En Büyük Değerimiz

Abdulbaki İlhan

Tarih: 2010-10-10

İnsanın, insani ve ahlaki bir duruş sergileyerek, iradesiyle, aklıyla ve kişiliğinin kanatları olan kimliklerinin doğru yerde doğru duruş sergilemesiyle elde ettiği tüm sonuçlara "değer" ismini verebiliriz. Rabbimiz'in bizlere bir çok değeri fıtri olarak -tabir yerindeyse bedavadan- vermesi, O'nun şanından ve cömertliğinden kaynaklanıyorsa da bu değerlerin korunup kuvvetlendirilmesi de eşrefi mahlukat olan insanın ruhi ve akli yiğitliğine bağlıdır.

İnsanı değer ve nitelik açısından incelediğimizde yine değer biçilemez olduğunu idrak etmekte akıl sahipleri olarak güçlük çekmiyoruz. Çünkü bize verilen cihazatlarla ancak bilip anlayabildiğimiz şeylere hakkıyla paha biçebiliriz. Bilip anlayabildiğimiz kadar –âcizane- kendimize bakınca, bize bahşedilen sayısız değerlerin merkezi olan kalp sarayımızda "iman"ın tahtta oturduğunu görüyoruz. Çünkü bu değerlerin en kıymetlisi, en üstünü imandır. Ona, yani imana ve diğer tüm değerlerimize hak ettiği değeri verecek olan da ancak bilip anlamasında sınır ve eksiklik olmayan Allahu Teala'dır.

Bizim, dünyadaki en önemli vazifemiz, imanımızı korumak ve güncellemektir. Zira sonsuza kadar yaşamamız için dizayn edilmiş ahiret hayatındaki tüm dengeler ve nizam, bu değere, yani "iman"a endekslenmiştir.
İnsanın kendi değerini kendince bilmesi, ona verilenlerin kim tarafından verildiğini idrak etmesi ve üzerine yüklenen bunca sorumluluğun zorunlu mantığını kavrayabilmesi, ancak aklıyla imanının uzlaşması sonucunda mümkün olabilir.

Şenel İLHAN Beyefendi'nin "İmanına İnanmak" isimli makalesi, bu konuda siz değerli okuyucularımıza hayati ilaç kadar tesirli olacaktır. Okuduklarınızın üzerine biraz düşünüp muhasebe yaptığınızda, ne büyük bir nimete mazhar olduğunuzu ve içinizdeki imanın karşısında hiçbir gücün durup tutunamayacağını anlayacaksınız. Şimdi, binlerce insana deva olmuş bu muhteşem makaleyi sizlerle tekrar paylaşıyoruz.

http://www.feyzdergisi.com/icerik/2120/imanina-inanmak.html

YORUM YAZ
Yazarın Diğer Makaleleri

Feyz'den 278. Sayı / Abdulbaki İlhan

Feyzli geçen Ramazan ayının ardından gelen bayram tebessümüyle stabil hayatımıza nihayet döndük... Yine almaya satmaya yaşamaya devam edeceğiz. Neydi bizim yaşam fe...

Ümmetin Birlik ve Beraberliği

Hamd, âlemlerin Rabbi olan Allah’a, salât ve selam, ölüm kendisini buluncaya dek Allah yolunda cihad eden Resulullah’a, O’nun ashabına, Ehl-i Beyti’ne, ezvâcı tâhir...

Feyz 262. Sayı Editörden / Abdulbaki İlhan

İnsan, Rabbanî hakikatleri süflî menfaatlerden kıymetli tuttuğu müddetçe kemâlât bulur. Allah için fedakârlık, karşılıksız sevgi, şefkat ve tüm insanları sanki akra...
Tüm Yazıları