195. Sayı / Feyz'den

195. Sayı / Feyz'den

Tarih: 2007-09-03

Ramazan ayının manevi sıcaklık iklimine yüreklerdeki imanın en güçlü iştiyakiyle girdiğimiz şu günlerde ruhlardaki ızdırabın bir nebze de olsa dinmesinin beklentisi içinde Rabbimize sığınıyoruz. Ellerimiz ve gönüllerimiz O'nun ulûhiyet makamına açılmış, bütün ihtiyacımızı O'na iletiyor, O'nun yüce dergâhından istiyoruz. Açlığımızı, susuzluğumuzu O'nun dergâhında gideriyor, O'ndan istiyoruz. O makam ki, ihtiyaçla açılan elleri, gözü yaşlı gönülleri boş çevirmez, bizi ellerimiz yüreklerimizde ve elleri boş çevirmez. Çünkü O'nun şânı pek yücedir.

2007 yılının Eylül ayını mübarek Ramazan ayının bereketiyle idrak ediyoruz. Dergimizin bu güzel sayısında Abdulkadir Yılmaz "Kesret Tuzaklarından Vahdete Yolculuk" isimli yazısında, kainatta ve insanın iç dünyasında çokluktan birliğe doğru tabii bir düzen olduğunu, insanın hür iradesiyle tevhidi öğrenip, yaşayıp, hissederek bu ahengin bir parçası olabileceğini nezih ve anlaşılır biçimde anlatıyor.

Ehline çok şey anlatan, anahtar bir konu ve güçlü bir anlatım, inceliklerle dolu bu yazı mutlaka okumalı. İsa Dikmenli Ramazan ayı ve faziletlerini anlattığı yazısında hikmet yüklü bu ayda, manen nasıl güçlenerek çıkılacağını kaynaklara dayalı olarak anlatıyor.Ramazan ayını aşk ve iştiyakle geçirtecek bu yazı da mutlaka okunmalı.

Bu pazarda başka bir şey yok, sadece Allah rızasından başka diyor aslında. İtalyan asıllı Müslüman Abdurrahman İslam ise Türkiye'de yaşıyor ve Müslüman olmanın bir çabayı gerektirdiğinden bahisle Avrupa'da Müslüman olmanın ilk dönem Müslümanlarında olduğu gibi bir kısım sosyal süreçleri de içinde barındırdığını, tasavvuf kültürünün güçlü bir aşı ve ışık olduğunu anlatıyor.

Yasemin Yalçın Aktosun'la yapılan röportaj feminizm, modernizm ve cinselliğin istismarı üzerine ve çok doyurucu…

Genç ve yetkin araştırmacı Serkan Tekin; gönlünü, aklını, ilmini bu yola vermiş ve "Hz.Mehdi'nin gelişinden önce zuhur edecek olaylar" isimli yazısıyla tamamiyle günümüze ışık tutuyor ve yaşadığımız zamanların tam da o demler olduğunu ihtar ediyor, özellikle bu hususta günümüzde ve yakın gelecekte çok dikkatli düşünmek, davranmak ve yaşamak gerektiğine dair Müslüman toplumu ve ahir zaman müslümanını uyarıyor, ayıltıyor, tabir caizse aşırtıyor.

Zevk ve ibretle okunacak bir yazı. Taha Ömeroğlu'nun yazısı İslam düşünce, tarih ve ikliminden günümüz dünyasına güzel bir yolculuğa çıkartıyor bizleri, durakları tefekkür dolu…

Faik Yurtöven Efendi ise, asla ihmal edilmemesi gereken ana-baba hakları konusunda herkesi ihlas, samimiyet ve gayrete davet ediyor.

Dolu dolu bir Ramazan geçirmeniz duasıyla…


Son Eklenen Yazılar

Ancak Manevi İdeali Olan İnsan Nefs-i Levvamedir / Şenel İlhan Beyefendi’nin Sohbetinden

“Sandıkları gibi değil, kıyamet gününe yemin ederim! Öyle değil, kendini kınayan nefse yemin ederim!” (Kıyâme, 75/1-2) Kur’ân’ı Kerîm’de Allah Teâlâ nefse yemin...

Nübüvvet ve Mucize / Prof. Dr. Ali Bakkal

Son yıllarda bir “mucize karşıtlığı” belirdi. Hiçbir inanç toplumu, -İslam dışı topluluklar dâhil- böyle bir reddiye peşinde değilken, bizlerin asla müsamaha göster...

İslam Pazarı ve Ahiler / Doç. Dr. Ahmet İnanır

İslam’ın inanç ve ahlâk boyutu yanında, muâmelât alanı diye tabir edilen iş ve ticaretle ilgili düzenlemeler içeren bir yönü de vardır. Hayatın bütün alanlarıyla il...