7. Geleneksel Kutlu Doğum ve Ehli Beyti Anma Programı Tamamlandı

Tarih: 2008-04-21

Feyz Dergisinindüzenlediği 7. Geleneksel "Kutlu Doğum ve Ehli Beyti Anma" Programı Etkinliği 20 Nisan 2008 Pazar günü AnkaradaKocatepe Konferans Salonunda yapıldı.Anma Gecemiz, Ahmet GÜLER hocamızın okumuş olduğu Kuran-ı Kerim tilavetiyle başlamıştır.

Ayhan Dal Beyefendikonukları takdim ve güzel bir açılış konuşması yapmıştır. Katılımcılara yapılan teşekkürün ardından 2 gün evvel Almanya Büromuzun düzenlemiş olduğu etkinlikten de kısaca bilgi veren hocamız, Almanyadaki Feyz Bürosu personelinin ve orada yaşayan Müslüman kardeşlerimizin bizlere gönderdikleri selamlarını iletmiştir.

Takdim konuşmasının ardından geceye katılan konurlarımıza Peygamber Efendimizin remz'i olan "Gül" dağıtılmıştır.

Türk Tasavvuf Musikisikonserinde;Mesut Şimşek ve arkadaşları birbirinden güzel eserler ile ilahi okuyarak geceye farklılıkkatmışlardır. Buradan bir kez daha kendilerine teşükkür ediyoruz. Okunan ilahilerin ardından sahneye gelen Mevlevi geleneğinin sembolü haline gelmiş olan semazenler, bir gösteri sunmuşlardır. Beğeniyle izlenen bu gösteri programa ayrı bir hava katmıştır. Türk Tasavvuf Musikisi Ekibinin tüm personeline bu güzel sunum için de ayrıca teşekkür ederiz.

Programa konuşmacı olarak katılan ve kendisini Feyz Dergisindeki yazılarından da tanıdığınız Dr. Alper Yücel ZORLU Beyefendi; "Peygamber Efendimizin Yaşantısının ve İlahi Mesajının Günümüze Yansıtılması" ile ilgilibir konuşma yapmıştır. Dolu bir içerekle ve tatlı bir uslupla yapılan bu konuşma dinleyicilerin beğenisini kazanmıştır. İstanbuldan gelerek aydınlatıcı konuşmasıyla bizlere destek veren Sayın Zorlu'ya da teşekkür ediyoruz.

TeknikEkibimizin hazırladığıve görsel olarakyoğunbir emeğin ürünü olduğu izlendiğinde belli olan; Peygamber Efendimiz ve Ehli Beytini bizlere hatırlatan, "Kutlu Doğum ve Ehl-i Beytin Fazileti" konulu Sinevizyon tüm katılımcıları farklı bir aleme götürmüş ve Efendimize olan özlemlerimizi tazelemiştir. Ayrıca; Ehl-i Beytle ilgili bölümleri de bizleri sonderece duygulanmıştır. Bu sunumun hazırlanmasında emeği geçen Sayın Özaydın Dayı ve Hakan Eryetli Beylerekatkıları nedeniyle şükranlarımızı sunuyoruz.

Gecede; "Her Yönüyle Peygamber Efendimiz" konulu konuşmasıyla Diyanet İşleri Başkanlığı Dinİşleri Yüksek Kurulu Üyesi Dr. Mehmet Zeki Karakaya bizlere; ilmi tespitlere dayalı ve Kuran-ı Kerim ve Hadisi Şeriflerin ışığında aydınlatıcı ve bilgilendirici bir konuşma yapmışlardır.

Katılımları ve yaptıkları bu güzel konuşma nedeniyle Sayın Karakaya ya da teşekkürü bir borç biliriz. Bundan sonraki yıllarda düzenlenecek organizasyonlarımıza da şimdiden davet ediyor ve katılımlarını bekliyoruz.

Programın ilerleyen kısmında "Feyz Dergisinin Dünü ve Bugünü ve Başyazarımız" konulu bir sinevizyon sunumu ile izleyicilerimizin karşısında olduk. Yoğun bir emeği ürünü olan bu tanıtım sinevizyonunda Feyz Dergisinin yayın hayatına çıktığı 1991 yılından, 2008 yılına kadar olan yayın serüveni anlatıldı.

Yine 17. yıl ve 201. sayısına ulaşan Feyz'in yayın çizgisinde nelere dikkat edildiğive yayın içeriği olarak hangi konulara ağırlık verildiğinden bahsedilen sunumda, Feyz'in bugünlere gelmesinde ve gerçekleştirilen hizmetlerin altında imzası olan Başyazarımız Sayın Şenel İlhan Beyefendi hakkındabilgi aktarıldı.

Akşam Namazı içinverilen mola ile konuklarayapılan ikramın ardından programın ikinci bölümüne geçildi.

Programın ikinci bölümünde Değerli Hocamız; Ayhan Dal'ın "Efendimizi Anlamak" konulu yapmış olduğu duygusal konuşma tüm konuklarımız tarafından büyük bir heyecanla dinlendi.

Efendimizi anlamak konusunda özeleştiriye yönelten ve O'na özlemlerimizi tazeleyen bu konuşmaya göz pınarlarında oluşan şebnemler hakimdi. Sahabe hayatından örneklerin verildiği konuşma da Efendimizin vefatının ardından onu yokluğuna alışamayanlarınyaşadıklarına değinilmiştir.

Saygıdeğer Hocamıza, bizleri böyle bir atmosfere taşıdığı için teşekkür ediyorve Efendimizeverilmesi gereken ehemmiyetin sözden öteye geçerek, duygu olarakta desteklenmesi gerektiğini bizlere hatırlattığıiçin kendilerineminnettarlığımızı ifade ediyoruz.

Anma Programımız Mesut Şimşek ve Ekibinin okuduğu birbirinden güzel ilahilerle devam etmiştir. "Döndüm Mevlana Gibi" isimli parçanın okunması sırasında sahneye gelen semazenlerin dönerek yaptığı gösteri izlenyenleriçok etkilemiş vemutlu etmiştir. Konukların da ilgiyle dinledikleri Tasavvuf Musukisi örneklerinin ardından yapılanbu sema gösterisi bizleri ve tüm izleyicileri Mevlana Hz. nin iklimine doğru özel bir yolculuğa taşımıştır. Bu vesileyle, Hz. Mevlanayı da hatırlatan Sayın Şimşek'e geceye katılım ve katkıları nedeniyle birde plaket verilmiştir. Şimşek;"Feyz Dergisinin düzenlemiş olduğu bu geceye katılmış olmaktan duyduğu sevinci veFeyz Dergisinin birleştirici misyonundan duyduğu memnuniyeti ifade ederek" verilen plaketten dolayı Feyz Dergisinin yöneticilerine teşekkür etmiştir.

Daha sonra; ilerleyen yaşına rağmenprogramın son anına kadar bekleyerek bir konuşma yapanAli Faik Yurtöven Efendi, dinleyicileri ve bizleri oldukça duygulandırmıştır. Konuşmasında; "Peygamber Efendimize Salavat getirmenin öneminden ve Ehli Beytin Sevmenin Faziletlerinden" bahseden ve Ehli Beyte münkir olmanınimansız ölmeye sebep olacağına dikkat çeken Yurtöven Efendiye, katılımları ve katkıları nedeniyle bir şükran plaketi verilmiştir.

Yine; Konuşmacılarımızdan Dr. Alper Yücel Zorlu'ya dakatılımları ve katkıları nedeniyle takdim edilen plaketin ardından, Sami Tombul Hoca Efendinin okumuş olduğu Kuran-ı Kerimtilavetiylegecenin finali yapılmıştır.

Zengin bir içerikle hazırlananve saat; 18:00 da başlayarak,21:30da sona erenAnmaGecesi Programına;Ankara ve Ankara dışından gelerekkatılan tüm konuklarımıza katılımları nedeniyle buradan bir kez daha teşekkür ederken, bundan sonra düzenlenecek olan yeni programlarımıza dakatılımlarını bekliyoruz. Programa katılan,konuşma yapan, ilahi söyleyen, sema gösterisi yapan, ses düzeniyle hizmet veren, kamera çekimleriyle geceyi ölümsüzleştirenve sinevizyon sunumlarının gösterilmesini sağlayan teknik ekibe ve tüm emeği geçenlere bir kez daha teşekkürlerimizi sunuyoruz.

Güzel sunumuyla programı aksaksız bir şekilde yürüten ve tamamlayan sunucumuz, Hüseyin Tan Beyefendiye ve temiz ortamı ile bizlere sorunsuz hizmet sunan Türkiye Diyanet Vakfına ve çalışanlarına da teşekkür eder, bundan sonraki çalışmalarında başarılar dileriz.

Saygılarımızla.


Son Eklenen Yazılar

Korkusuzluk Nedir? / Şenel İlhan Beyefendi’nin Sohbetinden

  Bir Müslüman Allah’tan (C.C.) başka hiçbir şeyden korkmamalı, cesur ve korkusuz olmalı… İşte bu şecaatli duruşu Allahu Teâlâ bütün Müslümanlardan istiyor…...

Sevgiye Dair / Doç. Dr. Hatice Toksöz

  Temelde “sevgi” konusu, kalbî ve ruhî bir meleke midir? Her güzel huyun bir eğitimi ve mücadelesi olabileceği gibi, “sevgi eğitimi” de var mıdır? Tüm bunlar ç...

Yardım ve Zafer Allah’tandır / Doç. Dr. Halil İbrahim Kutlay

  “Allahım! Bize -Müslümanlara- düşmanlık edenlere karşı sen bize yardım eyle.” (Tirmizi, Deavat 80, 5/528 Hadis No: 3502) Müminin mücadelesi,“Saadete Davet...