İnsan Neden Yalan Söyler/Dr.Kemal Sayar

Tarih: 2009-12-20

Yalan söylemek toplum düzenini bozar. İnsanın, "neden yalan söylüyorum?" sorusunun cevabını bulması gerekir. İşte size ipuçları...
1- Patolojik Yalanlar: Kişi doğruyu söylemek kendisi için daha avantajlı olsa da yalan söyler. Önceden düşünmeden, o anda öylesine söylenen yalanlardır. Bu durum da yalan söyleyen kişinin kişisel gelişimine ve sosyal hayatına büyük zarar verir.

2- Hayali Yalanlar: Küçük çocuklar gerçeği iyi değerlendiremedikleri için uydururlar. Yetişkinlerin bunu yalan olarak değerlendirmemesi gerekir. Bu durum geçicidir, sakin olun.

3-Taklit Yalanlar: Çocuklar ana-babayı örnek alır. Ana-babanın yalanına tanık olan çocuk, yalan söylemeyi öğrenir. Örneğin; gezmeye gidiyoruz diyerek doktora götüren anne-baba çocuğun yalan söylemesine zemin hazırlar.

4-Sosyal Yalanlar: Bunlar en yaygın olan yalanlardır. Pembe yalanlar da denir ama kesinlikle masum değildir. Kişiye olan güven duygusu zedelenir, inandırıcılığını kaybeder. Kendi kişiliğine de büyük zarar verir. Cep telefonundan biri aradığında cevap vermez ama karşılaştıklarında "görmedim" der.

5-Savunma Yalanları: Kişi kendini korumak için yalan söyler. Şayet sık sık eleştiriliyorsa, sert tepki gösteriliyorsa, mükemmelliğe zorlanıyorsa kişi yalana başvurabilir. Doğru söylediğinde "yalan söylüyorsun" diye suçlanan çocuklarda da, bu yalanlar alışkanlık haline gelir.

6- Yüceltilmiş Yalanlar: Başkalarının hayranlığını kazanmak için söylenen yalanlardır. Toplumda dinlenmek ve sayılmak için söylenen yalanlardır. Ben askerdeyken diye başlayan subjektif konularda söylenen yalanlardır.

Niçin yalana baş vuruyorsanız hemen onu terk edin. Çünkü yalan söyleyerek toplumda var olamazsınız, aksine kişiliğinize büyük zarar verir, güvenilmez bir kişi olursunuz.

YORUM YAZ
Son Eklenen Yazılar

Düşüncelerimiz Bizi Yönlendirmemeli Biz Düşüncelerimizi Yönlendirmeliyiz

Şenel İlhan Beyefendi’nin Sohbetinden Hayatta bazı şeyleri genellememek lazım. Zira bu genellemeler gereksiz yere insanın omuzundaki yükleri ciddi oranda artırı...

Çocuklara Allah'a İmanın Öğretimi / Prof. Dr. Mehmet Emin Ay

Bilindiği üzere, Allah’ı bilmek, tanımak, kalp ile tasdik, dil ile ikrar, İslam akidesinde, bir kişinin mümin olmasının ilk ve vazgeçilmez şartıdır. Ne var ki, insa...

Kalbin Eğitimi / Doç. Dr. Adem Ergül

“Kalbin eğitimi” ifadesinden neyin kastedildiğine geçmeden önce “eğitim”in ne olduğu sorusunun cevaplandırılması gerekmektedir. Fakat itiraf etmek gerekir ki eğitim...