Dünyanın Koronavirüs İle İmtihanı

Dünyanın Koronavirüs İle İmtihanı

Abdulkadir Yılmaz

Tarih: 2020-04-01

Şüphesiz ki Allah’a (C.C.) inanan müminler, başlarına gelen her bir olayda zahiren görünen gerçeğin arkasında başkaca hikmetler de aramalıdır. Mesela bir hastalık geldiğinde şu virüsten geldi, şu kişiden bulaştı gibi söylemlerin yanında, ayrıca niçin ona geldiğinin de hesabını yapmalıdır. Nitekim bir ayet-i kerimede Yüce Rabbimiz şöyle buyurur: “Başınıza gelen her musibet, işlediğiniz günahlar (ihmal ve kusurlarınız) sebebiyledir, hatta Allah günahlarınızın çoğunu da affeder.” (Şura, 42/30)

İşte bu ayet bizi musibetlerin, belaların, hastalıkların arkasında hikmet arayışına iten ayetlerden birisidir. Yani günahkâr isek bu ayet bize hitap ediyor demektir; çocuklara, masumlara ve kendini günahtan koruyanlara değil. Dolayısıyla İslam’la muhatap olacak kadar akıl ve vicdan sahibi herkes böyle durumda, hasta ise tedavi önlemlerini almanın, şifası için gerekli çabayı göstermenin yanında, bu ayetin ihtarını da dikkate almalıdır.

Yani açıkçası yaşantısını gözden geçirmeli, bela ve musibetlerin arkasının kesilmesi için Rabbine yönelip tevbe ederek yanlış olan işlerini, İslam’ın kaidelerine göre yeniden düzenlemeli ve gidişatını değiştirmelidir.

O takdirde içinde yaşadığımız şu toplumun, bu ayetin ihtarını göz önüne alarak, küresel ölçekte hem can kaybı olarak hem ekonomik olarak iyice zarar gördüğü Koronavirüs denilen bu büyük musibetten iyi bir ders de çıkarması gereklidir.

Bela ve musibetler her zaman günahların bir karşılığı olarak da gelmezler, bunu da yine yüce kitabımız Kur’an şöyle ifade eder: “Biz mutlaka sizi biraz korku ile, biraz açlık ile, yahut mala, cana veya ürünlere gelecek noksanlıkla deneriz. Sen sabredenleri müjdele!” (Bakara, 2/155)

Devamını dergimizden okuyabilirsiniz.

Abone olmak için lütfen tıklayın


Yazarın Diğer Makaleleri

Asr Suresi Üzerine Bir Değerlendirme

“(Ey Rasulum) Şüphesiz sana tükenmez bir mükâfat vardır. Sen elbette yüce bir ahlâk üzeresin.” (Kalem, 68/3-4) Bu ve benzeri birçok ayette yüce Rabbimiz Peygamb...

Dünyanın Koronavirüs İle İmtihanı

Şüphesiz ki Allah’a (C.C.) inanan müminler, başlarına gelen her bir olayda zahiren görünen gerçeğin arkasında başkaca hikmetler de aramalıdır. Mesela bir hastalık g...

Nefsle Cihadın Önemi

“Nefs” kelimesi İslami literatürde “ruh, can, benlik, kalb” gibi birçok farklı anlamlar için kullanılsa da kısaca nefs: “Her nefs, ölümü tadıcıdır” ayetinde ifade b...
Tüm Yazıları