189. Sayı / Feyz'den

Tarih: 2006-08-24

Baharın müjdecisi olan Mart ayının bereket yağmurları ile üzerimize rahmet bırakmasını Yüce Rabbimizden diliyoruz. Global ısınma ile ilgili birçok senaryolar dinleyerek ayların kış mı yaz mı olduğunu anlayamadan kışı geçirdik. Şüphesiz bu Rabbimin hikmet deryalarında manidardır ve yerli yerinedir. Mart ayı Feyz camiası içinde bahar müjdesi aldı. Tokat'a yeni ve son derece güzel bir Feyz Dergisi Bürosu açıldı. Ne de olsa duygulanmamak içten değil. Kurulduğundan itibaren binbir çileli yolculuğunda, ilk Feyz hizmetinin başlaması ile sevinçlerin ve hüzünlerin birbiri ardına yaşandığı bir belde... Feyz hizmetine gönül vermiş Feyz okurlarının da sevineceği bu hadiseyi sizinle paylaşmak ve mutluluğumuzu size yansıtmak istedik. Feyz Dergisi hergün yeni bir inivasyonla, kendinden emin adımlarla yolunda ilerlemektedir.

Bu sayımızda ilim , irfan ve fikir adamı olan Şenel İlhan Beyefendi'nin "Allah'ın Nuru İle Bakmak" makalesi günümüz insanına şüphesiz ilaç olacaktır. Ayrıca "İslam ve İnsan Hakları" isimli yazısı ile yazarımız, makalesinde "Fıtratla bağdaşmayan sınırsız bir özgürlük anlayışını, özgürlük adına dayatmaya kalkarak, gerek insanlığa, gerekse topluma karşı en büyük kötülüğü yaparlar." ifadeleri ile konuya açıklık getirerek İslam'ın insani ve fıtri bir din olduğunu gözler önüne seriyor.

Ali Faik Yurtöven Efendi ahirzamanda olacak bir çok olayı Peygamber Efendimizin hadis-i şerifleri ile açıklayarak ortaya koymuştur. Prof. Dr. Sadettin Ökten'le insanın gönül dünyasında bir yolculuk yaptık. Okuyucularımızın ilgi ile okuyacakları nitelikte bir söyleşi.

Aile hayatı şüphesiz insanlık için çok önemli olan bireylerin yetiştiği ve topluma uzanan yolda bir temel teşkil etmektedir. Bu da sağlıklı bir aileden geçmektedir. Ailede en hassas konu da hiç şüphesiz cinselliktir. Dr. Semin Güler bu konunun ehemmiyeti ile ilgili çok çarpıcı açıklamalarda bulundu. Güler konunun ehemmiyetini ve sorunun boyutunu şu cümleleri ile göz önüne sermektedir "Cinsellik kapalı kalmaya mahkûm edilmiş ama çok çok önemli bir mevhum. Evliliği dört duvara benzetirseniz; sevgi temelinde ama gelişmeye açık olduğu için kapısı yok diyoruz. O duvarlardan birisi cinsellik. Mutlaka sağlam olmalıdır. Sağlıklı olmalıdır. Cinsellikte problemlerimiz çok fazla."

Bu sayımızdan itibaren yazılarını devamlı bir şekilde okuma fırsatı elde edeceğiniz Yazar Zeynep Öymez aramıza katıldı. Adından da anlaşılacağı üzere "Dizi Dizi Esaret" yazısı ile önemli bir konuya dikkat çekmektedir.

Yazarımız "Onlar Bizim Çocuklarımız" yazısı ile çocuk yetiştirmenin ne kadar önemli olduğunu fakat daha önce yapılması gerekenin ana ve babaların bakış açılarını düzeltmek gerektiğini vurgulamaktadır.

Mart ayı yakın tarihimizde önemli olaylara şahit olmuştur. Çanakkale Savaşı kanla yoğrulan bir destandır. Anadolu'nun her yerinden katılanların bir vücut olarak direndiği kanlı bir savaştır. Kurtuluş Savaşı'na katılmış Gazi Turan Dedeyi ziyaret ettik. Anılarını ve hatıralarını dinledik. Yaşlı bir çınar gibi onu gördük. Yaşanmış zor ve zahmetli dönemin izleri yüzündeydi. Günümüz gençlerinin bu vatana yeterince sahip çıkmadıklarından da şikayetçi olduğunu kızından öğrendik.

Sağlıklı yaşam konusunu Uğur Aytekin Bey sporun kısa tarihiden bahsetmektedir. Yazarımız yeni sayılarımızda makaleleri ile takip etmeye devam edeceksiniz.

Her işin başı besmeledir. Ali Faik Yurtöven Hz."Besmelenin Faziletleri" konusundaki nasihatleri bizim için manevi boyutumuza yeni bir kapı açacaktır.

Yeni sayımızda buluşmak üzere Allah'a emanet olun.


Son Eklenen Yazılar

Kendimize Bakarak Allah’ı (c.c.) Anlayabiliriz / Şenel İlhan Beyefendi’nin Sohbetinden

Allah Teâlâ kendisini anlayabilmemiz için bize akıl, kalp, anlayış, idrak vb. tüm istidat ve kabiliyetleri vermiştir. Ama bu yeteneklerin farkına varmak ve bunları ...

Ehl-i Beyt’i Sevmek ve Ehl-i Beyt’in Hukuku / Prof. Dr. Murat Sarıcık

Hazreti Peygamber’in (s.a.v.) Ehl-i Beyt’e dair muhabbetini açıkça izhar eylediği pek çok durum ve yerine göre de çevresindekilere uyarıları var. Bunu bir mümin ola...

Çünkü Kerbela Çok Büyük Acıdır

Arapça “sade” fiilinden türetilmiş olup sahip, melik, efendi, büyük bir topluluğu idare eden, kendisine itaat edilen kişi anlamlarına gelen “seyyid” ile yine Arapça...