Besmele-i Şerif’ in Fazileti

Osman bin Affan (ra) Resulullah (Sallallahü Aleyhi ve Sellem) Efendimize Besmele-i Şerifin esrarından sorar. Resulü Ekrem: “O, İsm-i Azam’dır. İsm-i Azam’la O’nun arasındaki yakınlık; gözün beyazı ile siyahı arasındaki yakınlık gibidir” buyururlar.

  BİR MELEK VAZİFELENDİRİLİR

Enes (ra) dan: “Her kim, şeytanın şerrinden Allah Teala’ya on defa sığınırsa (Yani Euzü Besmeleyi çekerse), onun için bir melek vazifelendirilir, şeytanı o kimseden uzaklaştırır” buyurmuşlardır.

  ŞEYTANIN BELİ KIRILIR

Yine bir hadis-i şerifde; “Mü’min Euzü Besmeleyi çektiğinde, şeytan der ki: Belimi kırdın, sana bir şey yapmaya takatım kalmadı.”

TEHLİKE İLE KARŞILAŞINCA

Hz. Ali (ra) dan: “Bir tehlike ile karşılaştığında, (Bismillahirrahmanir-rahim vela havle vela kuvvete illa billahil aliyyilazim) de, muhakkak Allah Teala çeşitli musibet ve belalardan seni muhafaza eder, onları senden çevirir.”

İbn-i Abbas (ra) dan edilen rivayette: “Allah Teala o kimseden yetmiş türlü belayı çevirir.” 

 ŞEYTANLA ARASINA ÜÇ YÜZ PERDE

Hasan (r.a) dan: “Her kim şeytanın şerrinden Allah’a sığınırsa, Cenab-ı Ecelli ve Ala, o kimse ile şeytanın arasına 300 tane perde kılar, her perdenin arasını sema ile yerin arası gibidir.” (Her hicabın arası 500 senelik mesafedir.)

  HER HARFİ İÇİN DÖRT BİN SEVAP

İbn-i Mes’ud (ra) dan: “Her kim Besmele-i Şerifi okursa, Cenab-ı Ecelli ve Ala her harfi için o kimseye dört bin sevap yazar, dört bin günahını affeder, dört bin derecesini yükseltir.”

YEDİ YÜZ SENELİK NAFİLE İBADET SEVABI

Diğer rivayette: “Kim besmeleyi çekerse, Allah Teala o kimse için yedi yüz senelik nafile ibadet sevabı yazar.”

İKİ MİLYON SENEDE YAZILMAZ

Enes bin Malik (ra) dan: “Eğer ağaçlar kalem, denizler mürekkep, melaikeler, insanlar ve cinler katip olsalardı, iki milyon senede besmele-i şerifin sevabını yazamazlardı.”

BESMELEYİ OKUYAN MAHŞERE GELDİĞİ VAKİT

Peygamberimiz buyururlar ki: “Dünyada besmele-i şerifi çeken bir kavim mahşere gelir, onların sevapları günahlarından ağır gelir, bunları gören diğer ümmetler, (bunların sevabı ne kadar ağırdır) derler, onlara denir ki, (bunlar her sözlerinde Allah Teala’nın ism-i Alisi olan besmeleyi çekerlerdi), eğer terazisinin bir kefesine besmele-i şerife, diğer kefesine semalar, yerler ve bunların içinde bulunanlar konsaydı, besmele-i şerife ağır gelirdi. Cenab-ı Ecelli ve Ala bu ümmetin her beladan korunması için bir emniyet, her hastalıktan korunması için bir deva, şeytanın şerrinden korunması için bir kale kılmıştır. Yere geçmekten, yangından, simanın değişmesinden besmele hürmetine muhafaza kılmıştır. Okumaya devam ediniz, besmele ile Celal ve Kerem sahibi olan Rabbinize yaklaşınız.” buyurmuşlardır.

DAĞLAR TAŞLAR TESBİH EDER

Diğer rivayette: “Her kim besmele-i şerifi itikadı sahiha ile okursa, onunla birlikte dağlar tesbih ederler.” buyurmuşlardır.

Diğer rivayette: “Bir kul, besmeleyi çektiğinde cennet: Lebbeyk Allahümme sa’deyk ey Rabbim senin falanca kulun “Bismillah…” dedi, sen o kulunu cehenneminden uzaklaştırıp cennetine idhal eyle, der.” buyurmuşlardır.

Yorum Yap

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Oops...
Slider with alias slider 1 1 not found.

Sosyal Medya

22,858BeğenenlerBeğen
3,376TakipçilerTakip Et
19,800AboneAbone Ol

İlgili Makaleler