar boğulmuş.

Kucağında şehit taşırdı.”

İri yarı bir asker olan Veysel Turan, şehit düşen askerleri kucaklayıp taşırmış. Konya Maun Sokak’taki evine taşınalı 5 sene olmuş. Son 3-4 yıldır ziyaretçi akınına uğrayan evinde asansör bulunmuyor. Kızı Saniye Hanım “Hatıralarını pek anlatmazdı, gurur gelir diye. Ancak ısrarlarımız üzerine anlatırdı. O günleri çok iyi bilirdi.” ayrıca, babasının şimdiki nesle çok kızdığını dile getiriyor: “Biz kurtardık da neden memlekete sahip çıkılmıyor” diye hem kızıyor hem de üzülüyor. Gazi Veysel Turan, 15 yaşında seferberlik ilan edilince askere alınmış. 20 yaşına gelince normal askeriliği geldiği için askerliğe devam etmiş. Toplam 6 yıl askerlik yapmış. Gazimizi ziyaretimiz kısa sürüyor.

Ne Olur İstimdadımıza Cevap Verin

Kısada olsa gördük ve ziyaret ettik tüm Feyz okurları adına… Şehitlerimizi ve gazilerimizi hafızalardan silinmemesi için yeni neslin bu konularda bilinçlendirilmesi dileğimizle…

Yorum Yap

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Oops...
Slider with alias slider 1 1 not found.

Sosyal Medya

22,858BeğenenlerBeğen
3,313TakipçilerTakip Et
19,600AboneAbone Ol

İlgili Makaleler