İnsan Neden Yalan Söyler/Dr.Kemal Sayar

Tarih: 2009-12-20

Yalan söylemek toplum düzenini bozar. İnsanın, "neden yalan söylüyorum?" sorusunun cevabını bulması gerekir. İşte size ipuçları...
1- Patolojik Yalanlar: Kişi doğruyu söylemek kendisi için daha avantajlı olsa da yalan söyler. Önceden düşünmeden, o anda öylesine söylenen yalanlardır. Bu durum da yalan söyleyen kişinin kişisel gelişimine ve sosyal hayatına büyük zarar verir.

2- Hayali Yalanlar: Küçük çocuklar gerçeği iyi değerlendiremedikleri için uydururlar. Yetişkinlerin bunu yalan olarak değerlendirmemesi gerekir. Bu durum geçicidir, sakin olun.

3-Taklit Yalanlar: Çocuklar ana-babayı örnek alır. Ana-babanın yalanına tanık olan çocuk, yalan söylemeyi öğrenir. Örneğin; gezmeye gidiyoruz diyerek doktora götüren anne-baba çocuğun yalan söylemesine zemin hazırlar.

4-Sosyal Yalanlar: Bunlar en yaygın olan yalanlardır. Pembe yalanlar da denir ama kesinlikle masum değildir. Kişiye olan güven duygusu zedelenir, inandırıcılığını kaybeder. Kendi kişiliğine de büyük zarar verir. Cep telefonundan biri aradığında cevap vermez ama karşılaştıklarında "görmedim" der.

5-Savunma Yalanları: Kişi kendini korumak için yalan söyler. Şayet sık sık eleştiriliyorsa, sert tepki gösteriliyorsa, mükemmelliğe zorlanıyorsa kişi yalana başvurabilir. Doğru söylediğinde "yalan söylüyorsun" diye suçlanan çocuklarda da, bu yalanlar alışkanlık haline gelir.

6- Yüceltilmiş Yalanlar: Başkalarının hayranlığını kazanmak için söylenen yalanlardır. Toplumda dinlenmek ve sayılmak için söylenen yalanlardır. Ben askerdeyken diye başlayan subjektif konularda söylenen yalanlardır.

Niçin yalana baş vuruyorsanız hemen onu terk edin. Çünkü yalan söyleyerek toplumda var olamazsınız, aksine kişiliğinize büyük zarar verir, güvenilmez bir kişi olursunuz.

YORUM YAZ
Son Eklenen Yazılar

İnanma Özelliğimiz Konforlu ve Güvenli Yaşamamızı Sağlar / Şenel İlhan Beyefendi’nin Sohbetinden

Hem dini hayatımızı hem dünyevi hayatımızı, huzurlu bir şekilde yaşamak istiyorsak Allah’ın bize bir ikramı, bir lütfu, büyük bir rahmeti olan yaratılıştan gelen in...

Seyyidler Osmanlı’nın Baştacıydı / Dr. Ayhan Işık

Şu anki görevinizden ve kendinizden biraz bahseder misiniz? Karabük Üniversitesi İlahiyat Fakültesinde öğretim üyesiyim. Branşım İslam Mezhepleri Tarihi. Genel ...

Kur’ân’da Lider Toplum İlişkisi / Dr. Mehmet Tekin

Lider toplum ilişkisine geçmeden önce Kur’ân’ın olaylara genel yaklaşımı ve içeriğinden kısaca söz etmek yerinde olacaktır. Kur’ân’ı Kerîm’de genel anlamda inanç, i...