Ayasofya, İstanbul Bizim Demenin İşaretidir / Prof. Dr. Ahmet şimşirgil

Ayasofya, İstanbul Bizim Demenin İşaretidir / Prof. Dr. Ahmet şimşirgil

Tarih: 2020-08-03

Ayasofya Camii’nin bizler açısından tarihî önemi nedir? İstanbul’un Fethi ve Fatih’in vasiyeti açısından Ayasofya konusunu nasıl okumalıyız?

Ayasofya Camii İstanbul’un Fethi’nin sembolüdür. İstanbul bizim demenin işaretidir. Sen bağımsızlığımı kazandım diyorsun. Ancak kendini inkâr edecek işler yapıyorsan o zaman bu nasıl bir bağımsızlık savaşı demezler mi?

Fatih Sultan Mehmed, İstanbul’u kılıç hakkı ile fethettiği için istese bütün kiliseleri kapatabilirdi. Bütün Hristiyanları esir ederdi. İstanbul dışına sürebilirdi. İslam hukuku içerisinde bunların hepsi mümkündü. Ancak o sadece Ayasofya’yı camiye çevirdi. Etrafındaki yerleri de satın aldı ve bir külliye meydana getirdi. Dolayısıyla Ayasofya Camii bir külliye halinde Vakfiyesine kaydedildi. Artık orası kıyamete kadar camidir. Başka bir hale getirirseniz Fatih’e ve bütün Müslümanlara zulmetmiş olursunuz. Haklarını gasp etmiş olursunuz. Bugün burası müze olarak kalmalı diyenler, bir vakfiyenin ihtiva ettiği manayı ya hiç bilmeyenlerdir veya devşirilmiş olanlardır.

Ayasofya Camii’nin açılması ile ilgili duygu ve düşüncelerinizi öğrenebilir miyiz? Tarih şuuru olan ve İslam’ın geleceğine dair kaygıları olanlar için büyük bir sevinç kaynağı ama bu konuda nötr duruşlar olduğu gibi, tepki gösterenler de var. Hatta “Ayasofya camilerden bir cami, bu kadar cami var, Müslümanlara yeter, Ayasofya’ya ne gerek var…” söylemlerinden tutun da müze gelirlerine kadar mütalaalar yapılıyor. Güncel değerlendirmelerinizi alabilir miyiz?

Yukarıda ifade ettiğim gibi bu söylemlerde bulunanlar şayet İslam düşmanı değillerse vakfın ne olduğu gerçeğinden habersiz zır cahil insanlardır. Bunların haktan, hukuktan, adaletten bahsetmeleri abestir. Şayet bunlara ait bir mülkü birisi işgal etse aradan yıllar geçse ne yapalım zamanında işgal etmiş derler mi?

Devamını dergimizden okuyabilirsiniz.

Abone olmak için lütfen tıklayın


Son Eklenen Yazılar

Yiğitlik Başka Serserilik Başkadır / Şenel İlhan Beyefendi’nin Sohbetinden

Yiğitlik İslami açıdan önemli bir değer, güzel bir erdemdir. Nitekim Efendimiz (s.a.v.) nezaketi, inceliği, şefkat ve merhameti yanında cesur ve yiğit bir insandı. ...

Din ve Mutluluk İlişkisi / Dr. Fatma Balcı Arvas

Haz ve mutlu olmak aynı şeyler midir? İnsan sadece haz nesneleriyle niçin mutlu olamıyor? Mutluluk denilince genel olarak bireyin olumlu bir ruh hali içerisinde...

21. Yüzyılda Çin Zulmü / Nureddin İzbasar

Doğu Türkistan’da Zulüm Bitmiyor… Doğu Türkistan’daki sorunun temeli esasında 1759 senesi Çin’i yöneten Mançuların bölgeyi işgal etmesiyle başlıyor. Ancak bu iş...