Feyz 256. Sayı Editörden / Abdülbaki İlhan

Feyz 256. Sayı Editörden / Abdülbaki İlhan

Abdulbaki İlhan

Tarih: 2012-10-01

Günümüz dünyası adeta bir kaos üretim merkezi haline geldi. Bu kaos içinde huzursuzluğu, fitneyi, adaletsizliği ve gizli, açık tüm savaşları barındırıyor. İnsanlık buna ne kadar dayanır bilemiyoruz. Her canlının ölümle sonuçlanan küçük kıyametleri olduğu gibi, her bir canı sonlandıran savaşlar da hiç eksik değil. Hatta ve hatta gün geçmiyor ki toplu ölüm haberleri duymamış olalım. Her geçen gün bir yeni günü aratıyor. Anlam dünyasında koskoca bir boşluk olanlar artık bunu günübirlik sıradan olaylar olarak değerlendiriyor. Anlam dünyası yüklü olanlar ise olanlara bir anlam dairesi çerçevesinde yaklaşmaya çalışıyor. Olayları hikmet çerçevesinde değerlendirebilecek ariflerin soluğu ise toplumun sinesinde henüz yeterince makes bulmuş değil. Bu da gayet ilginç bir durum!..

Hepimiz biliyoruz ki, dünyanın her yerinde aynı anda aynı mevsim şartları yaşanmıyor. Farklı coğrafyalarda farklı iklimler hükmünü icra etmekte. Bilinmeyen yerlerde bilinmeyen hayat hikâyeleri ve yaşantılar, farklı hayat tecrübeleri, tarihi tekerrürler, ilginç yaşantılar da var. Bir kısım gönüller büyük acılar yaşarken bir kısım gönüller pür neşe halinde. Maneviyat rüzgârları da farklı coğrafyalarda farklı esintiler içinde farklı çiçeklere çeşit çeşit polenler taşımakta. Nerede bal, nerede zehir üretildiğini tam anlamıyla bilemiyoruz.

Geleceğin neler getireceğini bilemeyiz ama yeryüzünde ruhi nefesler,manevi tecrübeler hiç eksik olmayacak. Bundan yüz yıl önce dünya nüfusu üç buçuk milyar idi. Şimdi hep "tost" gibi toprağın altında. Her biri kendi gerçeğini yaşadı ve gitti. Her biri üzerinden bir tarih yazıldı. Dünyanın bir doldur boşalt mekânı olduğu çok açık. Ama bu sadece kemiyetle açıklanacak bir durum değil. Keyfiyet açısından bakıldığında asıl tablo ortaya çıkıyor. İman gibi en yüksek bir değerle ömür geçirenlerle hayatın gayesini anlayamadan göçüp gidenler arasında farklı keyfiyet durumları söz konusu. Aksi halde geçip giden herkesin sadece rakamsal bir değeri olurdu.

Hayat bu kadar ayrıntılı, çekilen çileler, acılar ve neşeler bu kadar farklı, insanlar da keyfiyet açısından her canlı sayısı kadar farklı olduğuna göre hiç şüphesiz bu yaşadığımız zamanların da çok farklı bir önemi var. İnsanın varoluşsal açıdan ne denli özel bir canlı olduğu düşünülürse, yaşadığımız şu zamanlar da bizim için çok özel zamanlar olmalı.

Kendini özel hissedenler için yaşadıklarımız da çok özelse, günümüzü bir kez daha değerlendirmeniz dileğiyle, sizleri harika bir Feyz sayısıyla baş başa bırakıyoruz.

Tefekkürünüz derin olsun...


Yazarın Diğer Makaleleri

Feyz'den 278. Sayı / Abdulbaki İlhan

Feyzli geçen Ramazan ayının ardından gelen bayram tebessümüyle stabil hayatımıza nihayet döndük... Yine almaya satmaya yaşamaya devam edeceğiz. Neydi bizim yaşam fe...

Ümmetin Birlik ve Beraberliği

Hamd, âlemlerin Rabbi olan Allah’a, salât ve selam, ölüm kendisini buluncaya dek Allah yolunda cihad eden Resulullah’a, O’nun ashabına, Ehl-i Beyti’ne, ezvâcı tâhir...

Feyz 262. Sayı Editörden / Abdulbaki İlhan

İnsan, Rabbanî hakikatleri süflî menfaatlerden kıymetli tuttuğu müddetçe kemâlât bulur. Allah için fedakârlık, karşılıksız sevgi, şefkat ve tüm insanları sanki akra...
Tüm Yazıları