Kalbin Ameli İman ve Kulluk Bilinci

Tarih: 2007-09-28

Ağustos ayının sıcaklığında sımsıcak, bir o kadar da samimiyetle okuyucunun karşına yeni bir sayı ile çıkmış bulunuyoruz. Bu sayımız da okuyucularımızın istifade edeceği çok önemli röportajlar ve makalelerle dolu dolu bir sayı oldu. Geçen sayıda Nimetullah Hocaefendi ile yapılan röportaj okuyucularımızdan büyük ilgi gördü. Hassasiyet gösterip bizi arayan okuyucularımıza teşekkür ederiz. Tabiiki dünyanın bir çok yerinde Müslüman olan insanların sayısı hızla artmatadır. Kendisini hizmete adamış bir insanın örnek alınması tabiiki yeni hizmetlerin başlaması akabinde insanların iman ve Kur'ân değerleri ile buluşması demektir.

Bu sayımızda yazarımız "Modernizmin Açmazları ve Gençliğin İmdat Çığlıkları" yazısı ile gençlik sorununa dikkatleri çekiyor.

"İnsan Kâinat ve Allah İlişkisi"nin anlatıldığı makalede: Milyarlarca insan, hayvan, bitki ve cansızlar âlemi, milyarlarca yıldız, gezegen, gözle görülen ve görülmeyen varlıkların hepsinin Allah ile mutlak bir ilşkisinin olduğu ve ademoğlunun bu ilişkiyi idrak etmedeki sorumluluğuna açıklık getirilmiştir.

Mesnevî'de terapi çalışmaları yapan Dr. Faik Özdengül'ün hazırladığı "Ey Akıl, Durmadan Başıma Vesveseleri Döküyorsun" makalesinde vesvesenin üzerimizdeki etkilerini farklı bir üslûpla anlatıyor.

Kelâm Profesörü Prof. Dr. Bekir Topaloğlu ile "Kalbin Ameli" ve "Günümüz Meseleleri" hakkında güzel bir söyleşi gerçekleştirdik.

"Rabbi ile Konuşmayı Seven, Kur'ân Okusun" Hadis-i Şerifi ışığında düşünecek olursan üç ayalar dediğimiz rahmet aylarında çok Kur'ân okumamızın önemini Ali Faik Yurtöven Efendi anlatıyor.

Feyz dergisinde aylık yazılarına başlayan Sekan Tekin ile bu sayımızda ilgi ile okuyacağınız

"Kıyametin İlk Büyük Alâmeti Nedir?" makalesi ilginizi çekecek ilmi bir yazı niteliğindedir.

Yaşadığımız şu hayat içinde şüphesiz her zaman kendimizin iç muhasebebizi yapmamız gerekir. Şu âyeti kerimede bunu çok güzel görüyoruz "Hesap vermek için sorguya çekilmeden önce nefsi hesaba çekmek lâyıktır." (İsrâ Sûresi 36) "Nesf Muhasebesi" makalesi ile bu konuda kendinize yeni bir açılım getireceğinizi umuyoruz.

Allah'a emanet olun.


Son Eklenen Yazılar

Sosyallik İslam’ın Gereğidir / Şenel İlhan Beyefendi’nin Sohbetinden

  İnsan, yaratılışı icabı içtimâî/sosyal bir varlıktır ve tek başına karşılaması mümkün olmayacak kadar çok çeşitli ihtiyaçları vardır. Dolayısıyla insanlar, to...

Doğu Türkistan Kan Ağlıyor / Abdulahad Abdurrahman

  Doğu Türkistan Maarif Ve Dayanışma Derneği Genel Sekreteri Abdulahad Abdurrahman Öncelikle sizi tanıyabilir miyiz?   İsmim Abdulahad Abdurrah...

İtikatta Azimet ve Ruhsat / Prof. Dr. Ramazan Altıntaş

“Kalbi imanla dolu olduğu halde zorlanan kimse hâriç, inandıktan sonra Allah’ı inkâr eden ve böylece göğsünü küfre açanlara Allah’tan gazap iner ve onlar için büyük...