Mevlit Kandiliniz Mübarek Olsun

Tarih: 2010-02-25

İki Cihan Sultanınındoğum yıl dönümü vesilesiyle, dünyayı şereflendirmelerinin sevincini hep birlikte yaşamaktayız. Tüm insanlığın rahmet elçisi son peygamber olan Hz. Muhammed (Sallallahü Aleyhi ve Sellem) 'in doğumu insanlık tarihinin en müstesna hadiselerindendir.Şubat 2010 Perşembe gününü Cumaya bağlayangece; mübarek Mevlit Kandilidir.

Kur'an-ı Kerim'de "Andolsun ki Rasûlullah'da sizin için, Allah'a ve ahiret gününe kavuşmayı umanlar ve Allah'ı çokça zikredenler için mükemmel bir örnek vardır." (Ahzâb, 33/21) buyrulmakta. Yine; "Nitekim kendi aranızdan, size ayetlerimizi okuyan, sizi her türlü kötülükten arındıran, size Kitabı ve hikmeti öğreten, ayrıca bilmediklerinizi de öğreten bir peygamber gönderdik." (Bakara, 2/151),"(Ey Muhammed!) Biz seni ancak âlemlere rahmet olarak gönderdik." ve "Sen elbette yüce bir ahlâk üzeresin" buyrulmaktadır.

Kainatın da varlık sebebi olan Yüce Nebi (Sallallahü Aleyhi ve Sellem); sadece üstün vasıflı bir insan olmakla kalmayıp, aynı zamanda model bir insandır. Nitekim; Hadisi Şerifte; "Ben ancak güzel ahlakı tamamlamak için gönderildim." buyrulmaktadır.

Bu nedenle; Kutlu Doğum'un sahibi, kutlu Peygamberimizin (Sallallahü Aleyhi ve Sellem) hayatımıza getirdiği nizamı ve onun koyduğu ölçüleri iyi anlayarak yaşamak her mü'minin üzerine bir görevidir.

Kandilinizin hepiniz için hayırlara vesile olmasını diler, kandil hürmetine insanlığın tekrar evrensel mesajla şekillenmesini temenni ederiz.


Son Eklenen Yazılar

İzzet-i Nefs Duygusu Günahlara Karşı En İyi Kalkandır / Şenel İlhan Beyefendi’nin Sohbetinden

İzzet-i nefs duygusunun öneminden her zaman bahsediyoruz. Bunun anlaşılmasına çok önem veriyoruz. Gerçekten bu duygu o kadar önemli ki, bir kişi, manen çok üst düze...

Müslümanların Astronomi Tarihine Katkıları / Prof. Dr. Ali Bakkal

İslam Astronomi Tarihinde bir milat belirlemeye kalksak nereden başlamak gerekir? Teşvik edici unsurlar nelerdi? Ayet, hadis, fıkıh anlamında nasıl teşvikler vardır...

Sağlıklı Bir Kişilik İnşası İçin Benlik Saygısının Önemi / Doç. Dr. Nurten Kımter

Kişilik, kimlik, karakter, mizaç, benlik kavramları biraz birbiriyle iç içe ama farklı kavramlar… Hepsi de varlığın insandaki yansımaları… Bu konuda neler söylenebi...