Feyz 222. Sayı Editörden

Tarih: 2009-12-13

Güzel bir bayramın ardından baştan başa dopdolu bir sayıyla yine beraberiz. Feyz'in bu sayısında rahmetli Mustafa Necati Bursalı'yı hayırla andık. Gerçekten de ehli beyt aşığı, Peygamber aşığı, Allah dostlarının aşığı bir insan idi. İnsanlar gider ama yaptığı güzel hizmetler asla unutulmaz.

Bir de o sıcak dostlukları, muhabbetleri, samimiyetleri, örnek oluşları kalır zihnimizde. Hepsi ayrı ayrı güzeldir böyle insanların. Hepsinde de aynı kokuyu alırsınız. O güzeller güzelinin kokusunu(Sallallahü Aleyhi ve Sellem)...

Çünkü onun aşkıyla yaşarlar yeryüzünde. Onun kokusunu taşırlar gittikleri her yere. Muhtaç gönüllere aşk iksiri taşırlar her daim. Hakikaten muhabbet deryasıdırlar. İşin özünü onlardan alırsınız. Farklıdırlar çünkü.

Mustafa Necati Bursalı da işte o kokuyu üzerinde taşıyanlardandı. Kendisine Allah'tan (Celle Celalühü) rahmet diliyoruz.

Metin Karabaşoğlu ile yapılan mülakat da yine aynı kokunun, O'nun kokusunun yeryüzünde hissedilmesine matuf bir amaç taşıyor: "Günümüzde Hz. Peygamberi Anlamak."

Prof.Dr.Mahmut Kaya ise yakın tarihin canlı tanıklarından. Kaside-i Bürde'yi Türkçeye tercüme etmiş kıymetli bir isim, değerli bir edebiyatçı büyüğümüz. Kendisiyle yapılan mülakatı zevkle okuyacağınıza eminiz. "Kültürel Dejenerasyon ve Aile Kavramını" konuştuk kendisiyle.

Seyyid Vasıf Geylani Hz.'yle de kalbi işledik. Kalbin üstadlarıyla ancak bu güzellik işlenirdi de ondan. O da aynı güzel kokunun taşıyıcılarından, ehl-i beytten bir zat. Varlıklarıyla yeryüzünü şereflendirenlerden… Allah (Celle Celalühü) sayılarını artırsın.

Ali Faik Yurtöven Efendi de yine aynı halkaya mensup. "Nasihatın Önemi"ni anlatıyor Müslüman topluma…

Kasım Yağcıoğlu Efendi ile yapılan mülakat ise güzeli en güzel şekilde anlatmanın kaygısını taşıyor. Müzikte makamlar ve güzel ses üzerinde duruyor. Ölçü verici, aydınlatıcı, aşk ettirici güzel bir sohbet…

Prof. Dr. Hasan Mahmut Çamdibi Hocamızla yaptığımız mülakat "Terbiye - İasavvuf İlişkisini" gerçekten çok anlamlı bir şekilde anlatıyor.

Bu kadar güzelliği bir arada hazmetmek hiç kolay olmasa gerek. Bu nedenle siz kıymetli okurlarımıza aşk, muhabbet ve gayret dileklerimizle, güzel bir sayıyla sizleri baş başa bırakıyoruz.

Başından sonuna…


Son Eklenen Yazılar

Arapça Bilmek Kur’ân’ı Yorumlamak İçin Yeterli mi? / Şenel İlhan Beyefendi’nin Sohbetinden

Kur’ân’daki hüküm bildiren muhkem ayetleri, Rasulullah ile ehlullah aynı şekilde anlayamaz, arada mutlaka derin farklar olacaktır. Ehlullahın anlaması ile de normal...

İslam’da Eğitimin Amacı Allah’ın Razı Olduğu İnsanlar Yetiştirmektir / Prof. Dr. Şakir Gözütok

Amaç açısından din ve eğitim ilişkisini değerlendirir misiniz? Normal şartlarda eğitim bilimi, eğitimin amaçlarını belirlemez, ahlâk ilmi belirler. Çünkü ortaya...

Ekonomi-Politik Açıdan Zekat / Melih Turan

Kavram ve ıstılah olarak zekât nedir? Günümüzde fakirlikle mücadele, ekonomik imkânların yaygınlaştırılması, insanca yaşamak konuları üzerinde çokça duruluyor. Zekâ...