Kıskançlık Nereye Kadar? / Prof. Dr. Sefa Saygılı

Kıskançlık Nereye Kadar? / Prof. Dr. Sefa Saygılı

Tarih: 2020-12-01

Mehmet Doğan’ın “Büyük Türkçe Sözlük”ünde eşler arasındakine tekabül eden kıskançlık “sevdiği sahip olduğu veya münasebet halinde bulunduğu şeyin başkalarıyla aynı tür ilişkiler içinde olmasına katlanamamak” olarak tarif edilmiş. Sokolof’a göre kıskançlık: “İnsanın en az bilinen duygusu ve üzerinde en az konuşulan davranışıdır. Bir muammadır.” Descartes ise “Kıskançlık sahip olduklarını koruma isteğinden kaynaklanan bir tür korkudur.” diyor.

Her insanda az veya çok kıskançlık duygusu vardır. Karşısındakini ya sevgiden dolayı veya “Sende var bende niçin yok?” diye kıskanır. Bizim konumuz ise aile içinde olan ve birinci gruba giren kıskançlıklar.

Aslında dozunda olan kıskançlık normaldir ve sevginin, bağlılığın bir göstergesi olarak kabul edilir. Yazar ve evlilik danışmanı David R. Mace “Normal kıskançlık pek çok evliliği kurtarmış bir emniyet sibobu. Anormal kıskançlık ise yıkıcı bir saplantıdır ve tedavi edilmesi gerekir.” demektedir.

Bir ev hanımı düşünelim. Kocasını seviyor, onunla iyi anlaşıyor. Fakat hayatının erkeğinin bir gün başka kadınlarla birlikte olduğunu öğreniyor. O zaman bu hanımın kanı beynine sıçrayacak, o kadınları kıskanacaktır. Bu normal bir tepkidir. Kocasına kıskançlık duymaması elinde değildir. Çünkü bir ailenin geleceği erkeğin tutumuna bağlıdır. Evin hanımı, burada yuvasını koruma içgüdüsünden doğan bir kıskançlık içindedir.

Aşırı ölçülere kaçmadıkça kıskançlık doğal bir duygu olarak kabul edilmelidir. Hatta hayata renk katar, insanların kendilerine çekidüzen vermelerini sağlar. Dozunda kıskançlık, sevgi belirtisidir ve yakın ilişkileri koruma altına alır.

Devamını dergimizden okuyabilirsiniz.

Abone olmak için lütfen tıklayın


Son Eklenen Yazılar

İzzet-i Nefs Duygusu Nasıl Kazanılır? / Şenel İlhan Beyefendi’nin Sohbetinden

İzzet-i nefs, nefsin şerefliliği, üstünlüğü demektir. Zıddı zillettir. Mü’min izzet sahibidir ve bunun farkında olmalıdır. İzzet-i nefs duygusunun içi iyi doldurulm...

Gençlerde Cinsel Kimlik İnşası / Prof. Dr. Ahmet Akın

Çocuklarda sağlıklı cinsiyet gelişimi için anne babanın cinsiyet rollerinin önemine dair neler söylemek istersiniz? Son yıllarda bu konudaki toplumsal gözlemleriniz...

Zorluklarla Başa Çıkma Sürecinde Sabır / Dr. Süleyman Doğanay

Zorluklarla başa çıkma sürecinde “sabır” olgusu ya da halinin nasıl bir değeri var? Niçin sabır? Sözlük anlamı “engellemek, güçlü ve dirençli olmak, birini bir ...