182. Sayı / Feyz'den

Tarih: 2007-04-11

Resulullah Efendimizin önemini işaret ettiği üç ayların içindeyiz. Günahların ve şehvetin arttığı ve insanlığımızdan utanır hale geldiğimiz yığınlar arasında yaşıyoruz. Bu rahmet ayları ben günahkarım benimde tövbem kabul olur mu? İniltileri içinde çırpınanlara gel gel tövbe kapıları açıldı diyerek seslenmek istiyoruz.

Ortadoğu'nun karışık olduğu ve tarihten gelen bağlarımız sebebiyle hiçbir zaman kopamayacağımız bir bölgede yaşıyoruz. Fakat büyük devletler bu toprakların haritasını değiştirmek için karar vermiş gibi görünüyorlar. "Bu topraklarda yaşamak yürek ister" makalesi ile yazarımız bu konuda fikir beyan edenlerden zengin örneklerle meseleye farklı bir bakış açısı getiriyor.

Hüsnü Geçer Efendi, yazısında "Hz. Ali (k.v.) dünyayı tasvir ederken şöyle demiştir: Dünya câzibe dârdır, tatlı ve yeşildir, şehvetlerle kapsanmıştır." diyor.

Günümüz insanının neredeyse zansız anı geçmez oldu. Zanlar o kadar ayyuka çıktı ki günümüz dünyasının teknolojisi ile globalleşti. Yazarımız "zan cehalettir" makalesi ile özellikle İslami konularda insanımızda oluşan yanlış kanaatlerin ne denli hayatımızı etkilediğini anlatıyor.

"Spor engel mi?" yazısında Uğur Aytekin şöyle anlatıyor: "Spor insanın doğayla savaşırken kazandığı ana becerileri ve geliştirdiği araçlı araçsız savaşım yöntemlerini boş zamanındaki artışa paralel olarak tek ya da topluca, barışçı biçimde ve benzetim yoluyla, oyun, oyalanma ve işten uzaklaşma için kullanmasına dayalı olarak estetik, teknik, fizik, yarışmacı ve toplumsal bir süreçtir şeklinde ifade edilebilir."

"Haddini bilmek güzel şey." Bazı alimler İslamın şartı beştir, altıncısı ise haddini bilmektir diye buyuruyorlar. Gazanfer Sanlıtop böylesine önemli bir konuyu örneklendirerek anlatıyor.

Yazarımızın "Lübnan'da hedefteki bebekler …" makalesi bu acı dramı şöyle anlatıyor: "Lübnan'da taş üstünde taş kalmadığı gibi, küçük minik, mini minnacık bedenlerin üstünde de "baş üstünde baş" kalmamıştır."

"Bir mücahit bir kahraman şehit oldu." Yazarımız "II. Şamil'in ardından" yazısında artık bu savaşa son verin çağrısı yapıyor; "bu savaşı Rusya başlattı ve barışa açılan kapının tüm anahtarları, Kremlin'de.

Ailelerin beğeni ile okudukları yazı dizilerimiz devam ediyor. "Beni kıskandığını sanıyordum" , "Eşinize, onu sevdiğinizi söyleyin."

Sağlıklı yaşam konusundaki yazı dizimizde bu sayıda şifalı bir bitki olan Karabaş otunu tanıtıyoruz.

Hayırlı okumalar…


Son Eklenen Yazılar

İzzet-i Nefs Duygusu Günahlara Karşı En İyi Kalkandır / Şenel İlhan Beyefendi’nin Sohbetinden

İzzet-i nefs duygusunun öneminden her zaman bahsediyoruz. Bunun anlaşılmasına çok önem veriyoruz. Gerçekten bu duygu o kadar önemli ki, bir kişi, manen çok üst düze...

Müslümanların Astronomi Tarihine Katkıları / Prof. Dr. Ali Bakkal

İslam Astronomi Tarihinde bir milat belirlemeye kalksak nereden başlamak gerekir? Teşvik edici unsurlar nelerdi? Ayet, hadis, fıkıh anlamında nasıl teşvikler vardır...

Sağlıklı Bir Kişilik İnşası İçin Benlik Saygısının Önemi / Doç. Dr. Nurten Kımter

Kişilik, kimlik, karakter, mizaç, benlik kavramları biraz birbiriyle iç içe ama farklı kavramlar… Hepsi de varlığın insandaki yansımaları… Bu konuda neler söylenebi...