Slide Slide

Kur’an ve Hadislerden Günlük Pratik Tavsiyeler

 

Abdestli olunuz. Temiz ve tertipli geziniz. Unutmayınız ki şimdi üzerinde gezdiğiniz toprak yarın sizi içine alacak. Edep ve haya üzere olunuz.

Hakkınızdaki tenkitleri kulak ardı etmeyin, dinleyin, değerlendirin, hatalarınızı görün, kendinizi analiz edin.

İyi bir dinleyici olun. Herkesin konuşuyor olması kaos ortamına yol açar. Önce dinleyin, sonra konuşun. Pek çok kişi sizi duyar, işitir ama pek azı dinler. “Bilir isen söyle hisse alsınlar, bilmez isen sus insan sansınlar” veya “Ya hayır söyle ya sus”. Kötü dinleyiciler kağıtları karıştırır, konu değiştirir, söz keser, uzaklara bakar. Sakın ola siz bunu yapmayın. Zayıf hafıza günahlardan ve kötü bir dinleyici olmadandır.

İnsanlarla birlikte çalışmanın “beraber yaşamak” olduğunu bilin. Paylaşmayı öğrenin. Bunu hoş dostça ve verimli bir ömür olarak değerlendirin.

Kendinizden daha az maddi gücü olanları görün ve sahip olduklarınıza şükredin. Ve sizden daha yüksek ahlak ve ruh durumundakilere heves edin, onlar gibi olmaya gayret edin.

Üzüntülerinizi yenmek, sevinçlerinizi paylaşmak için dua etme alışkanlığınızı geliştirin. Unutmayın ki dua Rabbınızla iletişim aracınızdır. En güçlü silahınızdır. Acziyetin itirafı, teslimiyetin yoludur.

Yüzünüzden tebessümü eksik etmeyin. “Mü’minin, mü’mine tebessümü sadakadır”. Aynı zamanda tebessüm pozitif enerji kaynağıdır.

Sürekli gelişim içinde ol. “Ne yapayım ben böyleyim, beni kabul eden böyle etsin” deme. Çünkü “iki günü birbirine eşit olan ziyandadır.” Şunu bilin ki değişmek büyük acı verebilir ama yine de değişmemenin zamanla verdiği acı kadar değildir.

Dostlarınızla, sevdiklerinizle hediyeleşin. Çünkü hediyeleşmek kalpteki karalık, kin, buğz ve düşmanlık duygusunu giderir.

İstihare, istişare ve iktisadı elden bırakmayın. Çünkü istihare yapan mahrum kalmaz, istişare yapan pişman olmaz. 

Yorum Yap

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Oops...
Slider with alias slider 1 1 not found.

Sosyal Medya

22,246BeğenenlerBeğen
2,883TakipçilerTakip Et
18,100AboneAbone Ol

İlgili Makaleler