Kulluğumuzun Değeri Dua / Semih Aslan

Kulluğumuzun Değeri Dua / Semih Aslan

Tarih: 2020-05-01

Kur’ân-ı Kerîm, Müslümanlarca saygı duyulan, mana yüklü lâfızları ile gönüllere huzur veren ilahi bir kelamdır. Kur’ân-ı Kerîm; kalplerimizin gıdası, ruhlarımızın şifası, maddi ve manevi dertlerimizin devasıdır. Yüce Allah Kur’ân-ı Kerîm’de bizlere dünya ve ahiret saadetinin yollarını göstermiş, karşılaşacağımız tüm sorunlara hem kendi kelâmıyla hem gönderdiği peygamberler aracılığıyla cevap vermiş, yaratılışın gayesini oluşturan kulluğumuzun değerinin ne ile ölçüldüğünü bizlere haber vermiştir.

Biz bu yazımızda kulluğumuzun değeri ve dertlerimiz karşısında Rabbimize nasıl dua edeceğimizi ayetler ve hadisler ışığında aktarmaya çalışacağız.

İnsanoğlu yaratılıştan bugüne pek çok sıkıntı ve dertlere muhatap olmuştur. İnananlar tüm sıkıntı ve dertlere sabretmiş ve bunları birer imtihan olarak görmüşlerdir. Kur’ân-ı Kerîm’de peygamberlerin ve Allah dostlarının yapmış oldukları dualara baktığımızda, önce fiili olarak sebeplere sarıldıklarını ve o çalışmalarının içinde Allah’a yalvarmış olduklarını görmekteyiz. Kısaca sebeplere sarılmak, muvaffakiyeti o yol üzerinden Allah’tan istemek demektir.

Dua; çağırma, seslenme, isteme ve yardım talep etme demektir. Kul ile Allah arasında diyalog kurma; kulun bütün benliğiyle yüce Yaratana yönelerek yardım isteyip, iyilik ve rahmet dilemesi anlamına gelir.

Dua; her türlü imkânsızın ve her kapının anahtarıdır. Peygamberimiz şöyle buyurmuştur: “Kimin için bir dua kapısı açılırsa onun için rahmet kapıları açılmış demektir.” (Tirmizî, Daavât,112.) Bu hadis-i şerifte, dua ile ilahi rahmet kapısını çalan kimselere bu kapının açılacağı ve isteklerinin yerine getirileceği müjdelenmektedir.

Devamını dergimizden okuyabilirsiniz.

Abone olmak için lütfen tıklayın


Son Eklenen Yazılar

Allah’a Kavuşmaya Talip Olmak... / Şenel İlhan Beyefendi’nin Sohbetinden

İman eden, Allah’a (C.C.) inanan bir insan hayatın kıymetini nasıl bilmez ve onu sadece değersiz dünya metaını kazanmak için harcar. Bu, gerçekten çok derin bir gaf...

Genlerimize İşlemiş Büyük Erdem Gönüllülük / Mehmet Lütfi Arslan

Gönüllülük nedir? Gönüllülük kriterleri nelerdir? Sonuçları itibarıyla neye yarar? İnsanlar neden gönüllü olmak isterler? Bizim kültürümüzde bu konuya bireysel yakı...

Sekülerleşmenin Doğuşu ve İslam Toplumlarındaki Serüveni / Dr. Mehmet Özay

Batı’da sekülerliğin doğuşu nasıl oldu? Sonda söyleyeceğimizi önce söyleyerek giriş yapalım. Ardından sürece kısaca değinerek genel bir yaklaşım sergileyelim. ...