Mevlit Kandiliniz Mübarek Olsun

Tarih: 2010-02-25

İki Cihan Sultanınındoğum yıl dönümü vesilesiyle, dünyayı şereflendirmelerinin sevincini hep birlikte yaşamaktayız. Tüm insanlığın rahmet elçisi son peygamber olan Hz. Muhammed (Sallallahü Aleyhi ve Sellem) 'in doğumu insanlık tarihinin en müstesna hadiselerindendir.Şubat 2010 Perşembe gününü Cumaya bağlayangece; mübarek Mevlit Kandilidir.

Kur'an-ı Kerim'de "Andolsun ki Rasûlullah'da sizin için, Allah'a ve ahiret gününe kavuşmayı umanlar ve Allah'ı çokça zikredenler için mükemmel bir örnek vardır." (Ahzâb, 33/21) buyrulmakta. Yine; "Nitekim kendi aranızdan, size ayetlerimizi okuyan, sizi her türlü kötülükten arındıran, size Kitabı ve hikmeti öğreten, ayrıca bilmediklerinizi de öğreten bir peygamber gönderdik." (Bakara, 2/151),"(Ey Muhammed!) Biz seni ancak âlemlere rahmet olarak gönderdik." ve "Sen elbette yüce bir ahlâk üzeresin" buyrulmaktadır.

Kainatın da varlık sebebi olan Yüce Nebi (Sallallahü Aleyhi ve Sellem); sadece üstün vasıflı bir insan olmakla kalmayıp, aynı zamanda model bir insandır. Nitekim; Hadisi Şerifte; "Ben ancak güzel ahlakı tamamlamak için gönderildim." buyrulmaktadır.

Bu nedenle; Kutlu Doğum'un sahibi, kutlu Peygamberimizin (Sallallahü Aleyhi ve Sellem) hayatımıza getirdiği nizamı ve onun koyduğu ölçüleri iyi anlayarak yaşamak her mü'minin üzerine bir görevidir.

Kandilinizin hepiniz için hayırlara vesile olmasını diler, kandil hürmetine insanlığın tekrar evrensel mesajla şekillenmesini temenni ederiz.


Son Eklenen Yazılar

Arapça Bilmek Kur’ân’ı Yorumlamak İçin Yeterli mi? / Şenel İlhan Beyefendi’nin Sohbetinden

Kur’ân’daki hüküm bildiren muhkem ayetleri, Rasulullah ile ehlullah aynı şekilde anlayamaz, arada mutlaka derin farklar olacaktır. Ehlullahın anlaması ile de normal...

İslam’da Eğitimin Amacı Allah’ın Razı Olduğu İnsanlar Yetiştirmektir / Prof. Dr. Şakir Gözütok

Amaç açısından din ve eğitim ilişkisini değerlendirir misiniz? Normal şartlarda eğitim bilimi, eğitimin amaçlarını belirlemez, ahlâk ilmi belirler. Çünkü ortaya...

Ekonomi-Politik Açıdan Zekat / Melih Turan

Kavram ve ıstılah olarak zekât nedir? Günümüzde fakirlikle mücadele, ekonomik imkânların yaygınlaştırılması, insanca yaşamak konuları üzerinde çokça duruluyor. Zekâ...