Slide Slide

Mehdi (A.S) kimdir?

 

    Mehdi aleyhisselam kimdir? Gelmiş midir? Yoksa gelecek midir?

Kıyametin büyük alametlerinden biri de, kıyamet kopmadan önce Mehdi aleyhisselam’ın gelmesidir. Nitekim Hz. Peygamber (Sallallahü Aleyhi ve Sellem) Mehdi aleyhisselam’ın geleceğini haber veren bir hadis-i şerifte şöyle buyurmuştur: “Dünya da yalnızca bir gün kalsa bile, yeryüzünü zulmün kapladığı gibi adaletle dolduracak, ismi benim ismime, babasının ismi benim babamın ismine uyan, benden veya ehl-i beytimden birini göndermek için Allah-u Teala o günü uzatacaktır.” (Ebu Davud)

Mehdi aleyhisselam Hz. Peygamber (Sallallahü Aleyhi ve Sellem) ‘in yolundan gidecek, uyuyan kimseyi uyandırmayacak, kan da akıtmayacaktır. İhya etmedik sünnet, kaldırmadık bid’at bırakmayacaktır. Ahir zamanda, aynı Hz. Peygamber (Sallallahü Aleyhi ve Sellem) gibi dinin icaplarını yerine getirecektir.

Mehdi aleyhisselam Zülkarneyn ve Süleyman aleyhisselam gibi bütün dünyaya hakim olacaktır. Haçı kıracak, domuzu öldürecektir. Yeryüzü zulüm ve işkence yerine adaletle dolacaktır.

Her şeyi hak ve adalet ölçüleriyle eşit bir halde taksim edecektir. Böylece yer ve gök sakinleri ondan razı oldukları gibi, havadaki kuşlar, ormandaki yırtıcı hayvanlar, denizdeki balıklar bile memnunluk duyacaklardır.

Mehdi aleyhisselam’dan bahsetmemin sebebi şudur ki; bazı insanlar: “Şu Mehdi midir?” ya da “Bu Mehdi midir?” diye soruyorlar. Halbuki Mehdi aleyhisselam kısaca anlattığım bu özelliklere sahiptir.

Maalesef zamanımızdaki bazı sapık insanlar kendilerini Mehdi olarak müslümanlara lanse ettiriyorlar. Halbuki Mehdi aleyhisselam Hz. Peygamber (Sallallahü Aleyhi ve Sellem) ‘in yaşadığı gibi yaşayacak ve onun ahlakı Hz. Peygamber (Sallallahü Aleyhi ve Sellem) ‘in ahlakı gibi olacaktır.

Bazı insanlar aynı anda yüz kişiyi Mehdi ilan edebiliyorlar. Halbuki Mehdi aleyhisselam bir tanedir. Bir grup insan ortaya çıkıyor ve: “Bizim dediğimiz kimse Mehdi’dir.” diyorlar. Diğer tarafta başka bir grup atılarak: “Yok sizin dediğiniz kimse değil, bizim dediğimiz kimse Mehdi’dir.” diyorlar ve aralarında kıskançlık ve kin meydana geliyor.

Gerçek Mehdi aleyhisselam zuhur ettiğinde bu gibi insanların ona tabi olmamasından korkulur. Mehdi aleyhisselam’ın zuhuru Allah-u Zülcelal’in görevidir. O, dilediği zaman mutlaka gönderecektir.

Önceki İçerikİstihaze Özür Hali
Sonraki İçerikSevgililer Günü ve Sevgi

Yorum Yap

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Oops...
Slider with alias slider 1 1 not found.

Sosyal Medya

22,246BeğenenlerBeğen
2,884TakipçilerTakip Et
18,100AboneAbone Ol

İlgili Makaleler