Âlim Ve Abidler İçin Büyük Tehlike: Şeytanlaşmak / Seyyid Şenel İlhan’ın Sohbetinden

Âlim Ve Abidler İçin Büyük Tehlike: Şeytanlaşmak / Seyyid Şenel İlhan’ın Sohbetinden

Nail Başeski

Tarih: 2017-08-01

Şeytan, çok çeşitli yönlerden insanı çekerek kendine benzetebilir. Bu nedenle, hilesi çok olan şeytanın şerrinden Allah’a sığınmalı, onun zararını küçümsemek ve düşmanlığını hafife almak yerine, hileleri ve insanoğlunu kandırma yolları hakkında çok iyi bilgi sahibi olmalıdır.

Şeytanın insanları kandırmak için türlü yollar denediği, onların zaaflarını iyi bilip bunları çok iyi kullandığı, hedefine giderken acele etmediği, hilelerini gizleyerek daha çok hayır yoluyla insanlara sokulup bu yoldan aldattığı, İslam adına çalışıyorum zannıyla fitne çıkarttırıp bölücülük yaptırdığı, kötü işleri süsleyerek güzel gösterdiği vb. ayet-i kerimeler ve hadis-i şerifler ışığında açıkça görülmektedir.

İblis, “Rabbim! Beni azdırmana karşılık, andolsun ki yeryüzünde kötülükleri onlara güzel göstereceğim, içlerinde ihlâsa erdirilmiş kulların hariç, onların hepsini azdıracağım.” dedi. (Hicr, 15/39-40)

Şeytan dedi ki: “(Öyle ise) beni azdırmana karşılık, yemin ederim ki, ben de onları saptırmak için senin dosdoğru yolunun üzerinde elbette oturacağım.” “Sonra (pusu kurup) onlara önlerinden, arkalarından, sağlarından ve sollarından sokulacağım ve sen onların çoğunu şükreden (kimse)ler bulamayacaksın.” (Araf, 7/16-17)

“Sonra muhakkak önlerinden, arkalarından, sağlarından ve sollarından sokulacağım.” Ayetin bu kısmını şerh eden âlimler değişik yönlerden gelmesini, değişik fikirlerin içine sızarak ve değişik taktikler deneyerek, ustaca ve kurnazca geleceği anlamına yormuşlar, bazen direkt şirk ve küfrü güzel göstererek, bazen aklı ve ilmi kutsayarak, bazen hayrı tavsiye ederek ama içine zehir katarak gelecek demişlerdir.

Devamını dergimizden okuyabilirsiniz.

Abone olmak için lütfen tıklayın


Yazarın Diğer Makaleleri

Allah (c.c.) Çalışana Verir… / Seyyid Şenel İlhan’ın Sohbetinden

Allah (c.c.) zalimleri aslında zengin etmez ama çalışan, yani zenginliği hak eden zengin olur. Çünkü Allah (c.c.) ben çalışana veririm, vermezsem zulüm yapmış oluru...

Ahlakî İncelik / Seyyid Şenel İlhan’ın Sohbetinden

Eskiden mürşitler kabiliyetli müritlerini şu üç özellikten tespit ederlerdi: Hayâ, saygı ve talep. Kimde bu üçü varsa bu müritlere gözlerini diker ve onların üzerin...

Âlim Ve Abidler İçin Büyük Tehlike: Şeytanlaşmak / Seyyid Şenel İlhan’ın Sohbetinden

Şeytan, çok çeşitli yönlerden insanı çekerek kendine benzetebilir. Bu nedenle, hilesi çok olan şeytanın şerrinden Allah’a sığınmalı, onun zararını küçümsemek ve düş...
Tüm Yazıları