Fetvalar

SORU 1. Kıyametin alametlerinden olan Mehdi’nin vazifesi nedir? Bu hususta hadis var mı?
CEVAP 1. Mehdi, yolunu sapıtmış kişilerin hidayetine, adaletin ikâmesine, küfrün ve cehlin kaldırılmasına çalışacaktır. Peygamber Efendimizin soyundan bulunan Mehdi ile alakalı hadis vardır. Süneni Ebu Davut’un c. 4, s. 107’de şu mealde iki hadisi şerif bulunmaktadır: “Mehdi benim torunlarımdan (kızım) Fatıma’nın soyundandır”. Diğer hadisi şerifte şöyle ifade edilmektedir: “Kâinatın ömründen ancak bir gün kalmış olsa bile, Allah (C.C.) benim soyumdan bir kişi gönderecektir. O, zulümle dolmuş bulunan kâinatı adalet ile dolduracaktır.” Tirmizi Şerhi Tuhfet’ülAhvezi c.6, s. 485’de şu hadisi Şerif vardır: “Ehli Beytimden, adı adıma uygun bir kişi Arab kabilelerine sahip olmadıkça dünya (yıkılıp) gitmeyecektir.” Bu husustaki hadisi şerifler oldukça kabarıktır.
(Z. Af. Fetvalar, M. Emre C. 1, S.2 4).
SORU 2. İslam dini muayyen bir kıyafet emretmiş midir?
CEVAP 2. Elbise, Cenabı Hakk’ın adem oğluna ihsan ettiği büyük nimetlerinden birisidir. Cenabı Hakk, bu büyük nimeti hatırlatarak şöyle buyuruyor: “Avretinizi örtecek elbise ile size süs verecek şeyi sizlere indirdik.” (A’raf 26). Bu nimetin üç büyük faydası vardır:
1 Kış mevsiminde insanı soğuktan, yazın da sıcaktan muhafaza eder.
2 Görünmesi çirkin ve fitneye vesile olan yerleri örter.
3 İnsanı süsleyip güzelliğine güzellik katar.
Elbisenin biçimi ve kıyafetin durumu zaman ve mekana göre değişir. Sıcak yerlerde beyaz ve geniş elbiseler iyi gelirse, soğuk yerlerde biraz daha dar ve koyu renkli elbiseler iyi gelir. Ayrıca âdet ve ananenin kıyafet hususunda büyük etkisi vardır. Bir memlekette yerleşen kıyafetin değişmesi pek kolay olmaz. Bunun için İslam dini muayyen bir kıyafet emretmemiştir. Her muhitin usul ve âdeti vardır. Oranın halkı usul ve âdetine bağlı kalmak hususunda serbesttir. Ancak papazların hususi kıyafetleri gibi küfre şiar olan elbiseler giymek caiz değildir. Bir papaz müslüman olursa mutlaka kıyafetini değiştirmek mecburiyetindedir.
(G.M. Fetvalar, H. Günenç, C.2, S. 282).
SORU 3. Kadın isterse ev işini yapmayabilir mi?
CEVAP 3. Kadın, yaptığı işi dini bir mecburiyet olarak değil, sadece bir fazilet borcu olarak yapmaktadır. Bu itibarla yaptığı zaman ecir alır. Yapamadığı zaman günaha girmiş olmaz.
(Z.M. Fetvalar, M. Emre, C.l S. 146).
SORU 4. Mason ve komünist gibi İslam’ın tamamını veya bir kısmını inkar eden karı kocadan biri tövbe edip, İslama dönüş yapar, diğeri olduğu gibi kalırsa nikah durumu nasıl olur?
CEVAP 4. Mason ve komünist gibi İslam’ın tamamını veya bir kısmını inkar eden kimse müslüman ve kitabi olmadığı için onunla evlenmek ve evliliği devam ettirmek caiz değildir. Evlilik hayatı da gayri meşrudur.
(G. M. Fetvalar, H. Günenç, C.2, S. 125)
SORU 5. Evliyaullahın duası reddolunur mu?
CEVAP 5. Tehir olunabilir.
(Z.M. Fetvalar, M. Emre, C. 1, S. 315).

Yorum Yap

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Oops...
Slider with alias slider 1 1 not found.

Sosyal Medya

22,858BeğenenlerBeğen
3,321TakipçilerTakip Et
19,600AboneAbone Ol

İlgili Makaleler